Jest taki apel, prośba, żebyśmy wszyscy odśpiewali hymn narodowy - mówił we wtorek w programie "Tak jest" w TVN24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany o wydarzenia z udziałem Andrzeja Dudy, zaplanowane na świętowaną 11 listopada setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pytany o plany prezydenta Andrzeja Dudy na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jego rzecznik Błażej Spychalski odpowiedział, że "tych uroczystości 11 listopada jest bardzo dużo".
- Jest taki apel, prośba, żebyśmy wszyscy odśpiewali hymn narodowy, nie tylko tu w Warszawie, ale w całej Polsce - mówił. Jego zdaniem "to będzie takie bardzo podniosłe, takie bardzo ważne w takiej sferze, powiedziałbym też, duchowej dla Polaków".
- Jestem przekonany, że to chyba będzie rekord świata, jeśli chodzi o wspólne śpiewanie hymnu państwowego - ocenił Spychalski.
11 listopada prezydent Duda będzie wręczał odznaczenia
W poniedziałek Andrzej Duda poinformował, że nie będzie uczestniczył w warszawskim marszu organizowanym 11 listopada przez środowiska narodowe, mimo że wcześniej zapowiadał w nim swój udział.
Co będzie tego dnia robił? - Pan prezydent w tym dniu na Zamku Królewskim będzie wręczał pośmiertnie odznaczenia Orła Białego dla dwudziestu pięciu zasłużonych dla naszego kraju osób - powiedział w "Tak jest" Błażej Spychalski.
Na uwagę, że jest to coroczna uroczystość, odparł, że "tu mówimy o takich osobach, jak Maria Curie-Skłodowska, czy biskup (Antoni - red.) Baraniak", przywołując postać dwukrotnej polskiej noblistki oraz nieugiętego, mimo okrutnych komunistycznych prześladowań, duchownego Kościoła katolickiego.
- Myślę, że to są naprawdę ważne nazwiska w naszej historii - ocenił.
Pytany, czy na obchody 11 listopada zostali zaproszeni zagraniczni goście, rzecznik prezydenta odparł, że "w większości krajów europejskich ten dzień jest świętowany indywidualnie".
Spychalski wskazywał, że prezydent będzie tego dnia "w Warszawie, ale także poza Warszawą". Pytany, czy Andrzej Duda został zaproszony na obchody do Francji, gdzie również 11 listopada odbędą się uroczystości dla uczczenia setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej, Błażej Spychalski odparł, że "nie udzieli odpowiedzi na to pytanie".
"Idea była taka, żebyśmy poszli wszyscy od prawa do lewa w tym marszu"
- Pan prezydent nawoływał do tego, żebyśmy 11 listopada poszli w jednym wspólnym marszu - przyznał w "Tak jest" w TVN24 Błażej Spychalski. Wskazał, że "odbywały się spotkania z organizatorami tego marszu, na których rozmawialiśmy o szczegółach związanych z tym marszem".
- Nasza idea była taka, żebyśmy poszli wszyscy od prawa do lewa w tym marszu - podkreślał. Dodał, że z tego względu "wysuwaliśmy pewne prośby wobec organizatorów".
Jak mówił Spychalski, prośby dotyczyły tego, aby organizatorzy "nie dopuszczali do tego, żeby oprócz barw naszych narodowych, flag biało-czerwonych, były inne symbole". - Organizatorzy tego warunku nie byli w stanie spełnić - powiedział rzecznik prezydenta.
Obejrzyj całą rozmowę z rzecznikiem prezydenta Błażejem Spychalskim w "Tak jest" TVN24.
Komunikat Kancelarii Prezydenta RP
We wtorek kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała komunikat, w którym wylicza jego aktywności zaplanowane w dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2018 roku.
- godz. 9.00 - Prezydent Andrzej Duda weźmie udział we Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w trakcie której nastąpi zapalenie Świecy Niepodległości. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości. - godz. 12.00 - w samo południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wspólne śpiewanie ma być wydarzeniem, które połączy wszystkich Polaków. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie. Na stronie www.niepodlegla.gov.pl znajduje się mapa miejsc, w których odbędzie się śpiewanie. Kampanię wspierają media ogólnopolskie. - Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Prezydent RP weźmie udział w inauguracji „Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Na uczestników Festiwalu będą czekały m.in. warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania. W ramach „Festiwalu” od godziny 13.30 dla zwiedzających otwarta zostanie m.in. Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy chętni będą też mogli odwiedzić Belweder. - godz. 14.00 - na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. - Ponadto Prezydent RP weźmie udział w tradycyjnym okolicznościowym spotkaniu z udziałem zaproszonych gości i Korpusu Dyplomatycznego, a także odwiedzi jedną z miejscowości, w której organizowane będą lokalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Kancelaria Prezydenta RP
Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24,PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24