Mapa polskich kąpielisk. Jak sprawdzić gdzie zakwitły sinice?

Autor:
wac//am
Źródło:
gis.gov.pl, tvn24.pl
Nowatorski pomysł polsko-litewskich naukowców na zbieranie sinic i makroglonów (cz.2)
Nowatorski pomysł polsko-litewskich naukowców na zbieranie sinic i makroglonów (cz.2)PAN - Algae Service
wideo 2/5
PAN - Algae ServiceNowatorski pomysł polsko-litewskich naukowców na zbieranie sinic i makroglonów (cz.2)

Wysokie temperatury znów zachęcają do odwiedzania kąpielisk. Jednak warunki sprzyjające wypoczynkowi nad wodą mogą również sprzyjać zakwitowi sinic, a w konsekwencji prowadzić do zamknięcia plaż i miejsc przeznaczonych do kąpieli. Jak sprawdzić, czy nasze ulubione kąpielisko jest otwarte?

Oficjalny sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą w tym czasie badania jakości wody w kąpieliskach. Jest ona badana pod kątem przekroczeń poziomu zanieczyszczeń mikrobiologicznych, np. obecności bakterii takich jak pałeczki okrężnicy i enterokoki, a także obecności w wodzie sinic lub innych zanieczyszczeń - mogą to być substancje smoliste, tworzywa sztuczne, czy inne odpady, w ilości nie dającej się natychmiast usunąć.

GIS prowadzi portal "Serwis Kąpieliskowy", na którym na bieżąco zamieszcza informacje o jakości wody w poszczególnych kąpieliskach na terenie całego kraju.

Jak sprawdzić, czy kąpielisko jest otwarte?

Kąpielisko przy Jeziorku CzerniakowskimArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

"Serwis Kąpieliskowy" GIS pozwala szybko sprawdzić które kąpielisko jest otwarte, a które zamknięte. W tym celu należy wykonać kilka kroków.

1. Wejdź na stronę Serwis Kąpielowy. 2. Wybierz zakładkę "Kąpieliska". 3. Wybierz opcję "Lista" lub "Mapa", by odczytać informacje na temat wybranych kąpielisk.

Jeśli kąpielisko jest czynne, na mapie będzie oznaczone kolorem zielonym. Jeśli zamknięte - kolorem czerwonym. Należy jednak zwrócić uwagę na datę oceny jakości wody, by upewnić się, czy dane są aktualne. Zdarza się, że raporty pochodzą sprzed kilku dni. Po kliknięciu w znacznik kąpieliska wyświetli się zakładka "Pełny raport", zawierająca szczegółowe informacje.

Czym są sinice

Sinice, czyli cyjanobakterie, zaliczane są do najstarszych organizmów na Ziemi. Jeśli ich zagęszczenie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych - produkują tlen. Jednak kiedy masowo się namnażają i woda zmienia barwę - ten proces nazywamy zakwitem. Stan taki wpływa negatywnie na jakość wody oraz użyteczność i wygląd zbiornika wodnego. To wtedy na wodzie pojawia się kożuch sinicowy, a woda staje się mętna. Kożuch może mieć różne kolory: zielonkawo-brązowy, szaro-zielony, niebiesko-zielony, a czasami czerwono-brązowy. Wygląd kożucha zależy od wielu czynników, takich jak gatunek sinic, wiek zakwitu i intensywność światła. Niektóre gatunki wydzielają też nieprzyjemny zapach - stęchły, ziemisty, trawiasty. Czasami przy brzegu pojawia się piana.

ZOBACZ TEŻ: Potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie. Sinice o takich właściwościach odkryli Polacy

Dlaczego sinice są groźne dla zdrowia

Sinice w Bałtyku uniemożliwiają kąpiele (zdjęcie archiwalne)tvn24

Kontakt z gatunkami sinic, które produkują toksyny, może wywołać różne reakcje - od wysypki na skórze po zachorowanie po przypadkowym połknięciu wody, na przykład podczas pływania. Groźne jest już same wdychanie zawierającego toksyny powietrza nad powierzchnią wody. Wśród opisywanych objawów po kąpieli w wodzie z sinicami wymienia się: nudności, wymioty, podrażnienie skóry, oczu, bóle głowy, brzucha czy mięśni, nawet dreszcze, duszności i gorączkę.

Nie wszystkie gatunki sinic produkują toksyny. Jednak na podstawie samego wyglądu wody nie można określić, czy zakwit jest niebezpieczny. Dlatego jeśli w kąpielisku zakwitną sinice, jego organizator musi podjąć odpowiednie działania. W razie konieczności wprowadzony zostaje wtedy tymczasowy zakaz kąpieli albo zakaz w danym sezonie kąpielowym.

ZOBACZ TEŻ: Polskie kąpieliska na ostatnim miejscu zestawienia Eurostatu. W czołówce Chorwacja, Malta i Grecja

Autor:wac//am

Źródło: gis.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości