Ruszyła produkcja puszek dla WOŚP. "Oby nam nikt nie przeszkadzał, róbmy swoje, grajmy"

Polska

Ruszyła produkcja puszek na 27. Finał WOŚPtvn24
wideo 2/45

Jerzy Owsiak symbolicznie rozpoczął w piątek produkcję skarbonek na potrzeby 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powstanie 190 tysięcy tekturowych pudełek, do których 13 stycznia przyszłego roku wolontariusze WOŚP będą zbierać pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Szpitale dziecięce, dla których na zakup sprzętu zbierane będą pieniądze podczas 27. Finału WOŚP 13 stycznia 2019 roku to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

Jak czytamy na stronie WOŚP, "w Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków".

Owsiak: 13 stycznia skarbonki WOŚP będą na całym świecie

Tektura, z której zrobione są skarbonki, w których tektura w 80 proc. pochodzi z makulatury. W piątek zaprezentowano je w tyskiej fabryce specjalizującej się w produkcji tektury falistej i pudeł z nadrukiem.

- 13 stycznia przyszłego roku te skarbonki będą Australii, w Nowej Zelandii, na Filipinach, w Chinach, Japonii, w obu Amerykach, w Rosji, na wyspie Bali, w Afryce, gdzie po raz pierwszy mamy sztab, będą pod kołem podbiegunowym, będą na całym świecie – wyliczał w piątek twórca Orkiestry i prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

- Później ta puszka także będzie kolejnym materiałem wtórnym, który będzie można użyć do czegoś innego. To jest bardzo istotne, będziemy mówili o tym także podczas przyszłorocznego finału. Dla nas ekologia, to, w jakim świecie żyjemy, co nas otacza, są niezwykle ważne – powiedział.

Jerzy Owsiak symbolicznie rozpoczął produkcję skarbonek na 27. Finał WOŚPtvn24

"Gramy bez focha"

Owsiak podkreślał, że najważniejszym nie jest to ile się zbierze, ale to, "żeby pokazać, że gramy bez focha".

- Miejcie dobry nastrój, pokażcie, że Polacy mają w sobie dużo pozytywnej energii i oby nam nikt nie przeszkadzał, róbmy swoje, grajmy - zachęcał Jerzy Owsiak.

Wytworzenie 190 tys. skarbonek zajmuje około 16 godzin – dwie zmiany robocze. W sobotę rozpocznie się wysyłka skarbonek z fabryki.

WOŚP zbiera na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych

Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24