Żubry przy korycie mogą być nerwowe. Zwłaszcza, jeśli jeden drugiemu podkrada buraka. Na filmie z polany w Puszczy Białowieskiej widać, jak najpierw szczelnym kordonem okrążyły nowe koryto wypełnione po brzegi burakami. A kiedy tyle zwierząt przy jednym stole, czasem jeden na drugiego musi warknąć albo nawet ryknąć. W tym przypadku - jak podkreślają leśnicy - żubr ryknął "w dziwny sposób", co nie zdarza się codziennie.
Sporna sytuacja wśród żubrów przy korycie rozegrała się na śródleśnej polanie na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk. Polana od kilku lat jest całodobowo monitorowana przez Lasy Państwowe, a obraz z niej udostępniany w sieci. To też jedno z miejsc, gdzie leśnicy zimą wykładają karmę dla żubrów.
Nagły ryk żubra
Co roku pracownicy Puszczy Białowieskiej przygotowują około 200 ton siana oraz między innymi buraki i tłuczony owies i rozkładają w paśnikach w różnych lokalizacjach puszczy, by żubry miały co jeść zimą. Ulubionym smakołykiem żubrów są buraki.
Na filmie z paśnikiem w Nadleśnictwie Browsk widać, jak silniejszy żubr szturcha drugiego. Nagły odgłos, który wydał byk, szybko zwrócił uwagę pracowników Nadleśnictwa Białowieża.
- Żubr ryknął w taki dziwny sposób, co się niecodziennie zdarza, bo żubry chruczą, a ryczenie jest związane raczej z jeleniami i z bykami. A tu żubry trochę pokłóciły się o buraka - w rozmowie z tvn24 mówi Łukasz Ławrysz, pracownik nadleśnictwa z Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie".
Żubry z natury są bardzo ciche. Kiedy odzywają się, to zazwyczaj ten odgłos jest wydawany przez matkę w kierunku cielęcia, albo przez samca do samicy podczas okresu godowego w sierpniu i wrześniu. W ten sposób żubry komunikują się miedzy sobą.
Przepychanki przy stole
Pierwsze koryto pojawiło się na polanie w Nadleśnictwie Browsk niespełna miesiąc temu, a zwierzęta leśne dopiero przyzwyczajają się do niego. Żubry od początku zaczęły obchodzić je dokoła, a nawet przygryzać, bo jest wydłubane z drewna olchowego.
- Nie mieliśmy świadomości, że zwierzaki będą zbierały się przy nim z takim entuzjazmem. Koryto jest na tyle małe, że mają mało przestrzeni i przy jedzeniu buraków przepychają się przy nim. Dochodzi do jakichś scysji, jak przy stole. Starszy dorosły byk, który czuję się tam bardziej władny w kwestii, kto pierwszy, a kto drugi powinien dojść do posiłku, po prostu przegonił drugiego - dodaje Ławrysz.
W nocy obserwację polany umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia. Zimą przy tym paśniku można zaobserwować inne dzikie zwierzęta. Często z karmy dla żubrów korzystają jelenie. Polanę odwiedzają też zające, czasem pojawi się kuna. Codziennie przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Kiedy puszczę skuje mróz, pojawiają się sarny i dziki.
Autor: nina/ks / Źródło: TVN24 Białystok
Źródło zdjęcia głównego: Żubry Online, Lasy Państwowe