Około stu tysięcy pielgrzymów i drugie tyle mieszkańców Częstochowy uczestniczyło we mszy na błoniach wokół jasnogórskiego klasztoru. To kulminacyjny moment pielgrzymek, które od tygodni zmierzały do Częstochowy.
Sumie pontyfikalnej przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Pielgrzymom dokucza upał, a temperatura w Częstochowie może przekroczyć dziś 30 st. Celsjusza. - Boimy się omdleń na placu, gdzie będzie tłum ludzi. Ale jesteśmy przygotowani: mamy namioty medyczne z obsadą lekarską i pielęgniarską, karetki pogotowia i czynne szpitale - zapewnia Stanisław Słyż, szef wydziału zarządzania kryzysowego w częstochowskim ratuszu. Zapewnia też, że po uroczystościach, już koło godz. 19 miasto powinno być przejezdne.
Tylko z Warszawy w kilku pielgrzymkach przybyło wczoraj do Częstochowy ok. 20 tys. osób. Przed ołtarz na wałach jasnogórskiego sanktuarium ciągle nadciągają kolejni pątnicy. Część z nich brała udział w nocnym czuwaniu modlitewnym. Niektórzy przespali kilka nocnych godzin w namiotach lub obozowiskach rozłożonych m.in. wokół klasztoru, w okolicznych parkach, a nawet na trawnikach przy częstochowskich ulicach.
- Całonocne czuwanie - najpierw pod wałami, a potem w kaplicy - pozwoliło mi duchowo przygotować się na dzisiejsze święto. Nie przychodzę na sumę tu z marszu, jestem już wewnątrz niej - powiedziała Krystyna, pątniczka, która we wtorek nadeszła z jedną z warszawskich pielgrzymek. - Choć w nocy zmarzłam, modlitwa i atmosfera tego miejsca pozwalały mi o tym nie myśleć - dodała jej przyjaciółka, Elżbieta.
Wielu odwiedzających Jasną Górę pielgrzymów - prócz odwiedzenia obrazu Czarnej Madonny - święci też przy granitowym stole przed wejściem do bazyliki jasnogórskiej przyniesione lub zakupione dewocjonalia. Z ustawionego nieopodal specjalnego metalowego pojemnika mogą zaś zaczerpnąć święconej wody.
Wśród pielgrzymów nie brakuje gości z zagranicy - we wtorek, w większości z Warszawską Pielgrzymką Pieszą - szli wierni m.in. z Włoch, Niemiec, Szwecji, Czech, Słowacji, Białorusi, Łotwy.
Obchodzone od V wieku w kościele rzymskokatolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. Od 1429 r. to również uroczystość odpustowa na Jasnej Górze.
Pieszo, rowerem czy biegiem - do Czarnej Madonny
Od początku czerwca do 15 sierpnia na Jasną Górę dotarło prawie 170 pielgrzymek, w których uczestniczyło ok. 100 tys. osób. Ta liczba spadła od ubiegłego roku - w 2006 r., w tym samym czasie do częstochowskiego sanktuarium przybyło ok. 110 tys. pątników w blisko 200 zorganizowanych pielgrzymkach.
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 2 maja do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyło 125 pielgrzymek pieszych, w których wędrowało ponad 98 tys. osób, 33 pielgrzymki rowerowe, liczące niecałe 1800 osób oraz 10 pielgrzymek biegowych, w których przybiegło 214 osób. Była też jedna pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych, licząca 27 osoby.
W zeszłym roku - na ogólną liczbę 195 zorganizowanych grup pielgrzymkowych - do częstochowskiego klasztoru pieszo nadeszło ok. 107 tys. osób, przybiegło 181 osób, przyjechała również podobna liczba rowerzystów. Pielgrzymka konna liczyła w 2006 r. 24 jeźdźców.
Bezpośrednio przed tegorocznymi uroczystościami Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dniach od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie blisko 85 tys. pątników.
W pięciu pieszych pielgrzymkach z Warszawy poszło w tym roku łącznie ponad 17 tys. osób.
Najliczniejsze w tym roku piesze pielgrzymki to: najstarsza, zwana "matką pielgrzymek", 296. Pielgrzymka Warszawska (prawie 9 tys. pątników), 27. Pielgrzymka Krakowska (8 tys.), 29. Pielgrzymka Radomska (ponad 7 tys.), 27. Pielgrzymka Podlaska (5 tys.), 27. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4,5 tys.), 16. Pielgrzymka Bielsko-Żywiecka (prawie 4,5 tys.) i 62. Pielgrzymka Rybnicka (4 tys.).
Najdłuższą trasę przeszła 25. Pielgrzymka Gdańska - wchodząca w jej skład grupa Kaszubska z Helu pokonała 640 km w 19 dni. Długą drogę na Jasną Górę przeszły też: 23. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska - grupa z Łukęcina - 621 km w 20 dni, 25. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska - grupa z Ustki - 600 km w 19 dni, 15. Pielgrzymka Ełcka - grupy z Suwałk - 559 km w 17 dni.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24