TVN24 | Polska

Szef KPRM Michał Dworczyk: Rada Medyczna rekomenduje, natomiast odpowiedzialność ponosi rząd

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Dworczyk: Rada Medyczna rekomenduje, natomiast odpowiedzialność ponosi rząd
Dworczyk: Rada Medyczna rekomenduje, natomiast odpowiedzialność ponosi rządTVN24
wideo 2/20
TVN24Dworczyk: Rada Medyczna rekomenduje, natomiast odpowiedzialność ponosi rząd

Rezygnację 13 członków Rady Medycznej komentował w sobotę w Ząbkowicach Śląskich szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Powiedział, że dotychczasowa formuła współpracy się "wyczerpała". Dodał, że od samego początku formuła tego organu "była skonstruowana tak, że Rada opiniuje, doradza, rekomenduje, natomiast odpowiedzialność za podejmowane decyzje ponosi Ministerstwo Zdrowia i Rada Ministrów".

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Napisali w oświadczeniu, że ich decyzja jest spowodowana "brakiem wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "narastającą tolerancję" rządu dla "zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".

Oświadczenie 13 członków Rady Medycznej
Oświadczenie 13 członków Rady MedycznejTVN24

Dworczyk pytany na sobotniej konferencji prasowej o decyzję członków Rady Medycznej, powiedział, że "wyczerpała się dotychczasowa formuła współpracy". - Premier podziękował wszystkim członkom Rady Medycznej za ich wielki wkład w dotychczasowe działania - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dworczyk: 80 procent rekomendacji Rady Medycznej wprowadzonych

Szef KPRM powiedział, że "wbrew informacjom, które pojawiały się w niektórych mediach, współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna" i Rada przyjęła ponad 30 stanowisk.

- 80 procent rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych. Oczywiście nie wszystkie, to też trzeba sobie jasno powiedzieć. To wywoływało dyskusje w Radzie, ale pamiętajmy, że od samego początku formuła tego organu pomocniczego prezesa Rady Ministrów była skonstruowana tak, że właśnie Rada opiniuje, doradza, rekomenduje, natomiast odpowiedzialność za podejmowane decyzje ponosi Ministerstwo Zdrowia i Rada Ministrów - mówił Dworczyk.

Dodał, że "wszyscy członkowie Rady Medycznej z wielkim sercem i zaangażowaniem brali udział w pracach Rady".

Dworczyk przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia zostało zobowiązane przez premiera, aby zaproponować nową formułę wsparcia doradczego w walce z epidemią. - Jestem przekonany, że w najbliższych dniach poznamy ten nowy model działania w tym obszarze (doradczym) - powiedział szef KPRM.

Autor:js/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Aleksander Koźmiński

Pozostałe wiadomości