Polacy są zmęczeni przedłużającym się kryzysem. Ponad połowa chce wyborów jeszcze w tym roku, najlepiej we wrześniu - wynika z sondażu CBOS. Według PGB, wygrałaby w nich PO (33 proc. poparcia) przed PiS (28 proc.).
Jak wynika z sondażu PGB, do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłyby także Lewica i Demokraci (17 proc. poparcia) oraz LiS - Liga i Samoobrona (12 proc.). Pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyłoby także PSL, na które chce głosować 6 proc. badanych.
Z przeprowadzonej przez PGB symulacji podziału mandatów w Sejmie wynika, że PO miałaby 164 posłów, a PiS - 144. W ławach poselskich zasiadłoby także 79 przedstawicieli LiD oraz 52 z LiS. PSL przysługiwałoby 19 mandatów, a mniejszości niemieckiej - 2.
Ponad połowa polaków chce wyborów w tym roku 44 proc. Polaków uważa przeprowadzenie przedterminowych wyborów za najlepsze rozwiązanie - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego na początku sierpnia. Nawet więcej, bo 57 procent, chce ich jeszcze w tym roku (30 procent - jeszcze we wrześniu).
Największymi zwolennikami nowego parlamentarnego rozdania jest elektorat LiD (84 proc.) i PO (81 proc.). Wyborów jesienią chce także prawie połowa wyborców PiS oraz tzw. milcząca większość, czyli potencjalni wyborcy, którzy zwykle nie uczestniczą w wyborach (51 proc.).
Jak wynika z sondażu, Polacy nie tylko chcą wyborów, ale są przekonani, że wcześniejsze wybory się odbędą. Tego zdania jest 40 procent badanych. Z kolei 12 proc. badanych uważa, że najlepszym rozwiązaniem dla kraju byłoby obecnie utworzenie koalicji PiS–PO, jednak tylko 5 proc. sądzi, że taki scenariusz może się jeszcze ziścić.
Tylko 18 proc. respondentów jest za późniejszymi wyborami: 14 proc. uważa, że powinno się je przeprowadzić na wiosnę przyszłego roku, a 4 proc. sądzi, że lepszy byłby termin jeszcze bardziej odległy. 26 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Z sondażu wynika też, że choć Polacy są przekonani o konieczności przyspieszonych wyborów, to w kwestii składu przyszłego Sejmu nie są optymistami. Tylko 31 proc. badanych uważa, że wybory pozwolą na utworzenie stabilnego rządu. 29 proc. obawia się, że także w przyszłym parlamencie mogą się pojawić poważne trudności z utworzeniem trwałej koalicji.
2/5 ankietowanych nie podejmuje się przewidywać, jak będzie wyglądał krajobraz polityczny po przedterminowych wyborach.
Większość Polaków chce komisji ws. akcji CBA Wśród ankietowanych przez CBOS przeważają także osoby, które chciałyby powołania komisji śledczej do zbadania okoliczności prowokacji CBA w resorcie rolnictwa (45 proc.). 38 proc. uznaje, że powołanie tego rodzaju komisji jest zbyteczne.
Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 3 do 6 sierpnia 2007 roku na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Polska Grupa Badawcza przeprowadziła sondaż w dniach 15-17 sierpnia na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej 1002 osób powyżej 18. roku życia. Błąd statystyczny dla takiej grupy wynosi +/-3 proc.
kaw
Źródło: PAP/Radio Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum