Tak wysokiego poparcia PiS jeszcze nigdy nie miało. Sondaż

PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"
PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"
Fakty TVN
Fakty TVNWe wrześniowym sondażu poparcie dla PiS deklarowało 44 proc. badanych (materiał "Faktów" TVN z 17 września)

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w październiku, na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 procent badanych, deklarujących udział w głosowaniu. PO uzyskałaby 16 procent oparcia, Kukiz'15 - 8 procent, a Nowoczesna 6 - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W porównaniu do sondażu z września poparcie dla PiS wzrosło o 3 punkty proc. CBOS podaje, że "od początku lipca poparcie dla rządzącego ugrupowania zwiększyło się o 9 punktów, rosnąc systematycznie z miesiąca na miesiąc o 2-4 punkty procentowe. To najlepsze notowania PiS nie tylko po wyborach, ale w ogóle w historii tego ugrupowania". Poparcie dla PO zmniejszyło się w październiku o 3 punkty proc. CBOS zaznacza, że "od lipca notowania najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego obniżyły się o 6 punktów, przez ten czas partia Grzegorza Schetyny traciła w kolejnych sondażach systematycznie po 2-3 punkty procentowe". W październiku notowania Kukiz'15 nie zmieniły się, podobnie jak notowania Nowoczesnej. CBOS podkreśla, że "już od dwóch miesięcy notowania obu partii nie zmieniają się".

Poparcie dla ugrupowań politycznych. Najnowszy sondaż CBOS | tvn24.pl

Pod progiem

PSL otrzymałoby 3 proc. głosów a partie: SLD, Partia Razem, Wolność Janusza Korwin-Mikkego po 2 proc.

Głosowanie na PSL zadeklarowało w październiku o 2 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla SLD. Notowania Partii Razem nie zmieniły się, a na ugrupowanie Wolność Janusza Korwin-Mikkego zagłosowałoby o 1 punkt proc. więcej badanych niż we wrześniu. 12 proc. badanych - podobnie jak w poprzednim badaniu - nie było zdecydowanych, na kogo oddaliby głos w wyborach.

70 proc. badanych poszłoby do urn

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w październiku 70 proc. respondentów (o 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu). Pójście do urn wykluczyło 16 proc. badanych (o 2 punkty proc. mniej niż poprzednio), a 14 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu) nie było zdecydowanych w kwestii uczestnictwa w głosowaniu. CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Grupa zdecydowanych wziąć udział w wyborach liczyła 667 osób.

Autor: js/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości