W miejscowości Sobiczewy w województwie kujawsko-pomorskim doszło do rozszczelnienia rurociągu. Ropa wylała się na pole uprawne, z jednego domu ewakuowano dwie osoby. Zarządzająca rurociągiem spółka PERN przekazuje, że badane są przyczyny zdarzenia. - Przewidywany czas wznowienia tłoczenia to wtorek rano - poinformowano w niedzielę przed południem.
Służby PERN dotarły już do uszkodzonego fragmentu jednej z nitek zachodniego odcinka rurociągu w gminie Chodecz - poinformowano w niedzielę. Wcześniej doszło tam do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek rurociągu "Przyjaźń".
We wtorek ropa znów ma popłynąć
- Jest to magistrala, którą płynie ropa pochodząca z dostaw morskich w kierunku zachodnim. Obecnie trwają prace naprawcze ropociągu. Przewidywany czas wznowienia tłoczenia to wtorek rano - przekazuje Katarzyna Krasińska, rzecznik prasowa spółki PERN.
Przed naprawą magistrala została oczyszczona z zalegającego surowca, aby zapewnić w ten sposób odpowiednie warunki i bezpieczeństwo przy pracach naprawczych. Usuwana jest też ropa, która wydostała się z rurociągu.
Przedstawiciele spółki PERN poinformowali, że przyczyny zdarzenia są badane. Spółka informowała, że na miejscu zdarzenia jest Państwowa Straż Pożarna i że utrzymywany jest kontakt z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska.
Na antenie TVN24 Krasińska podkreśliła, że jest za wcześnie, by mówić o przyczynach zdarzenia.
"Wyszłam na dwór i czułam, jakby się coś paliło"
Starszy brygadier Grzegorz Jankowski, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku, relacjonował sytuację w sobotę wieczorem w rozmowie z TVN24. - Kiedy doszło do rozszczelnienia, miejscowi zauważyli je w pierwszym momencie i powiadomili straż pożarną. Zasuwy obejmujące rejon rozszczelnienia zostały zamknięte - mówił.
Jak zapewnił, "rozmiar zdarzenia nie jest duży, nie ma zagrożenia".
- Wylała się ropa, ale ten wylew jest na polu buraczanym, tej ropy nie widać. Być może ona spłynie z powodu ukształtowania terenu. Siły PERN-u zostały poinformowane, jedna jednostka jest już na miejscu. Będą usuwać skutki tego zdarzenia swoimi siłami - przekazał strażak i powtórzył, że "zagrożenia nie ma".
- Wyszłam na dwór i czułam, jakby się coś paliło. Dzisiaj nie czułam, ale wczoraj obawiałam się, że coś się pali - mówiła mieszkająca nieopodal miejsca rozszczelnienia Janina Maciejewska.
- Dowódca pierwszej jednostki podjął decyzję, że z pobliskiego domostwa, oddalonego o 120 metrów od miejsca zdarzenia ewakuowano dwóch mieszkańców - przekazał w niedzielę Jankowski. I dodał, że mieszkańcy mogą wrócić już do swoich domów.
W poniedziałek zajmą się rekultywacja terenu
Na miejscu zdarzenia pozostają dwie jednostki straży pożarnej. - Obecna jest również specjalistyczna firma, która już od jutra będzie zajmować się rekultywacją terenu tak, by przywrócić go do pierwotnego stanu – poinformowała rzecznik prasowa PERN.
Od początku zdarzenia działa zespół kryzysowy PERN, powołany zgodnie z procedurami zarządzania kryzysowego, który nadzoruje wszystkie prace.
Jedna z nitek wyłączona
PERN informował, że rozszczelnienie jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka magistrali, którym ropa naftowa trafia do Niemiec, wykryto w sobotę wieczorem - natychmiast zostało wyłączone tłoczenie. Druga nitka działa normalnie.
W miejscu rozszczelnienia jednej z dwóch nitek odcinka zachodniego rurociągu pracują służby PERN, w tym techniczne i eksploatacyjne, oraz straż pożarna. W nocy z soboty na niedzielę spółka przekazała, że teren został zabezpieczony.
"Na miejscu zdarzenia w gm. Chodecz jest już ciężki sprzęt i służby PERN, które będą pracowały przez całą noc: techniczne, eksploatacyjne, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska i BHP" - napisała spółka w nocy na Twitterze.
Jak zaznaczono, "PERN jest w stałym kontakcie z niemieckimi partnerami odbierającymi surowiec poprzez rurociąg Przyjaźń”.
Jak przekazała w niedzielę Katarzyna Krasińska, rzeczniczka PERN, transport ropy nie jest zagrożony. - Awaria nie będzie miała żadnego wpływu na dostęp paliwa na stacjach benzynowych - powiedziała.
Kolejne, podobne zdarzenie
Według spółki, jej pozostała infrastruktura, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec, "działa w trybie standardowym". "Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców"- zapewnił PERN. Awaria jednej z nitek rurociągu na odcinku zachodnim, którym zarządza PERN, to drugie podobne zdarzenie w ciągu roku. W październiku 2022 r. służby spółki wykryły rozszczelnienie tej magistrali w rejonie miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) - z uszkodzonej nitki doszło wówczas do wycieku ropy naftowej. PERN zdołał przywrócić pełną funkcjonalność uszkodzonej nitki rurociągu na odcinku zachodnim po trzech dniach - wznowiono wtedy tłoczenie surowca z wykorzystaniem obydwu nitek odcinka zachodniego. Wcześniej konieczne było dotarcie do uszkodzonego fragmentu magistrali i jej naprawa. Następnie przystąpiono do rekultywacji terenu. Po tym zdarzeniu spółka informowała, że ze sposobu odkształcenia rurociągu wynikało, iż nie stwierdzono znamion ingerencji osób trzecich.
Kluczowa infrastruktura
Odcinek zachodni magistrali to jeden z rurociągów, którym na terenie Polski zarządza PERN. Łączy on bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem (Mazowieckie) z parkiem zbiornikowym MVL zlokalizowanym w Schwedt w Niemczech. "Tą częścią magistrali płynie surowiec dla dwóch niemieckich rafinerii: PCK Raffinerie GmbH Schwedt oraz TOTAL Raffinerie Mitteldeutschland GmbH w Spergau" - wynika z danych PERN. Jak podaje spółka, biegnący przez Polskę odcinek zachodni rurociągu osiąga wydajność 27 mln ton ropy naftowej rocznie. PERN to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz mający na terenie kraju bazy magazynowe: surowca - 4 obiekty, a także paliw - 19 baz.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24