Rada Polskich Mediów w opublikowanej we wtorek uchwale zaapelowała do Sejmu oraz Senatu o zniesienie artykułu 14a Prawa prasowego, dotyczącego obowiązku autoryzacji. "Autoryzacja jest prawną furtką umożliwiającą kłamstwo" - czytamy.
Zrzeszająca przedstawicieli największych polskich mediów Rada Polskich Mediów podjęła uchwałę, w której apeluje "do Sejmu i Senatu RP o zniesienie obowiązku autoryzacji wypowiedzi jako zapisu archaicznego i nieprzystającego do realiów kraju demokratycznego".
Jak twierdzi Rada, "zapisy o obowiązku autoryzacji powodują, że wyborcy nie mają dostępu w mediach do prawdziwych wypowiedzi osób publicznych". "Członkowie Rady znają wiele przykładów zmiany wypowiedzi osób publicznych w taki sposób, by czytelniczki i czytelnicy nie mogli poznać prawdziwych poglądów rozmówcy" - wskazano.
"Obowiązek autoryzacji, nieznany w większości krajów Unii Europejskiej niewywodzących się z dawnego bloku wschodniego, jest zaprzeczeniem prawa dostępu wyborców do prawdziwej i pełnej informacji na temat pracy i poglądów osób sprawujących stanowiska publiczne. Autoryzacja jest prawną furtką umożliwiającą kłamstwo" - dodano.
"Apelujemy o jak najszybsze zniesienie art. 14a Prawa prasowego" - pisze Rada Polskich Mediów. "Stanowisko to podzielają wszyscy członkowie Rady Polskich Mediów" - zaznaczono.
1. Dziennikarz nie może odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, o ile nie była ona uprzednio publikowana lub była wygłoszona publicznie. 2. Dziennikarz informuje osobę udzielającą informacji przed jej udzieleniem o prawie do autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi. 3. Osoba udzielająca informacji niezwłocznie po uzyskaniu od dziennikarza informacji, o której mowa w ust. 2, zgłasza mu żądanie autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi. 4. Osoba udzielająca informacji dokonuje autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu: 1) 6 godzin - w odniesieniu do dzienników, 2) 24 godzin - w odniesieniu do czasopism - chyba że strony umówią się inaczej. 5. Bieg terminów, o których mowa w ust. 4, rozpoczyna się od momentu przekazania w sposób wzajemnie uzgodniony tekstu dosłownie cytowanej wypowiedzi przewidzianego do publikacji w prasie osobie udzielającej informacji lub osobie przez nią upoważnionej, tak aby osoba ta mogła się zapoznać z treścią tego tekstu. 6. Nie stanowi autoryzacji zaproponowanie przez osobę udzielającą informacji nowych pytań, przekazanie nowych informacji lub odpowiedzi ani zmiana kolejności wypowiedzi w autoryzowanym tekście materiału przewidzianego do publikacji w prasie. 7. W przypadku niedokonania lub odmowy dokonania autoryzacji w terminach określonych w ust. 4 uznaje się, że dosłownie cytowana wypowiedź została autoryzowana bez zastrzeżeń.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock