Sebastian Kaleta złożył w piątek rezygnację z funkcji rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości. Powodem jest powołanie go w skład komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji.
Kaleta poinformował o swojej rezygnacji w przesłanym komunikacie. "Chciałbym wszystkim Państwu serdecznie podziękować za efektywną i kulturalną współpracę" - napisał.
Powodem rezygnacji jest powołanie go w skład komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w stolicy.
Skład komisji
W zeszły Sejm wybrał siedmiu członków komisji weryfikacyjnej zgłoszonych przez kluby: PiS, PO, Kukiz'15 i PSL. Oprócz Kalety to komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki, poseł Robert Kropiwnicki, Adam Zieliński i Bartłomiej Opaliński.
Potrzebnej większości nie uzyskał poprzedni kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz, któremu sejmowa komisja odmówiła pozytywnej rekomendacji, gdy okazało się, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. Procedura wyboru na wakat w komisji będzie powtórzona. Nowym kandydatem Nowoczesnej będzie Paweł Rabiej.
Działalność komisji
Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.
Sprawa Chmielnej 70
Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która stała się głośna latem 2016 roku po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej około 160 milionów złotych działki przy Pałacu Kultury i Nauki, znajdującej pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 roku działka została przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii.
W sprawie stołecznej reprywatyzacji trwa 175 postępowań prokuratorskich.
Autor: js//now / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24