Społeczne Towarzystwo Oświatowe ma 30 lat

Polska

Google MapsStowarzyszenie prowadzi ponad 150 szkół

Społeczne Towarzystwo Oświatowe to organizacja obywatelska, która działa na rzecz rozwoju edukacji narodowej. STO prowadzi ponad 150 szkół, w których uczy się 15 tysięcy uczniów.

Misją Społecznego Towarzystwa Oświatowego jest działanie na rzecz doskonalenia jakości edukacji narodowej i wpływanie na jej uspołecznienie realizowane w szczególności poprzez zakładanie, prowadzenie i wspieranie szkół oraz placówek oświatowych.

Stowarzyszenie istnieje od 1987 roku, a jego pierwsze szkoły powstały w 1989 roku. Obecnie STO prowadzi ponad 150 szkół, w których uczy się około 15 tysięcy uczniów.

Cel STO: kształtowanie ucznia

Koncepcja STO polega na łączeniu edukacji z wychowaniem. Podstawowe znaczenie dla działania prowadzonych przez stowarzyszenie placówek ma współpraca rodziców i nauczycieli oparta na wzajemnym zaufaniu. Nauczyciele, uczniowie i rodzice razem kształtują szkołę - jak zaznacza stowarzyszenie - akceptując podstawowe zasady, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek i empatia.

Stowarzyszenie podkreśla, że jego celem jest ukształtowanie ucznia jako osoby: w sensie umysłowym, społecznym, kulturalnym, fizycznym.

STO stara się, by jego szkoły były nowoczesne i otwarte na świat. Realizuje projekty edukacyjne finansowane z funduszy europejskich i krajowych, zabiega o granty na projekty dla lokalnych społeczności i szkół, a także bierze udział w programach europejskich umożliwiających uczniom wyjazdy za granicę i naukę języków obcych.

Nauczyciele pracujący w szkołach STO również stale się uczą. Korzystają z zajęć podczas Wakacyjnej Szkoły STO lub w ramach Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli STO.

Autor: azb//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps