Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska na czele. Najnowszy sondaż

Autor:
js/kg
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Najnowszy sondaż poparcia. PiS i KO na czele z takim samym poparciem
Najnowszy sondaż poparcia. PiS i KO na czele z takim samym poparciemTVN24
wideo 2/8
TVN24Najnowszy sondaż poparcia. PiS i KO na czele z takim samym poparciem

W najnowszym sondażu poparcia przeprowadzonym przez Kantar Public na czele uplasowały się Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska z takim samym poparciem na poziomie 31 procent. "Gazeta Wyborcza", która opisała wyniki sondażu, zauważyła, że PiS zyskało kilka punktów procentowych, a zsumowana opozycja demokratyczna straciła. Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica, Polska 2050 i Konfederacja.

Według badania przeprowadzonego w styczniu przez Kantar Public chęć udziału w wyborach do Sejmu zadeklarowało 71 procent badanych. Po 31 procent poparcia uzyskały Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska. PiS odnotował poprawę notowań w stosunku do grudniowego sondażu o trzy punkty procentowe. KO straciła jeden punkt procentowy.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Lewica popierana przez 8 procent badanych (spadek o 2 punkty procentowe), Polska 2050 - 8 procent (spadek o jeden procent), Konfederacja - 5 procent (bez zmian). 

Do Sejmu nie dostałyby się: Polskie Stronnictwo Ludowe z deklarowanym 2-procentowym poparciem (bez zmian), Kukiz'15 (bez zmian) oraz AgroUnia (bez zmian), które mogłyby liczyć na jednoprocentowe poparcie oraz Porozumienie z zerowym poparciem (spadek o 1 punkt procentowy).

"Gazeta Wyborcza", która opisała wyniki sondażu, zaznaczyła, że w sumie opozycja demokratyczna straciła w miesiąc cztery punkty procentowe poparcia.

13 procent badanych na pytanie, na kogo zagłosuje, odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Sondaż Kantar Public zrealizowany w dniach 18-23 stycznia 2023 roku

ZOBACZ WYNIKI GRUDNIOWEGO SONDAŻU KANTAR PUBLIC

"Obecnie nie ma wyraźnego lidera", ale "to dopiero początek wyścigu"

Urszula Krassowska z Kantar Public skomentowała, że pierwszy tegoroczny sondaż tej firmy "pokazuje zrównanie wyniku Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej". "Także Lewica i Polska 2050 mają wyniki na tym samym poziomie. Do Sejmu weszłaby najprawdopodobniej także Konfederacja, natomiast PSL może mieć pewien kłopot, chociaż zwykle bywa niedoszacowany w sondażach" - dodała.

"Ten układ preferencji wskazuje, że obecnie nie ma wyraźnego lidera. Chociaż już kolejny raz poziom mobilizacji wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej utrzymuje się na wyższym poziomie niż wśród elektoratu PiS, to nie oznacza to jeszcze zwycięstwa. Przekaz PiS najlepiej trafia do najstarszych grup wiekowych, Koalicja natomiast wygrywa w młodszych grupach. Ale to dopiero początek wyścigu i obfitość obietnic wyborczych jeszcze przed nami - oceniła.

Sondaż Kantar Public został zrealizowany w dniach 18-23 stycznia 2023 roku na losowej, reprezentatywnej próbie 983 dorosłych Polaków. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kg

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości