Przetwory, promocje, wielokrotne zużycie wody. Jak oszczędzają w Siemiatyczach

Autor:
mag//rzw
Źródło:
TVN24
Jak oszczędzają w Siemiatyczach
Jak oszczędzają w SiemiatyczachTVN24
wideo 2/4
TVN24Jak oszczędzają w Siemiatyczach

Siemiatycze na Podlasiu. W miejskim budżecie już w lipcu skończyły się pieniądze na gaz i prąd. Wdrożono program oszczędnościowy. Podobne decyzje stoją przed mieszkańcami miasta i nie są one łatwe. Jeden z nich pyta w rozmowie z reporterem TVN24: "Oszczędzać? Na czym? Na kawałku chleba? Na kawałku mięsa?". Inni dzielą się swoimi sposobami na rosnące rachunki.

W Siemiatyczach, piętnastotysięcznym mieście w województwie podlaskim, już w lipcu skończyły się w miejskim budżecie pieniądze na gaz i prąd, zaplanowane na cały 2022 rok. Powód? Gigantyczne podwyżki cen energii. Miasto musi oszczędzać. Jego mieszkańcy też.

W Siemiatyczach "obrywa kultura i sport"

- Obrywa kultura i sport. Zrezygnowaliśmy już ze wszystkich imprez kulturalnych i większych sportowych, zaplanowanych do końca roku - mówi burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

Dodaje, że spotkał się z dyrektorami wszystkich jednostek miejskich i poprosił ich, żeby pamiętali o wyłączaniu światła, obniżali temperaturę o kilka stopni, bo "do tych dziewiętnastu można obniżyć".

Siemiatycze, miasto na PodlasiuTVN24

Czytaj też: Jedni się buntują, inni rozpaczliwie tną koszty. Samorządowa mapa podwyżek

"Patrzę na promocje w sklepie. Jeszcze ogrzewania nie włączyłam"

O oszczędności w domowych budżetach reporter TVN24 zapytał także siemiatyczan.

- Oszczędzać? Na czym? Na kawałku chleba? Na kawałku mięsa? Mięsa i tak mało jem. Psa mam, to muszę mu kupić jeszcze - mówi jeden z mieszkańców miasta.

Kobieta 1: - Robię przetwory, oszczędzam na praniu - staram się zbierać większą ilość w pralce. Nie wylewam wody, jak myję warzywa, owoce, tylko podlewam (nią) kwiaty.

Kobieta 2: Patrzę na promocje w sklepie. Jeszcze ogrzewania nie włączyłam.

Kobieta 3: Może z jakiegoś wyjazdu mogłabym zrezygnować? To jest dość duży wydatek, jeśli chodzi o nasze położenie. Żeby coś zobaczyć, trzeba wyjechać w Polskę, a to jest kawałek drogi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości