Sejm wybrał w piątek dwóch nowych członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Zostali nimi Konrad Ciesiołkiewicz i Katarzyna Komoniewska.
W piątek w Sejmie posłowie wybrali nowych członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Zostało zgłoszonych siedmiu kandydatów.
W pierwszej turze głosowania członkowie Komisji byli wybierani większością 3/5 głosów. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości. W związku z tym marszałek Sejmu ogłosił drugą turę głosowania. W niej bezwzględną już większością głosów posłowie wybrali Konrada Ciesiołkiewicza. Za jego kandydaturą głosowało 262 posłów, przeciw było 175, a 1 osoba się wstrzymała.
Kolejnego członka Komisji znów wybierano większością 3/5. I tym razem posłowie nie obsadzili stanowiska w PKDP. Po raz drugi nowego członka wybierano bezwzględną większością głosów. Kolejnym członkiem Komisji została mecenas Katarzyna Komoniewska. Za jej kandydaturą głosowało 236 posłów, przeciw było 197, a 6 się wstrzymało.
Kim jest Konrad Ciesiołkiewicz?
Dr Konrad Ciesiołkiewicz został zgłoszony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej i przez Krajową Radę Prokuratorów. Z wykształcenia jest psychologiem, politologiem, doktorem nauk społecznych. Jest uczestnikiem prac grup roboczych przy Ministerstwie Sprawiedliwości monitorujących Krajowy plan przeciwdziałania wolności seksualnej i obyczajowości na szkodę małoletnich. Od 2010 r. jest zaangażowany w prace Fundacji Dorastaj z Nami, udzielającej pomocy psychologicznej, edukacyjnej, prawnej i socjalnej dzieciom z rodzin, w których rodzic zginął lub utracił zdrowie, pełniąc służbę publiczną. Jest również wieloletnim współpracownikiem think tanku Laboratorium Więzi i koordynatorem projektu "Oczyszczalnia" - cyklu międzyśrodowiskowych spotkań poświęconych problemom ważnym dla spraw publicznych i społecznych. Pracował m.in. w Sejmie RP (2003-2005), a w latach 2005-2006 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznika prasowego rządu. Był także pełnomocnikiem ds. komunikacji i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy. W 2023 roku został laureatem nagrody im. Janusza Korczaka w kategorii "Osoby publiczne" za wieloletnie działania na rzecz edukacji w duchu idei korczakowskich, za wspieranie dzieci i troskę o ich prawa.
Jest mężem Brygidy Grysiak, wicenaczelnej TVN24.
Kim jest Katarzyna Komoniewska?
Mecenas Katarzyna Komoniewska została zgłoszona przez grupę posłów PSL i kilkoro posłów Konfederacji. Reprezentuje strony procesowe w postępowaniu przed sądami i organami administracyjnymi na terenie całej Polski, a także udziela porad prawnych. Jako adwokat udzielała porad prawnych w ramach ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W ramach Kancelarii Prawa Kanonicznego reprezentuje m.in. strony w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, jest obrońcą w kanonicznych procesach karnych i karno-administracyjnych. Jest również wpisana na listę stałych adwokatów Sądu Biskupiego w Sosnowcu.
Zmiany w składzie komisji
W skład komisji do spraw pedofilii wchodzi siedmiu członków, w tym trzech powoływanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez Senat większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez prezydenta, jeden przez premiera i jeden przez Rzecznika Praw Dziecka.
Wybór nowych członków przez Sejm jest spowodowany odwołaniem w lipcu dwóch członkiń - Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej z powodu m.in. oskarżeń o niegospodarność i stosowanie mobbingu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP