Raport końcowy komisji wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP
Komisja wizowa przyjęła raport końcowy
Komisja wizowa przyjęła raport końcowyTVN24
wideo 2/7
Komisja wizowa przyjęła raport końcowyTVN24

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami zgłoszonymi przez członków komisji reprezentujących większość sejmową i z częścią poprawek posła Konfederacji. Komisja odrzuciła poprawkę wraz załącznikami autorstwa PiS. Zdecydowała też, że skieruje 11 zawiadomień do prokuratury

Tydzień temu szef sejmowej komisji śledczej Marek Sowa (KO) przedstawił, razem z członkami komisji reprezentującymi większość sejmową, projekt raportu końcowego. Do wtorku był czas na zgłaszanie poprawek. Po godzinie 11 komisja zebrała się na ostatnim posiedzeniu.

CZYTAJ: Szef komisji wizowej zapowiedział 11 zawiadomień do prokuratury

Przed godziną 13 komisja przyjęła raport końcowy (sprawozdanie z prac komisji) wraz z zaakceptowanymi poprawkami. Za zagłosowało 7 posłów, przeciwko 3.

Komisja przyjęła poprawki zgłoszone przez członków komisji reprezentujących większość sejmową, a więc Marka Sowy (KO), Marii Janyskiej (KO), Przemysława Witka (KO), Aleksandry Leo (Polska 2050-TD), Mirosława Orlińskiego (PSL-TD) i Macieja Koniecznego (Razem).

Poprawki - jak informował kierujący pracami komisji Marek Sowa (KO) - mają charakter uzupełniający. Uzupełniono w nich między innymi wykaz nieprawidłowości o wykres z uczelniami z największym odsetkiem studentów zagranicznych. Poprawki zmieniają też brzmienie skargi do Prokuratury Krajowej na opieszałość postępowania prowadzonego przez lubelską prokuraturę.

Komisja zaaprobowała też część poprawek, również uzupełniających, Krzysztofa Mulawy z Konfederacji.

Wiceszef komisji Daniel Milewski z PiS zgłosił poprawkę wraz z załącznikami, które są zdaniem odrębnym do raportu. Komisja ją odrzuciła.

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej przyjęła raport końcowyTomasz Gzell/PAP

11 zawiadomień do prokuratury

Na wtorkowym posiedzeniu komisja podjęła uchwałę w sprawie skierowania do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez 11 osób, w tym byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, byłego wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego i jego współpracownika Macieja Lisowskiego, byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, byłą minister rozwoju Jadwigę Emilewicz i byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego.

Ponadto zawiadomienia do prokuratury obejmą byłą pełnomocniczkę premiera ds. GovTech Justynę Orłowską, byłego dyrektora generalnego Służby Zagranicznej Macieja Karasińskiego, a także byłych dyrektorów Departamentu Konsularnego MSZ: Marcina Jakubowskiego i Beatę Brzywczy.

Za uchwałą w sprawie skierowania zawiadomień do prokuratury głosowało 7 członków sejmowej komisji, przeciwko 3. W ocenie komisji 11 osób, których dotyczą zawiadomienia, działało na szkodę interesu publicznego.

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowejTomasz Gzell/PAP

Pierwsze z zawiadomień dotyczy byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, który - według komisji - nadużył udzielonych mu uprawnień, podejmując decyzję o przyjęciu koncepcji rozwoju Centrum Decyzji Wizowych i Centrum Informacji Konsularnej "poprzez utworzenie ich zamiejscowych referatów mimo braku uzasadnienia merytorycznego, organizacyjnego i ekonomicznego takiej decyzji". Ponadto, w ocenie komisji, nie dopełnił obowiązków i nie zapewnił odpowiedniego nadzoru w MSZ, przez co w ramach struktury resortu działały osoby, które uczestniczyły w nielegalnym handlu wizami, zaniechał też odpowiedniego nadzoru nad procesem legislacyjnym projektu rozporządzenia upraszczającego dostęp do wiz dla obywateli 21 krajów.

Ponadto Rau, a także były premier Mateusz Morawiecki i była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz nadużyli - zdaniem komisji - swoich uprawnień i nie dopełnili obowiązków, dopuszczając do ogłoszenia, natychmiastowego wdrożenia w życie i realizacji - bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, nieopisanego w żadnym dokumencie - programu Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT.

Komisja skieruje też zawiadomienia do prokuratury wobec byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego za niedopełnienie przez nich obowiązków po uzyskaniu w lipcu 2022 roku informacji o procederze przestępczym przy legalizacji pobytu cudzoziemców w MSZ. Ponadto Kamiński - według komisji - zaniechał koordynacji działalności służb specjalnych, tj. Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego mających wiedzę o przestępczym procederze w MSZ i "co najmniej do końca kwietnia 2023 r. nie przeciwdziałał udziałowi (ówczesnego wiceszefa MSZ) Piotra Wawrzyka w posiedzeniach Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua".

Komisja złoży też skargę do prokuratora krajowego w związku z ujawnieniem przez nią podczas prac "okoliczności wskazujących na potrzebę analizy prawidłowości i zgodności z prawem czynności podejmowanych w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratorów Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w zakresie realizacji zasady legalizmu, a także w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z prawidłowością sprawowanego nadzoru nad organem wykonującym te czynności, tj. CBA". To ten wydział prowadzi śledztwo dotyczące płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych. Zarzuty usłyszeli w nim między innymi były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar Kobos.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP

Pozostałe wiadomości

Belgijska policja przeszukała kilka nieruchomości należących do Didiera Reyndersa, byłego komisarza UE ds. sprawiedliwości, podały portal Follow the Money i belgijska gazeta "Le Soir".

Policja przeszukała domy byłego unijnego komisarza. "Dochodzenie w sprawie prania pieniędzy"

Policja przeszukała domy byłego unijnego komisarza. "Dochodzenie w sprawie prania pieniędzy"

Źródło:
Euronews, Follow the Money

W pobliżu skrzyżowania drogi krajowej numer 50 z trasą S17 w miejscowości Człekówka (Mazowieckie) doszło w środę rano do zderzenia busa i tira. Jedna z osób podróżujących busem nie przeżyła. Droga jest zablokowana.

Zderzenie busa z tirem. Jedna osoba nie przeżyła

Zderzenie busa z tirem. Jedna osoba nie przeżyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polityka wzięła tam górę. Zwycięzcą tego zamieszania są sąsiedzi z Północy - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się do sytuacji w Korei Południowej.

Kosiniak-Kamysz o zwycięzcy "zamieszania" w Korei Południowej

Kosiniak-Kamysz o zwycięzcy "zamieszania" w Korei Południowej

Źródło:
TVN24

We Włoszech wprowadzony został zakaz internetowego meldowania turystów w apartamentach na wynajem i umieszczania na drzwiach specjalnych skrytek z kluczami dla nich. Na mocy rozporządzenia MSW gości mieszkań na wynajem należy przyjmować osobiście po to, by - jak zaznaczono - uniknąć zagrożeń dla lokalnej społeczności.

Duże zmiany dla turystów we Włoszech. Nowy zakaz

Duże zmiany dla turystów we Włoszech. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Prezydent Korei Południowej wycofał się ze swojej decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego. Zanim się to jednak stało, do siedziby parlamentu weszli żołnierze sił specjalnych. Południowokoreańska telewizja JTBC zarejestrowała ten moment.

Momenty grozy, wojsko w parlamencie. Nagranie 

Momenty grozy, wojsko w parlamencie. Nagranie 

Źródło:
PAP, Reuters

Rosja zaczęła wycofywanie swoich okrętów z bazy morskiej w syryjskim Tartusie - przekazał we wtorek francuski portal Naval News. Ten niespodziewany ruch nastąpił kilka dni po nagłej zmianie sytuacji w syryjskiej wojnie domowej.

Niespodziewany ruch Rosji w Syrii

Niespodziewany ruch Rosji w Syrii

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 91 w miejscowości Dolna Grupa (woj. kujawsko-pomorskie). Zderzyły się tam czołowo dwa auta. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Czołowe zderzenie, nie żyje jeden z kierowców

Czołowe zderzenie, nie żyje jeden z kierowców

Źródło:
tvn24.pl

1015 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Siły zbrojne Rosji stosują w Ukrainie tę samą taktykę podwójnego uderzenia, co w Syrii. Badacze z ukraińskiej organizacji pozarządowej Truth Hounds przeanalizowali i zweryfikowali 36 przypadków takich ataków - podał portal Ukrainska Prawda. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Zabójcze podwójne uderzenie

Zabójcze podwójne uderzenie

Źródło:
PAP
Ten adres jest tajny. A już znalazło tu pomoc 200 kobiet

Ten adres jest tajny. A już znalazło tu pomoc 200 kobiet

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trybunał Konstytucyjny od środy liczy 13 sędziów. Zakończyły się kadencje Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego, od których prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie przed dziewięcioma laty. Za kilka dni zakończy się kadencja kierującej pracami TK Julii Przyłębskiej.

Koniec kadencji Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego w Trybunale Konstytucyjnym

Koniec kadencji Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego w Trybunale Konstytucyjnym

Źródło:
PAP

To była sprawa, która wstrząsnęła krajem. Dziś rusza proces Doriana S. oskarżonego o gwałt i zabójstwo 25-letniej Lizy. Do tragedii doszło w lutym tego roku. Naga i nieprzytomna, kobieta pochodząca z Białorusi, została znaleziona rano w bramie posesji w centrum Warszawy. Zmarła po kilku dniach w szpitalu.

Rusza proces Doriana S. oskarżonego o brutalne zabójstwo 25-letniej Lizy

Rusza proces Doriana S. oskarżonego o brutalne zabójstwo 25-letniej Lizy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny pożar taśmociągu w terminalu zbożowym w Gdyni. Strażacy dogaszają pogorzelisko. Nie ma osób poszkodowanych.

Pożar taśmociągu w terminalu zbożowym

Pożar taśmociągu w terminalu zbożowym

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił stan wojenny w swoim kraju, ale Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za jego zniesieniem. Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych poparła wniosek w sprawie zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Agenci CBA zatrzymali 13 osób, w tym proboszcza, w sprawie "fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 4 grudnia.

Nieudany stan wojenny, decyzja w sprawie Ziobry, zatrzymany proboszcz 

Nieudany stan wojenny, decyzja w sprawie Ziobry, zatrzymany proboszcz 

Źródło:
PAP

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił stan wojenny w swoim kraju. Przeciwko jego decyzji była nie tylko opozycja, ale także jego własna partia. Ludzie wyszli na ulice. Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za zniesieniem stanu wojennego. Wyjaśniamy, co się wydarzyło w Seulu.

Wojsko w parlamencie, ludzie na ulicach. Co się wydarzyło w Korei Południowej

Wojsko w parlamencie, ludzie na ulicach. Co się wydarzyło w Korei Południowej

Źródło:
Yonhap, Dzoson Ilbo, Reuters, tvn24.pl

Senackie komisje jednogłośnie poparły ustawę ustanawiającą 24 grudnia dniem wolnym od pracy od 2025 roku. Wcześniej komisje odrzuciły poprawki Magdaleny Biejat, która chciała wolnej Wigilii już w tym roku.

Wolna Wigilia. Jest decyzja komisji

Wolna Wigilia. Jest decyzja komisji

Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, stawił się spóźniony na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. Ostatecznie komisja poparła wniosek w sprawie jego zatrzymania i doprowadzenia przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Głosowanie poprzedziła długa i burzliwa dyskusja.

Komisja zdecydowała w sprawie Zbigniewa Ziobry

Komisja zdecydowała w sprawie Zbigniewa Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump rozważa wymianę wybranego przez siebie kandydata na szefa Pentagonu Pete'a Hegsetha - podają amerykańskie media. Według "Wall Street Journal" mógłby go zastąpić były rywal i gubernator Florydy Ron DeSantis. CNN powołując się na swoje źródła wskazuje, że wśród nazwisk branych pod uwagę jest także senatorka Joni Ernst z Iowa oraz senator Bill Hagerty z Tennessee. Część republikanów w Senacie wyraża sceptycyzm wobec prezentera telewizji Fox News w związku z ujawnionymi wybrykami z przeszłości.

Kandydat może nie przetrwać dalszego prześwietlania. Trump rozważa zmianę

Kandydat może nie przetrwać dalszego prześwietlania. Trump rozważa zmianę

Źródło:
PAP, CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada niebezpieczną pogodę w południowych krańcach Polski. Drogi mogą być śliskie, a do tego prawdopodobnie pojawią się intensywne opady śniegu. Na północy może silnie wiać.

Może sypać śnieg i silnie wiać. Pogodowe zagrożenia w tym tygodniu

Może sypać śnieg i silnie wiać. Pogodowe zagrożenia w tym tygodniu

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W najnowszym odcinku "Milionerów" TVN Kamil Walczak z Kluczborka odpowiadał między innymi na pytanie dotyczące słynnej kompozycji "Ave Maria". Było warte 40 tysięcy złotych.

Jak powstało słynne "Ave Maria"? Pytanie w "Milionerach" za 40 tysięcy złotych

Jak powstało słynne "Ave Maria"? Pytanie w "Milionerach" za 40 tysięcy złotych

Źródło:
TVN

22-letni mężczyzna jest podejrzany o podłożenie ognia w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Heleny w Nowym Sączu. Straty wyniosły milion złotych. Prace rozbiórkowe na terenie świątyni już się rozpoczęły, planowana jest odbudowa.

Podpalacz jest w areszcie, trwa rozbiórka spalonego kościoła. Planują już odbudowę

Podpalacz jest w areszcie, trwa rozbiórka spalonego kościoła. Planują już odbudowę

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, zatem do zgarnięcia wciąż jest 520 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości niemal 16,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 3 grudnia 2024 roku.

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

Menedżerowie zespołu Bajm i Beaty Kozidrak wydali nowe oświadczenie w sprawie stanu zdrowia wokalistki. W ubiegłym tygodniu gwiazda poinformowała fanów o chorobie, która dopadła ją "z wielką siłą". Artystka odwołała wówczas dwa najbliższe koncerty. Teraz okazuje się, że nie wystąpi na żywo aż do marca.  

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Źródło:
tvn24.pl

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) kończy dwudniowe posiedzenie, na którym zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Zdaniem ekonomistki banku PKO BP Urszuli Kryńskiej, Rada nie obniży stóp procentowych. Według przewidywań ekspertki, do pierwszych obniżek może dojść dopiero w maju 2025 roku.

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Informacje o powiązaniach Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta, z bandytą, kibolem i neonazistą Olgierdem L. są jednym z głównych elementów głośnego "raportu", który w ostatnim czasie obiegł media. O tym, kim jest Olgierd L., oraz o jego związkach między innymi z czołowymi politykami PiS i Nawrockim opowiedzieli już pięć lat temu dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel i Anna Sobolewska. Przypominamy, co wtedy ustalili.

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

Największe złoża złota odkryto w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jego wartość szacuje się na ponad 80 miliardów dolarów - przekazał w poniedziałek portal Pengpai. Jak podaje lokalny Instytut Geologiczny, na poziomie do 3 tysięcy metrów pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu.

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Źródło:
PAP

Zespół My Chemical Romance poinformował o śmierci Boba Bryara, byłego wieloletniego perkusisty grupy. Muzyk miał 44 lata.

Bob Bryar nie żyje. Były perkusista My Chemical Romance miał 44 lata

Bob Bryar nie żyje. Były perkusista My Chemical Romance miał 44 lata

Źródło:
Pitchfork

Nie nominowana do czterech Nagród Gotham "Anora" została wybrana najlepszym filmem lecz "A Different Man" Aarona Schimberga. Dwie nagrody - za reżyserię i przełom aktorski - przypadły filmowi "Nickel Boys" RaMell Rossa, a dwie kolejne za rolę pierwszo i drugoplanową w filmie "Sing Song" - Colmanowi Domingo i Clarence'owi Maclinowi.

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "IndieWire", tvn24.pl