Sondaż. Koalicja Obywatelska z dużą przewagą

Budynek Sejmu
Sondaż. Koalicja Obywatelska z dużą przewagą
Źródło: TVN24

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, 32,8 procent badanych zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską - wynika z comiesięcznego badania pracowni Opinia24. Drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z 24,6 procent poparcia. Na podium znalazłaby się też Trzecia Droga, na którą zagłosowałoby 14,2 procent badanych.

Comiesięczne badanie Puls Opinii przeprowadzono w dniach 6-7 marca na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.

Z sondażu wynika, że największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach cieszy się Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 32,8 procent badanych. W lutym poparcie dla tego ugrupowania deklarowało 31 procent ankietowanych.

W najnowszym badaniu drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 24,6 procent poparcia. W poprzednim badaniu na tę partię głos chciało oddać 24 procent respondentów.

Ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga, na którą oddanie głosu deklaruje 14,2 procent badanych. W lutym poparcie dla tego ugrupowania wynosiło 16,8 procent. 

Konfederację poparłoby w marcu 10,1 proc. respondentów (w ubiegłym miesiącu 8,7 proc.), a Lewicę - 9,3 proc. (w lutym 9,1 proc.). Bezpartyjnych Samorządowców poparłoby 2,3 proc. badanych (w lutym 1,5 proc.), a partię Polska Jest Jedna - 1,3 proc. (w ubiegłym miesiącu 2,2 proc.). 4,7 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Preferencje wyborcze Polaków
Preferencje wyborcze Polaków

81 procent badanych wzięłoby udział w wyborach

Na początku marca 81 procent Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby miały się odbyć w najbliższą niedzielę. 60 procent badanych jest "pewnych udziału w głosowaniu", a 21 procent deklaruje, że raczej pójdzie głosować.

Przeciwne stanowisko prezentuje 17 procent badanych. 9 procent deklaruje, że na pewno nie zagłosowałoby w wyborach w najbliższą niedzielę, a 8 procent badanych "mniej stanowczo nie planuje pójść do urn wyborczych".

2 procent respondentów nie wie, czy wzięłoby udział w głosowaniu.

Z sondażu wynika, że chęć do udziału w wyborach najczęściej deklarują osoby z wykształceniem wyższym (90 procent), osoby w wieku 60 i więcej lat (87 procent) oraz czterdziestolatkowie.

Z kolei odpowiedzi "nie" częściej wskazują najmłodsi respondenci (30 procent) oraz badani z wykształceniem podstawowym (31 procent).

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: