Polska

Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie artykułów "Wyborczej" i "Newsweeka"

Polska

Szef NBP chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi (Materiał "Faktów" TVN, 04.12.18)Fakty TVN
wideo 2/28

Oddalone zostały dwa wnioski Narodowego Banku Polskiego o zabezpieczenie poprzez zakazanie rozpowszechniania bezpodstawnych - zdaniem NBP - wypowiedzi naruszających dobra danku w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. O swych poniedziałkowych decyzjach poinformował we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. - Żadne orzeczenie sądu nie zostało nam jeszcze doręczone - przekazała adwokat reprezentująca NBP.

Sędzia Sylwia Urbańska, rzeczniczka prasowa do spraw cywilnych warszawskiego Sądu Okręgowego, powiedziała, że "w dwóch sprawach w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienia o oddaleniu wniosków". - Jedna sprawa nadal oczekuje na rozstrzygnięcie - dodała. Według informacji medialnych wniosek ten oczekuje na uzupełnienie.

NBP zażądał tymczasowego usunięcia artykułów

Pod koniec listopada ubiegłego roku, gdy wnioski wpłynęły, sędzia Urbańska informowała, że żądanie NBP "obejmuje zakazanie obowiązanym rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste NBP, sugerujących niezgodne z prawem działania organów Banku, przez insynuowanie, że Prezes NBP uczestniczył w aferze KNF". - Uprawniony żąda także nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych dotyczących afery KNF - dodała.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego mówiła, iż jako "obowiązane" we wnioskach wskazane były osoby fizyczne - dziennikarze będący autorami artykułów. Nie ujawniła wówczas personaliów tych dziennikarzy oraz redakcji, w jakich pracują, a także tytułów tekstów, które miałyby zostać usunięte. Według mediów chodziło o publikacje "Gazety Wyborczej" i "Newsweek Polska".

"NBP podtrzymuje swoje stanowisko"

Pełnomocnik NBP mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło powiedziała we wtorek, że "w sprawach dotyczących naruszeń dóbr osobistych NBP zostały skierowane do sądu zarówno wnioski o zabezpieczenie, jak również pozwy - tak, że będziemy oczekiwać na rozstrzygnięcia".

- Żadne orzeczenie sądu w tych sprawach nie zostało nam jeszcze doręczone i nie znamy jego treści. Dopiero po otrzymaniu orzeczeń z sądu zapoznamy się z argumentacją i zostaną podjęte decyzje co do dalszych kroków prawnych. Na pewno NBP podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące żądania poszanowania dóbr osobistych NBP w publikacjach medialnych - podkreśliła adwokat.

W listopadzie biuro prasowe NBP informowało, iż "Narodowy Bank Polski wszczął procedury prawne mające na celu ochronę dóbr osobistych instytucji zaufania publicznego również na drodze sądowej". Konieczność obrony dobrego imienia NBP wynika z jego ustrojowej pozycji i troski o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ekonomiczne kraju - przekonywali przedstawiciele banku.

Mecenas Turczynowicz-Kieryłło tłumaczyła wówczas, iż zostały wszczęte procedury prawne "w celu ochrony dobrego imienia NBP i przeciwdziałania wypowiedziom powodującym podważanie zaufania do konstytucyjnych organów państwa".

Afera KNF

"Gazeta Wyborcza" napisała 13 listopada ubiegłego roku, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena szef KNF pokazał mu kartkę, na której napisał "1 proc.", co miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie wynikało, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo był on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo, złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Po publikacji "GW" Chrzanowski - który wyjechał w podróż służbową do Singapuru - został wezwany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tego samego dnia po południu poinformował, że składa dymisję. Były szef KNF został zatrzymany 27 listopada 2018 roku. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku. Nie przyznał się do winy. W zeszłym tygodniu wobec byłego szefa KNF prokuratura zastosowała 250 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji oraz zakaz kontaktowania się ze świadkami w sprawie.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE KNF >

Autor: KB//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: