Rezygnacja z obecnie obowiązujących obostrzeń nie wydaje się być prawdopodobna w niedalekiej przyszłości - powiedział gość "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller.
W środę o godzinie 10 ma się odbyć posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który ma podjąć decyzje dotyczące obostrzeń.
Gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 był dzisiaj Piotr Mueller, rzecznik rządu.
"Rozmowa Piaseckiego" dobiegła końca. Dziękujemy za uwagę.
Mueller o Zjednoczonej Prawicy: Nie obawiam się o kluczowe głosowania.
Przyspieszone wybory parlamentarne? Mueller: Mam nadzieję, że zostaniemy przy terminie 2023 roku. To najbardziej prawdopodobne. Mamy dużo do zrobienia: Nowy ład, krajowy program odbudowy.
Mueller: Ostatnie miesiące to była lekcja pokory. Błędy z naszej strony też się zdarzały, należy za nie przeprosić.
Mueller: Z epidemią nie jest tak łatwo wygrać, jak się wydawało jeszcze kilka miesięcy temu.
Mueller: Ostatni rok to był bardzo trudny okres. Czasami komunikowaliśmy gorsze, czasami lepsze informacje, nie wiedząc co się stanie w przyszłości. Słowa premiera z lata o "odwrocie wirusa" padły, gdy było 300-400 zachorowań dziennie.
Mueller: Regionalizacja obostrzeń to obecnie bardzo mało prawdopodobny wariant.
Mueller o ministrze Warchole bez maseczki: Cieszę się z jego deklaracji, że już nie będzie takiego błędu popełniał. Mandat nie jest powodem do tego, by odwoływać kogoś ze stanowiska.
Mueller: Tuż po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego minister zdrowia przedstawi jego decyzje. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj o godzinie 10.
Mueller: Trudno mówić o poluzowaniach obostrzeń. Sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna. To, że mamy mniej zakażeń, wynika z okresu świątecznego. Natomiast liczba hospitalizacji nadal rośnie i jest niepokojąca.
Rzecznik rządu: Liczby są niepokojące i rosnące. Trudno mówić o poluzowaniach
Mueller: Ministerstwo Zdrowia bada zgłaszane odczyny poszczepienne. Nie mam wiedzy, by w Polsce został odnotowany przypadek zakrzepicy po szczepionce.
Mueller: Jak będzie oficjalna rekomendacja EMA w sprawie AstraZeneki, to wtedy będziemy decydować.
Mueller: Od samego początku podkreślamy, że wszystkie decyzje dotyczące szczepionek podejmujemy na podstawie głosu naukowców.
Mueller: Od 12 kwietnia otwieramy rejestrację dla kolejnych roczników. Tu się nic nie zmienia.
Mueller: Przygotowywał to sztab, który odpowiada za szczepienia. Koordynował to pan minister Dworczyk. Pan minister Niedzielski miał prawo, by nie wiedzieć, że jakieś decyzje były podjęte.
Mueller: Decyzja była taka, by te osoby 40+ szczepić dopiero w maju. Taka decyzja była podjęta wcześniej.
Mueller o przyspieszeniu zapisów dla 40-latków: Tu nie trzeba śledztwa. Został popełniony błąd, jeśli chodzi o system informatyczny.
Mueller: Proces przepisywania 60-latków z maja na kwiecień cały czas trwa. Uruchomilismy pół miliona dodatkowych terminów w kwietniu.
Mueller: Punkty szczepień, które są przy POZ, punkty prywatne deklarują, ile osób są w stanie zaszczepić w danym dniu. Każdy punkt w okresie świątecznym realizował tyle, ile był w stanie. W tym tygodniu nastąpi znaczne przyspieszenie. Świąteczny okres zawsze jest trudniejszy.
Mueller: Powstaną w każdym powiecie punkty masowego szczepienia. Taka jest decyzja na ten etap programu szczepień.
Mueller: Jest kilkaset tysięcy szczepionek w ciagu dostaw. Albo już w punktach szczepień, albo dostarczane do punktów szczepień. Kolejnych kilkaset tysięcy dotarło do Polski wczoraj.
Rozpoczyna się "Rozmowa Piaseckiego".
Program rozpocznie się o godzinie 7.30.
Dzień dobry. W portalu tvn24.pl będziemy na żywo relacjonować rozmowę Konrada Piaseckiego z rzecznikiem rządu Piotrem Muellerem. "Rozmowę Piaseckiego" o 7.30 będzie można obejrzeć w TVN24 i TVN24 GO.
Rada medyczna przy premierze rekomenduje przedłużenie obostrzeń
We wtorek spotkała się Rada Medyczna, organ pomocniczy premiera. Eksperci zarekomendowali rządowi przedłużenie obowiązujących obostrzeń. - Przez szpitale przetacza się obecnie fala hospitalizacji. Jest ona związana z ogromnymi liczbami zakażeń w poprzednich tygodniach. Widzimy też rosnącą falę zgonów. To wszystko powoduje, że zgodnie rekomendujemy rządowi przedłużenie obostrzeń w obecnej formie na kolejne tygodnie - powiedziała we wtorek profesor Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.
- Wszyscy wiążemy duże nadzieje z przyspieszeniem procesu szczepień w kwietniu - dodała.
Obostrzenia w całej Polsce
Do 9 kwietnia obowiązują w całej Polsce następujące obostrzenia:
- zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni),
- zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych,
- limity w placówkach handlowych, na targach czy poczcie: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych,
- limity w obiektach kultu religijnego: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa,
- zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie,
- zamknięte przedszkola i żłobki (opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych, czyli między innymi żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej),
- działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.
Nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:
- nauczanie zdalne dla wszystkich roczników łącznie z klasami I-III szkół podstawowych,
- zamknięte hotele,
- zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna,
- zamknięte baseny, sauny, solaria.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24