Tylko 5,5 procent polskich uczniów uczy się języka rosyjskiego. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. W Warszawie powstaje pierwsza w Polsce dwujęzyczna klasa polsko - rosyjska.
Nabór do 30-osobowej klasy w LO Leopolda Lisa - Kuli na Targówku kończy się 20 maja. Zapisać się mogą wszyscy gimnazjaliści, bez względu na to czy wcześniej uczyli się rosyjskiego, muszą jednak zdać egzamin z predyspozycji do nauki języków obcych.
Nauka w klasie dwujęzycznej będzie o rok dłuższa i potrwa 4 lata. Uczniowie nie tylko będą uczyć się języka rosyjskiego, ale też poznawać historię, religię i kulturę Rosji.
Dlaczego rosyjski?
Olimpia Gnatowska - Kobylińska, rusycystka z liceum na Targówku, tłumaczy: - Patrzymy na rynek, widzimy, że potrzebni będą specjaliści mówiący po rosyjsku, którzy znajdą pracę zarówno w Polsce jak i w Rosji.
Podobnie zainteresowanie rosyjskim tłumaczy Magdalena Potentas z Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego. - Mamy coraz więcej chętnych do nauki, są to przede wszystkim studenci i maturzyści, ale też i osoby starsze, które chcą potrzymać kontakt z językiem lub pracują w rosyjskich firmach.
Możliwość robienia kariery na wschodzie jest zdaniem Potentas jednym z głównych powodów uczenia się rosyjskiego. - To popularny język, można się nim porozumieć nie tylko w Rosji, ale też m.in. na Ukrainie, Białorusi czy na Cyprze - dodaje.
Językiem rosyjskim na całym świecie mówi około 300 milionów ludzi. W czasach PRL nauka rosyjskiego była obowiązkowa już w szkole podstawowej.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24