Od rana w niedzielę Wisła w Sandomierzu płynie powyżej stanu alarmowego, a o godz. 15.30 przekraczała go o ponad metr. Alarmy powodziowe obowiązują w dwóch powiatach i siedmiu gminach województwa świętokrzyskiego.
Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy: o godz. 7 - o 54 cm, o godz. 9 – o 68 cm, o godz. 15.30 – o 109 cm i poziom wody w rzece wynosi 714 cm. Według dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach, w kulminacyjnym momencie - wieczorem lub w nocy - prawdopodobnie osiągnie 775 cm - znacznie mniej niż podczas powodzi w 2010 r. i mniej niż wskazywały wcześniejsze prognozy.
Alarmy w dwóch gminach
Alarmy powodziowe obowiązują w gminach: Połaniec (pow. staszowski), Iwaniska (pow. opatowski), Bejsce (pow. kazimierski), Wąchock (pow. starachowicki), Tarłów i Ożarów (pow. opatowski), Opatowiec (pow. kazimierski) oraz w całym powiecie buskim i sandomierskim. W siedmiu gminach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe. Strażacy od rana monitorują stan wałów wiślanych na terenie całego powiatu - w gminach Łoniów, Koprzywnica, Dwikozy, Zawichost i w samym Sandomierzu. Wody w rzece przybywa o 10-12 cm w ciągu godziny.
Strażacy apelują do mieszkańców, aby - ze względów bezpieczeństwa - nie wchodzili na wały. Namoknięta opadami deszczu ziemia i śliska trawa powodują, że bardzo łatwo można wpaść do rzeki.
Podtopione drogi
Od środy sandomierscy strażacy, wspierani przez zastępy z innych regionów województwa podwyższyli workami z piaskiem podwyższyli 1,5 km newralgiczny odcinek wału wiślanego w dzielnicy Koćmierzów o ok. 50 cm.
Podnoszenie się poziomu wody w Wiśle spowodowało w sobotę podtopienia w gminie Opatowiec (pow. kazimierski). Otoczone wodą zostało kilka gospodarstw w miejscowości Senisławice. Podtopionych jest ok. 470 ha pól i 5 km gminnych dróg. W niedzielę woda zaczęła tam opadać.
W sobotę, po gwałtownych ulewach, które miejscami przechodziły nad woj. świętokrzyskim, podtopione zostały także posesje i uprawy rolne, głównie w powiatach: sandomierskim, opatowskim, staszowskim i kazimierskim. W gminie Wilczyce (pow. sandomierski) najbardziej ucierpiały miejscowości: Dobrocice, Zagrody, Radoszki, Pęczyny i same Wilczyce. W wodzie znalazły się tam budynki gospodarcze i uprawy zbóż, warzyw i sady owocowe.
Na Podkarpaciu woda powoli opada
Powoli opada woda na terenach na Podkarpaciu. W niedzielę odwołano tam alarm powodziowy w czterech powiatach, w większości regionu przestało też obowiązywać pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm powodziowy nadal obowiązuje w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim, stalowowolskim, niżańskim oraz w mieście na prawach powiatu Tarnobrzegu. W powiecie dębickim w miejsce alarmu powodziowego zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wystąpiła do samorządów z apelem o niezwłoczne szacowanie szkód i strat powstałych w wyniku sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej oraz o udzielenie niezbędnej pomocy finansowej w postaci zasiłków celowych poszkodowanym.
Alarm w woj. lubelskim
Alarm powodziowy we wszystkich nadwiślańskich powiatach regionu ogłosił w niedzielę wojewoda lubelski. Wisła w Annopolu po południu przekraczała poziom alarmowy o ponad metr. Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, w leżących na ich terenie gminach Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca oraz miastach Puławy i Dęblin
W związku z zagrożeniem powodziowym wójt gminy Łaziska wydał zarządzenie o ewakuacji mieszkańców ośmiu wsi: Kępa Solecka, Kępa Gostecka, Braciejowice, Zakrzów, Las Dębowy, Grabowiec, Wrzelów i Koło. Ewakuacja nie jest jednak przeprowadzana, "jest to zarządzenie prewencyjne".
Wisła w Annopolu, na granicy regionu, w niedzielę po południu osiągnęła poziom 654 cm, o 104 cm więcej niż wynosi poziom alarmowy. Według prognoz poziom Wisły w Lubelskiem będzie nadal rósł, w poniedziałek w Annopolu może osiągnąć najwyższy poziom - 730 cm, a we wtorek rzeka ma już opaść do poziomu 690 cm.
Ustabilizowała się sytuacja nad rzeką Wieprz, gdzie w miejscowości Tarnogóra w nocy ewakuowano 20 osób, których gospodarstwa zostały podtopione. Poziom Wieprza na wodowskazie w Krasnymstawie wynosił po południu 495 cm, o 25 cm więcej niż poziom alarmowy. W Krasnymstawie i gminie Izbica obowiązuje stan alarmu powodziowego.
Autor: kde/kka / Źródło: PAP