Sondaż: jak Polacy oceniają spór wokół Trybunału Konstytucyjnego

Polska


Co trzeci pytany Polak uważa, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego to kolejny konflikt polityczny podobny do innych z przeszłości. Zdaniem co piątego, to "prawdziwe, realne zagrożenie dla demokracji". Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadził Millward Brown SA w dniach 13-14 stycznia.

Respondentom zadano pytanie: "Ostatnio nadal głośno jest o sporze związanym z Trybunałem Konstytucyjnym. Jak ocenia Pan/Pani obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego?".

Najwięcej, bo 32 proc. pytanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że to "kolejny konflikt polityczny, podobne zdarzają się co jakiś czas". W porównaniu do sondażu z 3 grudnia ub.r. to spadek o 1 punkt procentowy.

Mniej pytanych niż miesiąc temu uważa zamieszanie wokół TK za "prawdziwe, realne zagrożenie dla demokracji". Z tym stwierdzeniem zgodziło się 22 proc. badanych (w grudniu 29 proc.).

"To poważny kryzys konstytucyjny" - z takim stwierdzeniem zgodziło się z kolei 18 proc. pytanych. Tyle samo proc. pytanych wskazało tę odpowiedź w grudniu.

17 proc. respondentów twierdzi, że sytuacja wokół TK to "zwyczajna zmiana polityczna". W grudniu twierdziło tak 13 proc. respondentów.

Co dziesiąty pytany nie ma zdania na ten temat i to zmiana o 2 punkty procentowe w porównaniu do sondażu grudniowego, gdzie odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć" wskazało 8 proc. pytanych.

1001 przepytanych Polaków

Najnowszy sondaż został zrealizowany przez Millward Brown SA w dniach 13-14 stycznia 2016 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie pełnoletnich użytkowników telefonów stacjonarnych i komórkowych. Wielkość próby wynosiła 1001 osób.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/35

Autor: pk//gak / Źródło: tvn24

Raporty: