Polska

Przesłuchają Ziobrę i Kaczyńskiego w lipcu i wrześniu

Polska

TVN24/PAPPO zarzuca Ziobrze i Kaczyńskiemu m.in. naruszenie konstytucji

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej wyznaczyła terminy przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, którym PO zarzuca naruszenie konstytucji i uprawnień Rady Ministrów w czasie "walki z układem i budowania IV RP". Rządząca partia chce obu polityków postawić przed Trybunałem Stanu.

Jako pierwszy - 10 lipca - przed Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej został wezwany Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski. Dwa miesiące później - 12 września - stanie przed nią Jarosław Kaczyński, prezes PiS - poinformował w piątek szef komisji Andrzej Halicki z PO.

Naruszyli konstytucję?

Platforma Obywatelska zarzuca byłemu premierowi i byłemu ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. Z tego powodu złożyła pod koniec ubiegłego roku wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu, które uzasadnia m.in. materiałami dowodowymi dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".

Potrzebne 276 głosów

Pod wnioskami widnieje po 150 podpisów - posłów PO (84 podpisy), Ruchu Palikota i SLD. Pod koniec lutego komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zwróciła do marszałek Sejmu wnioski ws. Kaczyńskiego i Ziobry, aby przekazać je do poprawy wnioskodawcom. Uzupełnione wnioski trafiły do komisji pod koniec kwietnia.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 parlamentu czyli 115 posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 czyli 276 posłów.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

Autor: ms/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości