Przybysz o płycie "Panny Wyklęte": Piosenki dosyć miłosne, osadzone na gruzach

Polska

tvn24Paulina Przybysz wzięła udział w projekcie "Panny Wyklęte"

- Każda dziewczyna, każda "Wyklęta Panna" zamknęła oczy i pomyślała sobie, co by było, gdybym znalazła się w tej wojennej rzeczywistości. Dużo jest tam piosenek "dosyć miłosnych, osadzonych na gruzach" - mówiła w TVN24 Paulina Przybysz, którą wraz z innymi polskimi wokalistkami, będzie można usłyszeć na płycie "Panny Wyklęte".

Przybysz w programie "Wstajesz i wiesz" podkreśliła, że praca nad płytą była dużym wyzwaniem. - Już przy płycie "Morowe Panny", poświęconej kobietom z Powstania Warszawskiego, dostałam za zadanie napisać piosenkę, która by w jakiś sposób odnosiła się do tego tematu. Poczułam się, jak aktor, który ma się wczuć w rolę - powiedziała wokalistka.

Odnosząc się do płyty "Panny Wyklęte", mówiła: - Dużo jest tam piosenek dość miłosnych, osadzonych na gruzach, tudzież potępieniu i upokorzeniu. Kobiety uczą się żyć na gruzach, albo z tym, że przeżyły takie historie.

Zaznaczyła, że to dość trudne dla dziewczyn, młodych wokalistek. - Ja mam gęsią skórkę, jak o tym myślę - przyznała. Przybysz zaznaczyła, że wiele z emocji przekazanych w tej muzyce, jest bardzo szczerych.

Różne style muzyczne

Płyta"Panny Wyklęte", skierowana do młodzieży, to jeden z głównych punktów obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości, Ośrodek KARTA i IPN.

"Panny Wyklęte" to projekt muzyczny Darka "Maleo" Malejonka i Maleo Reggae Rockers. Płyta inspirowana jest losem kobiet "Wyklętych". Opowiada o ich tragicznych powojennych doświadczeniach głosem współczesnych artystek młodego pokolenia.

W projekcie wzięły udział znane polskie wokalistki, m.in. Ania Rusowicz, Kasia Kowalska, Marika, Mela Koteluk, Halina Mlynkova, Natalia i Paulina Przybysz.

Patronką płyty "Panny Wyklęte" jest Danuta Siedzikówna "Inka", siedemnastoletnia sanitariuszka oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK, skazana na śmierć i stracona w 1946 roku. Na płycie będzie reprezentowanych wiele stylów muzycznych, oprócz reggae, także rock, jazz, folk, hip-hop. Płyta "Panny Wyklęte" ma ukazać się w czerwcu i również w tym miesiącu odbędą się związane z nią dwa koncerty w Warszawie. Planowana jest ogólnopolska trasa koncertowa.

Autor: mac//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24