Dyrektorka szkoły: Rodzice pytają, czy w szkole będzie bezpiecznie. Odpowiadam, że nie wiem

Źródło:
TVN24
"W szkole nie będzie krótkich decyzji. To będzie zmiana, przebudowa"
"W szkole nie będzie krótkich decyzji. To będzie zmiana, przebudowa"TVN24
wideo 2/22
"W szkole nie będzie krótkich decyzji. To będzie zmiana, przebudowa"TVN24

Odpoczynek w tym roku jest na bardzo dalekim planie, bo cały czas pracujemy. To burza mózgów, szukanie jak najlepszych rozwiązań - powiedziała Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. W TVN24 mówiła o przygotowaniach do otwarcia szkół w warunkach epidemii.

W związku z epidemią COVID-19 od 12 marca w szkołach i w przedszkolach zostały zawieszone zajęcia stacjonarne. Od 25 marca wprowadzono obowiązkowe kształcenie na odległość i w takim trybie szkoły pracowały do końca zajęć dydaktycznych, do 26 czerwca.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek pytany był o możliwy powrót uczniów do szkół 1 września. Powiedział, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o powrocie dzieci do szkół po wakacjach
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o powrocie dzieci do szkół po wakacjach

Oczekiwanie na wytyczne. Przygotowanie do "wszelkich możliwych scenariuszy"

- Tegoroczne wakacje to to jeden z okresów w życiu, gdy spadek ciśnienia atmosferycznego nie ma odzwierciedlenia w moim własnym ciśnieniu - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

- Bardzo przeżywam wszystkie podawane z związku z pandemią liczby - wyjaśniała. - Przygotowuję się do wszelkich możliwych scenariuszy, jakie mogą mieć miejsce. Biorę pod uwagę zarówno to, że wrócimy do szkoły i to, że może być nadal zdalne nauczanie. Myślałam nawet o nauczaniu hybrydowym - powiedziała. - To wszystko powoduje poczucie niepewności. Odpoczynek w tym roku jest na bardzo dalekim planie, bo cały czas pracujemy. To po prostu burza mózgów, szukanie jak najlepszych rozwiązań - dodała. 

Na pytanie, czy dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne od Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie ponownego otwarcia placówek edukacyjnych po wakacjach, Kozakiewicz odpowiedziała, że czekają na "konkretne, jasne wytyczne" i na "decyzje, które będą pozwalały przygotowywać się w sposób zdecydowany i konkretny" do rozpoczęcia roku szkolnego. - Nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych informacji. Mamy cały czas zapowiedzi - przyznała, dodając, że z informacji medialnych dowiedziała się, że konkretne informacje będą podane na początku sierpnia.

- To jest czas, który muszę wykorzystać na sto procent. W szkole nie będzie tylko krótkich decyzji. To będzie zmiana, przebudowa, kupowanie nowego wyposażenia - wymieniła. Wspomniała w tym kontekście o szatniach, gdzie codziennie są "tłumy młodzieży". 

Koronawirus w szkole? Minister chce, by dyrektor decydował o jej zamknięciu >>>

Niepokój dyrektorów i rodziców

Wśród miejsc, na które należy zwracać szczególną uwagę w warunkach epidemii, dyrektor wymieniła stołówkę i toaletę. - Jest prozaiczny pomysł, by wszystko było dezynfekowane, ale jak to zrobić, kiedy na przerwie prawie wszystkie dzieci do tej toalety wchodzą? - pytała. - Pytają rodzice, pytają dzieci. Zaniepokojeni są wszyscy, bo nie mogą planować i nie wiedzą, co będzie dalej - opisała. - Czekamy na wytyczne - powtórzyła..

Kozakiewicz zwróciła uwagę, że dyrektorzy obawiają się także tego, że powierzona im odpowiedzialność będzie większa od ich wiedzy. - Nie mamy stałego dostępu do informacji o pandemii. Tylko ta osoba, która wie z dnia na dzień, jak wygląda sytuacja, powinna podejmować decyzje - tłumaczyła w TVN24.

Podkreśliła, że "dyrektorzy udźwigną wszystko". - My od dłuższego czasu pracujemy w ten sposób, że przygotowujemy się na wszelkie możliwe rozwiązania. Ufam, że wszystkie procedury są już przemyślane i tak naprawdę dyrektorzy mają już komplet, będą tylko dokonywać poprawek. Wydaje mi się jednak, że tu powinna być odwrotna kolejność: najpierw wytyczne, potem moja praca nad procedurami. Wtedy byłoby to bardziej skuteczne i miałabym większe poczucie bezpieczeństwa - tłumaczyła. Dodała, że w tym momencie tego poczucia bezpieczeństwa nie ma. 

"Nie wiem, czy będzie bezpiecznie. Wiem, że zrobię wszystko, żeby było jak najbezpieczniej"

Kozakiewicz powiedziała, że rodzice pytają ją, czy w szkole będzie bezpiecznie. - Odpowiadam: nie wiem. Nie wiem, czy będzie bezpiecznie. Wiem, że zrobię wszystko, żeby było jak najbezpieczniej i że wszystkie procedury przygotuję i wprowadzę - oświadczyła. 

- W tej chwili w edukacji mamy dwa światy: do furtki jest świat, gdzie widzę ludzi bez maseczek, w dużych grupach. Widzę rozluźnienie. Potem jest furtka, gdzie wchodzimy na teren szkoły. Tutaj jest mierzenie temperatury, dezynfekowanie rąk, zakładanie przyłbicy i maseczki. Rodzice pytają mnie, czy przesadzam jako dyrektor, czy takie są wytyczne. Odpowiadam, że takie są procedury. Rodzice przez to są niepewni, bo wracają ze świata rozluźnionego i wchodzą do świata, gdzie procedury są bardzo sprecyzowane - wyjaśniła.

Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceTVN24

Ministerstwo: szczegóły w pierwszej połowie sierpnia

"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Premiera i Ministra Edukacji Narodowej przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od września" - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej we wtorek. Resort zapewnił, że tworzy przepisy, które "zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół".

Dodano również, że minister edukacji narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września. Szczegóły mają być przedstawione w pierwszej połowie sierpnia.

Profesor Krzysztof Simon: przede wszystkim trzeba promować szczepienia
Profesor Krzysztof Simon: przede wszystkim trzeba promować szczepieniaTVN24

Rzecznik GIS: nie ma powodów, aby nie otwierać szkół

Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar potwierdził, że powstały wstępne wytyczne dla szkół dotyczące higieny i organizacji pracy, procedur w razie podejrzenia zakażenia i zapewnienia bezpieczeństwa kadrze z grup ryzyka.

Dodał, że w wytycznych poruszone będą trzy kwestie. Pierwszą jest organizacja pracy szkoły i zasady higieny: zalecenie, by każdorazowo myć ręce po wejściu do szkoły i zorganizować pracę tak, aby unikać tworzenia się dużych skupisk uczniów, a tam gdzie zachowanie dystansu będzie niemożliwe, trzeba będzie nosić maseczki.

Drugą kwestią, która znajdzie się w wytycznych, są procedury w przypadku złego samopoczucia lub potwierdzonego zakażenia, czyli między innymi izolacja ucznia i powiadamianie rodziców o podejrzeniu infekcji.

Trzecią kwestią jest organizacja pracy pracowników szkoły z grup ryzyka, czyli osób powyżej 60. roku życia, z chorobami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą. Władze szkolne będą musiały tak zorganizować pracę tych osób, aby ryzyko dla nich było jak najmniejsze.

Wytyczne mają na razie charakter roboczy. Na początku sierpnia zostaną przekazane do konsultacji. Rzecznik GIS przekazał także, nie będzie konkretnych wskazań, przy jakiej liczbie zakażonych czy podejrzanych o zakażenie uczniów lub nauczycieli, należy zamknąć szkołę.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ambasada USA w Kijowie otrzymała informację o możliwym poważnym ataku lotniczym w środę. W związku z tym będzie zamknięta - poinformowano w komunikacie.

W Kijowie słychać było eksplozje, ambasada ma "informację o możliwym poważnym ataku"

W Kijowie słychać było eksplozje, ambasada ma "informację o możliwym poważnym ataku"

Źródło:
Reuters, Interfax, PAP

Policja poszukiwała młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. W środę, 20 listopada, policja poinformowała o jej odnalezieniu. "Dziewczyna jest cała i zdrowa" - podano.  

18-latka ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach. Po kilku dniach poszukiwań została odnaleziona

18-latka ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach. Po kilku dniach poszukiwań została odnaleziona

Aktualizacja:
Źródło:
KPP Kraków
Maks mieszkał w obszarze niezabudowanym. Przeżył 12 lat

Maks mieszkał w obszarze niezabudowanym. Przeżył 12 lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sondaże są częścią kampanii prawyborczej - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" senator Grzegorz Schetyna (KO), odnosząc się do przeprowadzonego na zlecenie Platformy Obywatelskiej badania dotyczącego szans Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego w wyborach prezydenckich. Schetyna przyznał, że wielu działaczy KO "ma pomysł na te prawybory i wie, na kogo głosować".

Sikorski czy Trzaskowski? "Wielu już jest zdecydowanych"

Sikorski czy Trzaskowski? "Wielu już jest zdecydowanych"

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed szeregiem zagrożeń ze strony pogody. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, ulewami, oblodzeniem i intensywnymi opadami śniegu. Z prognoz wynika, że na północy kraju może spaść kilkanaście centymetrów białego puchu. Na drogach zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Mocno sypnie śniegiem. Są ostrzeżenia IMGW

Mocno sypnie śniegiem. Są ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Skąd wirus polio w stołecznych ściekach? Choroba ta zwana też Heinego-Medina została wyeliminowana w Polsce i Europie dzięki obowiązkowym szczepieniom. Teraz obecność wirusa zastanawia i każe postawić pytania, czy stanowi to jakieś zagrożenie? Eksperci podkreślają: jesteśmy odporni, póki jesteśmy zaszczepieni. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Sytuacja alertowa". Zapomniany wirus w Warszawie

"Sytuacja alertowa". Zapomniany wirus w Warszawie

Źródło:
TVN24

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Na pokład samolotu z Edynburga, tuż po lądowaniu na gdańskim lotnisku, weszli funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej. Wyprowadzili dwóch mężczyzn, którzy podczas lotu awanturowali się i grozili innym pasażerom.

Awantura na pokładzie samolotu

Awantura na pokładzie samolotu

Źródło:
tvn24.pl

1001 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Napaść Rosji na Ukrainę spowodowała straty środowiskowe wysokości 71 miliardów dolarów i wywołała ogromny wzrost emisji gazów cieplarnianych – powiedziała ukraińska ministra ochrony środowiska Switłana Hrynczuk podczas szczytu COP29 w Baku. - Przyroda jest cichą ofiarą tej wojny – zaznaczyła. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Cicha ofiara tej wojny". Ukraina szacuje straty

"Cicha ofiara tej wojny". Ukraina szacuje straty

Źródło:
PAP

Prezydent Joe Biden zezwolił na przekazanie Ukrainie min przeciwpiechotnych, ma to wzmocnić obronę tego kraju przed rosyjskimi atakami - informują Reuters i "The Washington Post". Gazeta dodaje, że są to miny "nietrwałe", które ulegają samozniszczeniu lub tracą ładunek baterii, co zmniejsza zagrożenie dla cywilów.

Ukraina zabiegała o to od niemal trzech lat. Media: Biden podjął decyzję

Ukraina zabiegała o to od niemal trzech lat. Media: Biden podjął decyzję

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że obecna PKW została obsadzona ludźmi, którzy "nie potrafią zachować klasy" oraz "bezstronności politycznej". Do tej wypowiedzi odniósł się w programie "Tak jest" w TVN24 jeden z członków komisji Ryszard Kalisz, który mówił, że w słowach głowy państwa widzi niekonsekwencję. Wypowiedź prezydenta komentował też w "Kropce nad i" w TVN24 marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Niekonsekwencja" w słowach prezydenta. "Nie miał przy tym żadnych wątpliwości"

"Niekonsekwencja" w słowach prezydenta. "Nie miał przy tym żadnych wątpliwości"

Źródło:
TVN24

- Będę kandydatem niezależnym w tym sensie, że będę zależny wyłącznie od wyborców i wyłącznie od tych rzeczy, o których oni mi będą mówić - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050, który ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Mówił też o pierwszych decyzjach, które podjąłby, gdyby został wybrany na najwyższy urząd w państwie.

Pierwsze decyzje, które Hołownia podjąłby jako prezydent. Wymienił dwie

Pierwsze decyzje, które Hołownia podjąłby jako prezydent. Wymienił dwie

Źródło:
TVN24

Minęło dokładnie tysiąc dni od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę nuklearną. Najwyższa Izba Kontroli zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 20 listopada.

Putin straszy, zapłonęło tysiąc świec

Putin straszy, zapłonęło tysiąc świec

Źródło:
PAP, TVN24

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Zamiast 40 tysięcy złotych włożył do reklamówki chusteczki, okładając je banknotami o niskich nominałach. Do reklamówki przywiązał sznurek, który trzymał w dłoni i czekał, aż po drugiej stronie drzwi ktoś przyjdzie po pakunek. Gdy to nastąpiło, szarpnął za sznurek. W taki sposób 88-latek z Białegostoku przechytrzył oszustów, którzy podawali się za policjantów. 

88-latek nie dał się oszustom. Zostawił na wycieraczce reklamówkę, do której przywiązał sznurek

88-latek nie dał się oszustom. Zostawił na wycieraczce reklamówkę, do której przywiązał sznurek

Źródło:
tvn24.pl

- Należy założyć, że uszkodzenie dwóch podmorskich kabli na Morzu Bałtyckim to akt sabotażu - stwierdził we wtorek niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Przyczyny awarii są dopiero badane, jednak wydarzeniom na Bałtyku z niepokojem przyglądają się władze Niemiec, Litwy, Szwecji i Finlandii. Szwedzkie media podały, że związek ze sprawą może mieć chiński statek towarowy, za którym podążają duński okręt i patrolowiec. - Jeśli chodzi o te kable, są już pewne podejrzenia, ale nie mogę powiedzieć - skomentował krótko sprawę szef MSZ Radosław Sikorski.

"Musimy założyć, że jest to sabotaż". Media: trop prowadzi do nich

"Musimy założyć, że jest to sabotaż". Media: trop prowadzi do nich

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z potoku Olcha we wsi Długomiłowice (Opolskie) wydobyto ciało mężczyzny. Jego tożsamość nie jest jeszcze znana.

Ciało mężczyzny w potoku

Ciało mężczyzny w potoku

Źródło:
tvn24.pl

- Rosja straszy nie pierwszy i nie ostatni raz - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując zatwierdzenie we wtorek przez Władimira Putina znowelizowanej rosyjskiej doktryny nuklearnej. - Papier zniesie wszystko - dodał. Sprawę komentował też szef MSZ. - Jeśli Władimir Putin obniża próg użycia broni atomowej, to może to świadczyć, że wreszcie sobie zdał sprawę, że Rosja jest słabsza wojskowo od Zachodu - ocenił Radosław Sikorski.

Duda o decyzji Putina. "Papier zniesie wszystko"

Duda o decyzji Putina. "Papier zniesie wszystko"

Źródło:
TVN24

Przedstawiciele osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych spotkali się na Jasnej Górze z biskupami. Komentatorzy zgodnie oceniają, że chociaż samo spotkanie należy oceniać pozytywnie, to jednak zabrakło w nim konkretów.

"Światło w tunelu", ale "więcej znaków zapytania niż wyjaśnionych kwestii"

"Światło w tunelu", ale "więcej znaków zapytania niż wyjaśnionych kwestii"

Źródło:
TVN24

Aleksander Kwaśniewski poparł Radosława Sikorskiego. Ocenił, że startujący w prawyborach Koalicji Obywatelskiej szef MSZ ma "determinację i wolę walki". Jak zaznaczył były prezydent, "bez waleczności, bez chęci zwycięstwa nie da się odnieść sukcesu".

"Kiedyś byliśmy po różnych stronach". Kwaśniewski poparł jednego z kandydatów

"Kiedyś byliśmy po różnych stronach". Kwaśniewski poparł jednego z kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej - Nowa Generacja - poparła Rafała Trzaskowskiego w prawyborach partii na kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach.

Młodzi działacze PO wskazali swojego faworyta w prawyborach

Młodzi działacze PO wskazali swojego faworyta w prawyborach

Źródło:
tvn24.pl

55-letni taksówkarz zatrąbił na kierującą, która na jednym z parkingów w Łomży (Podlasie) zaczęła cofać wprost na jego samochód. Po dwóch godzinach wróciła ze swoim 31-letnim synem. Kazał on taksówkarzowi przeprosić kobietę, a gdy ten odmówił, pobił go.

Pobił taksówkarza, bo ten zatrąbił na jego matkę

Pobił taksówkarza, bo ten zatrąbił na jego matkę

Źródło:
tvn24.pl

Policja w Oslo poinformowała we wtorek, że ​​Marius Borg Høiby, syn norweskiej księżnej koronnej Mette-Marit, został aresztowany. 27-latkowi postawiono zarzut "dotyczący stosunku płciowego z osobą nieprzytomną lub z innych przyczyn niezdolną do przeciwstawienia się temu aktowi". Portal dziennika "Dagblaget" podaje, że w toczącej się sprawie karnej przeciwko Høiby'emu jest obecnie pięć ofiar.

Syn księżnej aresztowany. "Pięć ofiar"

Syn księżnej aresztowany. "Pięć ofiar"

Źródło:
"Guardian", "Dagblaget"

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Urzędnicy nakazali Wodom Polskim zabezpieczenie wyrwy do czasu remontu zapory.

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prezydent elekt Donald Trump ogłosił, że Linda McMahon została kandydatką na stanowisko sekretarza Departamentu Edukacji. To współzałożycielka World Wrestling Company i jedna z najhojniejszych darczyńców republikanów. "Uczyni Amerykę numerem jeden w dziedzinie edukacji na świecie" - napisał Trump w oświadczeniu.

"Jedna z ulubionych osób wszech czasów" Trumpa. Ma się zająć edukacją

"Jedna z ulubionych osób wszech czasów" Trumpa. Ma się zająć edukacją

Źródło:
PAP, "The New York Times"

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

Ministrowie obrony państw Unii Europejskiej podpisali w Brukseli cztery listy w sprawie współpracy w zakresie obronności. Zakładają one pogłębienie współpracy państw członkowskich w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojny elektronicznej, amunicji krążącej i okrętów nawodnych.

Cztery listy intencyjne podpisane przez ministrów obrony

Cztery listy intencyjne podpisane przez ministrów obrony

Źródło:
PAP

W sądzie w Gorzowie Wielkopolskim ruszył proces rodziców Mateuszka. W marcu chłopiec w poważnym stanie trafił do szpitala. Miał tylko 22 dni. Lekarzom nie udało się go uratować. Według prokuratury nad dzieckiem znęcała się jego matka. Nikola G. miała potrząsać chłopcem, zasłaniać mu usta i uderzać w główkę. Zarzuty usłyszał również ojciec.

Mateuszek miał 22 dni, gdy trafił do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować. Proces rodziców

Mateuszek miał 22 dni, gdy trafił do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować. Proces rodziców

Źródło:
TVN24

Zmiany na szczytach policyjnej hierarchii. Stanowiska straci trzech komendantów wojewódzkich: w Krakowie, Kielcach i Rzeszowie - wynika z informacji tvn24.pl. Rzeczniczka Komendanta Głównego Policji Katarzyna Nowak potwierdziła, że trwa procedura ich odwołania.

Wstrząs na szczytach policyjnej hierarchii

Wstrząs na szczytach policyjnej hierarchii

Źródło:
tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pan Grzegorz z Lesznowoli odpowiadał we wtorkowych "Milionerach" na pytanie za 40 tysięcy złotych: "Czego księgowy i naczelnik więzienia, zbzikowani na punkcie frenologii, pozbawili trupa kompozytora Josepha Haydna?". Jak poradził sobie uczestnik?

Pytanie w "Milionerach" za 40 tysięcy złotych - o frenologię i kompozytora Josepha Haydna

Pytanie w "Milionerach" za 40 tysięcy złotych - o frenologię i kompozytora Josepha Haydna

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Po trwających dość długo poszukiwaniach chętnego lub chętnej do poprowadzenia 97. gali oscarowej i licznych odmowach, popularny komik, scenarzysta i gospodarz programów telewizyjnych Conan O'Brien powiedział "tak". Przewodniczący Akademii Bill Kramer oświadczył, że jest wręcz idealną osobą.

Nikt nie chciał prowadzić gali oscarowej. On powiedział "tak"

Nikt nie chciał prowadzić gali oscarowej. On powiedział "tak"

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter" ,tvn24.pl