Pracodawcy nie mają prawa kontrolować służbowej korespondencji pracowników oraz ich poczty elektronicznej - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. I domaga się uregulowania tej kwestii w ustawie.
Zdaniem Janusza Kochanowskiego uprawnienia kontrolne pracodawcy nie obejmują prawa do wglądu do korespondencji. W liście do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak Rzecznik zwrócił uwagę, iż według ubiegłorocznych badań 2/3 polskich pracodawców monitoruje korespondencję elektroniczną swoich pracowników, a część nagrywa ich rozmowy telefoniczne.
2/3 polskich pracodawców monitoruje korespondencję elektroniczną swoich pracowników, a część nagrywa ich rozmowy telefoniczne. Rzecznik Praw Obywatelskich
W swoim liście Kochanowski przypomniał, że pytanie w tej kwestii skierował już do ministerstwa pracy i uzyskał odpowiedź, że na podstawie obowiązującego Kodeksu pracy "pracodawca może kontrolować zawartość służbowej skrzynki mailowej pracownika, czytać korespondencję służbową pracownika i udostępniać korespondencję służbową pracownika do wglądu innym pracownikom".
Zdaniem ministerstwa, uprawnienia kontrolne pracodawcy wynikają z obowiązku "organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy". Według RPO, z przepisów Kodeksu pracy „nie można jednak wyprowadzić aż tak dalece idącego uprawnienia pozwalającego na kontrolowanie pracownika”.
Janusz Kochanowski przypomniał wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w którym uznano, że podsłuchiwanie przez pracodawcę prywatnych rozmów telefonicznych i czytanie korespondencji elektronicznej pracownika jest naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24