Senat USA upamiętnił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego


Z okazji przypadającej w piątek 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Senat USA przyjął rezolucję, w której upamiętnił to wydarzenie jako "symbol heroizmu i siły ludzkiego ducha" - poinformowało biuro senator Barbary Mikulski.

W rezolucji podkreślono, że powstanie warszawskie było "heroicznym wydarzeniem II wojny światowej, podczas którego obywatele Polski, wbrew wszystkiemu, walczyli przeciwko okupacji hitlerowskiej w Warszawie".

"Symbol heroizmu i siły ducha ludzkiego"

Tekst dokumentu przypomina, że polscy powstańcy walczyli w ekstremalnych warunkach i cierpieniu przeciwko siłom niemieckim przez 63 dni, a w walkach zostało zabitych, rannych lub zaginęło około 250 tysięcy Polaków.

"Działania polskiego ruchu oporu inspirują ludzi na całym świecie, którzy walczą o wolność i demokrację" - stwierdza rezolucja. Senatorzy uznali też, że działania Polaków w czasie powstania warszawskiego były "znaczącym wkładem do wysiłków wojennych aliantów podczas II wojny światowej" i "są symbolem heroizmu i siły ducha ludzkiego".

"Polska jednym z najbliższych sojuszników USA"

Ponadpartyjną rezolucję przyjęto z inicjatywy trzech senatorów: dwóch współprzewodniczących senackiej grupy parlamentarnej ds. Polski (Polish Caucus) Demokratki Barbary Mikulski i Republikanina Jima Rischa oraz senatora Partii Demokratycznej Bena Cardina.

- Kiedy Polacy powstali przeciwko nazistom w 1944 roku, wzięli na siebie wielkie ryzyko, aby spróbować zakończyć okupację. Ich opór na zawsze będzie służyć jako symbol heroizmu w obliczu wielkiego nieszczęścia i symbol potęgi ludzkiego ducha - oświadczyła senator Mikulski.

- Pomimo niewiarygodnego zagrożenia dla swego życia i mienia, warszawianie podjęli heroiczną walkę, by przeciwstawić się swym oprawcom i wesprzeć wysiłki aliantów. Te działania przyczyniły się do stworzenia więzi, które czynią Polskę jednym z najbliższych sojuszników USA w świecie. Zasługują na nasz szacunek - dodała.

[object Object]
"To jest dla mnie część historii rodziny"tvn24
wideo 2/27

Autor: jl / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości