"Jedna z pierwszych decyzji" nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury Europejskiej
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury EuropejskiejTVN24
wideo 2/25
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury EuropejskiejTVN24

Nowy minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że jedna z jego pierwszych decyzji po objęciu urzędu to podpisanie wniosku do premiera Donalda Tuska o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej. Później, na konferencji prasowej, poinformował, że w najbliższych dniach ma zaplanowane spotkanie z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim. Przekazał także, że czeka na jego odpowiedź w sprawie posła Grzegorza Brauna i że poprosił o wykaz wszystkich spraw, które dotyczyły posła Konfederacji.

Rząd Tuska zaprzysiężony, ministrowie przejmują resorty. Czytaj relację w tvn24.pl

Bodnar, który po zaprzysiężeniu nowej Rady Ministrów w środę objął urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, o swoim wniosku poinformował we wpisie na portalu X (Twitterze). "Jedna z moich pierwszych decyzji jako Ministra Sprawiedliwości - wniosek do Premiera Donalda Tuska o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej" - napisał.

"Do gabinetu Ministra i innych pomieszczeń wróciły flagi Unii Europejskiej" - dodał Bodnar.

Resort sprawiedliwości w komunikacie w tej sprawie napisał, że "szef rządu, po uzyskaniu opinii komisji parlamentarnych, skieruje go (ten wniosek - red.) do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej".

Prokuratura Europejska

Prokuratura Europejska, która rozpoczęła działalność w czerwcu 2021 roku, prowadzi sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami na podatku VAT na kwotę powyżej 10 milionów euro. Do tej pory do będącej organem Unii Europejskiej Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje Unii Europejskiej, zaś nie przystąpiło pięć - Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania.

"Udział polskich prokuratorów w pracach Prokuratury Europejskiej pozwoli skuteczniej ścigać przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym Polski. Efektywne zwalczanie nadużyć pieniężnych ograniczy zmniejszanie budżetu Unii i sprawi, że Wspólnota będzie dysponowała większymi środkami do realizowania swoich celów. Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej wpłynie na lepszą współpracę pomiędzy wymiarem sprawiedliwości Polski i państw UE" - napisano w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

O wniosku do premiera w sprawie dołączenia do Prokuratury Europejskiej Bodnar mówił także na wieczornej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zaznaczył, że to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa środków unijnych.

Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury Europejskiej
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury EuropejskiejTVN24

Nowi wiceministrowie sprawiedliwości

Bodnar poinformował też, że udało się doprowadzić do końca procedury związane z powołaniem wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu w jego resorcie. Przekazał, że premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli podpisał akty nominacyjne. Wiceministrami sprawiedliwości zostali Arkadiusz Myrcha, Krzysztof Śmiszek, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Maria Ejchart-Dubois.

Bodnar poinformował także, że wysłał w środę pismo do koordynatorów sędziów ds. praw człowieka w polskich sądach, w których przypomina, jakie są standardy wynikające z orzecznictwa ETPCz i TSUE w zakresie niezależności sądownictwa.

Adam Bodnar o współpracy z prokuratorem krajowym

Minister Bodnar był pytany, czy zamierza współpracować z obecnym prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim, czy też jest plan zmiany na tym stanowisku.

- W najbliższych dniach mam zaplanowane spotkanie z panem prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim, natomiast względy dyplomacji i względy strategii zakładają, że nie powinno się mówić o tym, co będzie treścią tej rozmowy – powiedział Adam Bodnar. Minister pytany o uchwały w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego odparł: - Toczą się prace dotyczące przygotowania tych uchwał. Te prace zostaną podjęte, natomiast też nie chciałbym uprzedzać faktów, jak te uchwały będą wyglądały. Natomiast oczywiście doskonale pamiętamy o tym, że jest to jeden z większych problemów dotyczących praworządności w Polsce, czyli obsada Trybunału konstytucyjnego.

Szef MS przypomniał, że w czwartek zapadnie "istotny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sprawa ML przeciwko Polsce" i że w tym wyroku "pojawią się kwestie związane ze składem Trybunału Konstytucyjnego". Wyjaśnił, że wyrok dotyczy konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego "z 22 października 2020 roku, czyli wyroku dotyczącego dostępu do legalnej aborcji".

Bodnar: prokurator krajowy ma przedstawić informacje o działaniach wobec Grzegorza Brauna

Adam Bodnar był pytany także o postępowanie ws. posła Konfederacji Grzegorza Brauna i o to, czy pojawi się wniosek ministra sprawiedliwości o uchyleniu immunitetu posła.

- Wczoraj zamieściłem tweet, gdzie wskazałem, jakie potencjalnie przepisy mogą być naruszone w tej sprawie, bo tu mamy całą wiązkę. Tu są przepisy dotyczące przeszkadzania w akcie religijnym, to są przepisy dotyczące mowy nienawiści, przemocy ze względu na nienawiść na tle religijnym. Natomiast to prokuratura podejmie decyzje – powiedział minister.

Według niego "bardzo ważne w kontekście tego typu spraw jest, że trzeba najpierw przeprowadzić śledztwo i następnie taki wniosek może się pojawić". - Ale też chciałbym poczekać na odpowiedź pana prokuratora Barskiego na pismo, które do niego w tej kwestii wystosowałem - dodał Adam Bodnar. Wcześniej minister Bodnar przekazał, że poprosił prokuratora krajowego Dariusza Barskiego o informację o tym, co prokuratura zrobiła w sprawie tego, co zrobił we wtorek w Sejmie poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Czy i w jaki sposób Grzegorz Braun może stracić mandat poselski? O co może być oskarżony? Wyjaśniamy

- Ale także poprosiłem, by na jutro przedstawił mi wykaz wszystkich tych spraw, które dotyczyły Grzegorza Brauna i toczyły się w ostatnim czasie. Wiemy, że wczorajsze haniebne zdarzenie to nie był jedyny incydent z udziałem pana posła Grzegorza Brauna -- powiedział Bodnar.

Zniszczona choinka i przewrócony głośnik. Poprzednie wyczyny Grzegorza Brauna utknęły w prokuraturze

We wtorek w późnych godzinach popołudniowych, poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej. Po tym wydarzeniu marszałek Sejmu wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego.

Bodnar: czekam na odpowiedź prokuratora krajowego w sprawie posła Grzegorza Brauna
Bodnar: czekam na odpowiedź prokuratora krajowego w sprawie posła Grzegorza BraunaTVN24

Bodnar: będziemy pracowali nad rozdzieleniem urzędów ministra i prokuratora generalnego

Bodnar został zapytany, czy planowane jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. - Myślę, że całe środowisko prokuratorskie, z którym mam zaszczyt współpracować, i które wykazało się tak niezwykłą odwagą w ciągu ostatnich lat - proszę zauważyć, że ci prokuratorzy, którzy protestowali, zabierali głos w debacie publicznej, nie robili tego na zasadzie wolnych obywateli na ulicach, tylko na zasadzie ryzyka całej swojej kariery zawodowej - postuluje rozdzielenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - powiedział.

- Uważam, że tak powinno się stać. Oczywiście to nie jest kwestia prosta, to pewien proces, który musi trochę zająć. Oczywiście będziemy pracować nad odpowiednimi projektami ustaw - powiedział minister sprawiedliwości.

Polityk został również zapytany, który z wiceministrów odpowiedzialny będzie za obszar sądownictwa. - Ten wiceminister jeszcze nie został powołany, na razie te kompetencje spoczywają na mnie i będę te działania podejmował bezpośrednio - odparł.

Bodnar został też zapytany o kwestię przywrócenie komisji kodyfikacyjnych - zlikwidowanych w latach 2015-2016 ciał w MS zajmujących się opracowywaniem dla ministra projektów ustaw, przede wszystkim poszczególnych kodeksów. - To moja rola i moje zadanie, żeby takie komisje przywrócić - zadeklarował. Jak wskazał, chodzi przede wszystkim o komisje zajmujące się tworzeniem prawa cywilnego, karnego i rodzinnego, opierające się na ekspertach. - Jeśli chodzi o tę rodzinną, to ona będzie miała szczególnych charakter. Myślę, że będzie tutaj zadanie dla minister Rudzińskiej-Bluszcz, żeby to przedyskutować z Rzeczniczką Praw Dziecka (...), bo być może byłaby tu jakaś forma współpracy w tym zakresie - tym bardziej, że chciałbym wrócić do projektu Kodeksu rodzinnego, który został opracowany za czasów rzecznika Marka Michalaka - powiedział Bodnar.

Kto i czym będzie zajmował się w resorcie sprawiedliwości?

Oprócz Bodnara głos zabrali także nowi wiceministrowie.

- Przychodzę do resortu z dwiema misjami. Jedna dotyczy aktów legislacyjnych, normatywnych kierowanych ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości do parlamentu. Wiemy jak wielką bolączką była ich jakość. Wiemy jak instrumentalnie prawo było wykorzystywane do uprawiania bieżącej polityki - powiedział Arkadiusz Myrcha.

- Musimy odbudować ten proces legislacyjny. Ale przede wszystkim akty normatywne i projekty ustaw powinny zdecydowanie poprawić się jakościowo w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich ośmiu lat - wyjaśnił.

Dodał, że jego druga misja w resorcie dotyczy odbudowania "mocno poturbowanej, mocno upolitycznionej przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, polskiej prokuratury". Podkreślił, że prokuratura musi odzyskać zaufanie publiczne. - Zacząć działać w sposób sprawny, transparentny i wypełnić tą misję oskarżyciela publicznego - stwierdził.

Wiceminister Śmiszek przekazał, że jedną z najważniejszych misji resortu sprawiedliwości jest naprawa relacji Polski z Unią Europejską. - Jesteśmy teraz na obrzeżach Europy tylko i wyłącznie z tego powodu, że ktoś kiedyś postanowił naruszać naszą konstytucję, naruszać praworządność, wypisywać się z rodziny europejskiej - powiedział.

- Jednym z najważniejszych powierzonych mi zadań jest utrzymywanie bardzo dobrych relacji z instytucjami Unii Europejskiej, śledzenie wszystkiego tego, co dzieje się na arenie międzynarodowej oraz wzmacnianie ochrony praw i wolności obywatelskich - przekazał Śmiszek.

Maria Ejchart poinformowała, że w MS jako wiceministra zajmie się sprawami dotyczącymi praw człowieka. - Przydzielono mi departament, który zajmuje się wykonywaniem kar. Obszarem mojego szczególnego zainteresowana są miejsca pozbawienia wolności. Jedną z moich pierwszych decyzji na pewno będzie przywrócenie prawa do telefonu częściej niż raz w tygodniu przez osoby pozbawione wolności - zadeklarowała.

- Niezwykłym zaszczytem będzie dla mnie zajmowanie się państwem prawnym i odbudowywaniem jego podstaw w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformowała wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. - Niestety pojęcia takie jak sprawiedliwość, prawo, praworządność nabrały w ostatnich latach barw politycznych, a są to pojęcia, które zamiast budować mur, powinny łączyć - stwierdziła.

- W Ministerstwie Sprawiedliwości zajmę się między innymi sytuacją osób najbardziej wrażliwych w wymiarze sprawiedliwości i w tym zakresie zamierzam współpracować blisko z nową Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak - podsumowała Rudzińska-Bluszcz.

Autorka/Autor:mjz/kg, dap, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: X/@Adbodnar

Pozostałe wiadomości

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały lekko poszkodowane w wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na terenie Zakładów Azotowych "Puławy".

Wybuch w zakładach azotowych w Puławach

Wybuch w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

Nie mam innej opcji niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Pożar objął siedem pięter budynku, w którym mieścił się niegdyś instytut badań technicznych Płatan w miejscowości Friazino pod Moskwą - podały rosyjskie media, powołując się na źródła w służbach ratunkowych. Pożar wybuchł po godzinie 14 czasu moskiewskiego. Agencja TASS podała, że w wyniku pożaru zginęły dwie osoby. Według innych źródeł, nie żyje co najmniej osiem osób.

Pożar w budynku instytutu badawczego pod Moskwą. "Siedem pięter w płomieniach"

Pożar w budynku instytutu badawczego pod Moskwą. "Siedem pięter w płomieniach"

Źródło:
Msk1, tvn24.pl, TASS, RIA Nowosti, Mediazona, PAP

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

"Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie" - pisze w poniedziałek "Financial Times". Faworytem wyścigu jest skrajna prawica, tuż za nią znajduje się radykalna lewica, co może zdestabilizować kraj oraz całą Unię Europejską - oceniono.

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Źródło:
PAP

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywateli Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła przeprowadził kontrolę w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga". Fundacja za ponad dwa miliony złotych od byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka kupiła dom z ogrodem. Czy jest tam prowadzona działalność związana z edukacją? To właśnie postanowił sprawdzić senator Wcisła.

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

Źródło:
TVN24

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Już niedługo osoby świadczące usługi seksualne w Belgii będą mogły zostać zatrudnione na podstawie umów o pracę i uzyskać takie same świadczenia, jak wszyscy inni zatrudnieni. Zyskają więc między innymi dostęp do ubezpieczeń społecznych, urlopów oraz prawne uregulowanie godzin ich pracy i wynagrodzenia.  

Pracownicy seksualni na umowach o pracę. Rewolucyjne przepisy wkrótce w Belgii

Pracownicy seksualni na umowach o pracę. Rewolucyjne przepisy wkrótce w Belgii

Źródło:
Euronews, Het Nieuwsblad, tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim przekazała, że przeprowadzona dzisiaj sekcja zwłok 19-dniowego chłopca wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były obrażenia czaszkowo-mózgowe, powikłane obrzękiem i śmiercią mózgu. Rodzice usłyszeli już zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną i spowodowania ciężkich obrażeń, które doprowadziły do śmierci dziecka. Nie przyznali się do winy, zostali aresztowani na trzy miesiące.

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Źródło:
tvn24.pl

73-letnia brytyjska księżniczka Anna doznała lekkich obrażeń i wstrząśnienia mózgu w wyniku niedzielnego wypadku. Przebywa w szpitalu - poinformował Pałac Buckingham.

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok 16 lat więzienia dla Łukasza T., kierowcy miejskiego autobusu, który w lipcu 2021 r. w centrum Katowic przejechał 19-letnią dziewczynę. Odpowiadał za jej zabójstwo i próbę zabicia kilku innych osób, które również znalazły się na jezdni. Obrońca kierowcy wnosił o uniewinnienie. Prokurator domagał się 25 lat więzienia, a rodzina zmarłej - w tym jej ojciec - żądała dożywocia. Wyrok jest prawomocny.

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

34-letni Lukas McClish zgubił się w lesie podczas wędrówki. Mężczyznę udało się odnaleźć po dziesięciu dniach dzięki wykorzystaniu policyjnych dronów. Przeżył, ponieważ - jak sam przyznał - pił bardzo duże ilości wody z pobliskich potoków i wodospadów.

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Źródło:
CNN, ABC 7 News, NBC News

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24