Kolejne ofiary mrozu i czadu. RCB ostrzega przed zimowymi zagrożeniami

Duży mróz. Policja przypomina, by zwracać uwagę na osoby bezdomne
Duży mróz. Policja przypomina, by zwracać uwagę na osoby bezdomne (wideo z 24.01.2019)
Źródło: Aneta Regulska | Fakty w Południe

W piątek dwie osoby zmarły z wychłodzenia, a dwie zatruły się czadem - poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby apelują o przestrzeganie zimą zasad bezpieczeństwa.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

"Wychłodzenie organizmu i zatrucie tlenkiem węgla to zagrożenia zimowe. Wczoraj zamarzły 2 osoby, także 2 zatruły się czadem" - poinformowało RCB w sobotę na Twitterze."Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzwońcie na numer alarmowy 112" - zaapelowano.

Wychłodzeniu organizmu sprzyjają ujemne temperatury, przenikliwy wiatr i duża wilgotność.

RCB przypomniało, żeby ubierać się stosowanie do pogody, reagować na potrzebujących pomocy, nie rozgrzewać się alkoholem i dbać o zwierzęta. W razie sytuacji wyjątkowej należy dzwonić pod numer alarmowy 112, na policję 997 czy do straży miejskiej 986.

Wezwano, aby reagować na każdą informację o osobach nocujących w nieogrzewanych altankach, pustostanach lub innych miejscach, które nie zapewniają bezpiecznego schronienia.

Wbrew powszechnie panującej opinii, śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie dotyka tylko osób bezdomnych, dlatego powinno się także zadbać o starszych sąsiadów, którzy w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.

W ubiegłym sezonie z powodu wychłodzenia zmarły 83 osoby.

Jak chronić się przed mrozem?
Jak chronić się przed mrozem?
Źródło: Maria Samczuk; Maciej Zieliński/PAP

Bezbarwny, bezwonny i śmiertelny

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Czad nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ jest niewyczuwalny przez zmysły człowieka.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych (gazu, paliw płynnych i stałych) i w następstwie blokuje dostęp tlenu do organizmu.

Zaniepokoić powinny zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, poczucie osłabienia, drgawki, wymioty, a także zwolniony oddech i zaburzenia tętna.

Zagrożenie zatruciem czadem nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy następuje sezon ogrzewania mieszkań. W poprzednim sezonie grzewczym czad przyczynił się do śmierci 61 osób.

ZOBACZ PORADNIK "NIE DLA CZADU" RZĄDOWEGO CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA

Autor: akw//plw / Źródło: PAP, rcb.gov.pl

Czytaj także: