Rząd proponuje zmiany w konstytucji. Premier: sądzę, że projekt przedstawimy na najbliższym posiedzeniu Sejmu

morawiecki konstytucja
Morawiecki: sądzę, że projekt zmian w konstytucji przedstawimy na najbliższym posiedzeniu Sejmu
Źródło: TVN24

Postaram się, żeby projekt zmian w konstytucji umożliwiający między innymi konfiskowanie rosyjskich aktywów w Polsce został skierowany na najbliższe posiedzenie Sejmu - przekazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki. - W Radzie Ministrów mamy już konsensus - mówił.

Premier zapytany na czwartkowej konferencji prasowej, kiedy poznamy treść projektu zmian w konstytucji, powiedział, że "sądzi, że to będzie już możliwe na najbliższym posiedzeniu Sejmu, aby pokazać projekt (zmian-red.) konstytucji".

- W Radzie Ministrów mamy już osiągnięty konsensus. Wbrew tym wszystkim, którzy sugerują, że możliwe jest skonfiskowanie aktywów rosyjskich bez zmian konstytucji, odsyłam do konstytucjonalistów. Niech konstytucjonaliści się w tej sprawie wypowiedzą, to zobaczycie wszyscy państwo, że tak nie jest - dodał.

- My będziemy gotowi z tym projektem w przyszłym tygodniu. Postaram się, żeby ten projekt został skierowany na przyszłe posiedzenie Sejmu - przekazał Morawiecki. Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest na 6 i 7 kwietnia.

Trzy propozycje rządu

W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie premiera z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Uczestniczył w nim też wicepremier ds. bezpieczeństwa, lider PiS Jarosław Kaczyński. Podczas spotkania szef rządu przedstawił pakiet propozycji wymagających, jak przekonywał, zmian w konstytucji, obejmujących wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich, a także - być może niewymagający zmieniania ustawy zasadniczej - postulat wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących swą działalność gospodarczą na terenie Rosji.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonywał we wtorek, że w aktualnym stanie prawnym można zamrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. - Artykuł 46 (konstytucji) mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa, uregulowany specjalnymi przepisami konstytucyjnymi - mówił.

Tusk: tematy były bardzo poważne, ale nie do końca poważni byli partnerzy ze strony rządowej
Źródło: TVN24

Szef KP KO Borys Budka mówił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że nie trzeba zmieniać konstytucji, by móc "skutecznie i dobrze chronić Polaków" przed możliwymi skutkami wojny na Ukrainie. Poinformował, że klub KO składa trzy projekty ustaw: o przepadku majątków oligarchów rosyjskich, natychmiastowych zakupach dla polskiej armii, a także projekt ustawy o "interesach strategicznych". Według niego "trójpak" może być procedowany na tym posiedzeniu Sejmu i nie wymaga zamiany konstytucji.

Projekt zmian Konstytucji RP może złożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, czyli 92, Senat lub prezydent; pierwsze czytanie odbywa się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od złożenia projektu. Zmianę konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: