MSWiA rozpoczęło kontrolę agencji ochrony Zubrzycki, która w połowie lipca asystowała komornikowi przy wejściu do KDT. Doszło do gwałtownych starć ochroniarzy z kupcami, które po kilku godzinach spacyfikowała policja. Kupcy chcą cofnięcia agencji koncesji.
Kontrolę przeprowadzają pracownicy departamentu zezwoleń i koncesji MSWiA. - Postępowanie kontrolne potrwa kilka tygodni. Kontrola obejmuje udział pracowników ochrony agencji Zubrzycki w zdarzeniach w KDT, które miały miejsce 21 lipca roku - poinformował naczelnik wydziału komunikacji i promocji MSWiA Jacek Sońta.
Z wnioskiem o cofnięcie koncesji dla agencji wystąpiła do MSWiA spółka KDT. Kupcy skarżyli się, że pracownicy towarzyszącej komornikowi ochrony użyli wobec nich gazu, a po wkroczeniu do hali pobili ich. Zgodnie z ustawą o ochronie osób i mienia agencja ochrony może utracić koncesję, gdy dojdzie do "rażącego naruszenia" warunków w niej określonych, a także w sytuacji zagrożenia "obronności i bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa obywateli".
To powinna być policja?
Reprezentujący KDT w mediach Damian Grabiński uważa, że ochrona
Postępowanie kontrolne potrwa kilka tygodni. Kontrola obejmuje udział pracowników ochrony agencji Zubrzycki w zdarzeniach w KDT, które miały miejsce 21 lipca roku. Jacek Sońta, MSWiA
Według niego w przypadku, gdy dłużnik nie chce poddać się egzekucji, komornik może jedynie ukarać go grzywną w wysokości 200 zł. - Nie może wysłać ochrony do pacyfikowania ludzi. Do użycia siły uprawniona jest wyłącznie policja - mówił po egzekucji komorniczej Grabiński. - Kiedy do hali wkroczyła policja, kupcy wyszli - dodał.
Przedstawiciele firmy Zubrzycki nie komentują sprawy.
Właściciel agencji z zarzutami
Właściciel agencji Zubrzycki - Sylwester Z. jest jednym z oskarżonych w wielowątkowej aferze w sprawie korupcji w Centralnym Ośrodku Sportu. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła mu zarzut obietnicy udzielenia i wręczenia dyrektorowi COS korzyści osobistej i majątkowej w zamian za zawarcie umowy na ochronę ośrodków COS. Akt oskarżenia w tej sprawie we wrześniu ub. r. skierowany został do stołecznego Sądu Rejonowego.
Halę KDT, zajmowaną przez kupców od początku roku mimo wygaśnięcia umowy jej dzierżawy, komornik zajął 21 lipca. Doszło wówczas do starć towarzyszącej mu ochrony, straży miejskiej i policji z kupcami i przybyłymi w okolice hali chuliganami. Kupcy skarżyli się wówczas, że pracownicy ochrony użyli wobec nich gazu, a po wkroczeniu do hali pobili ich. Zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej policjantów i dążenia do udaremnienia egzekucji komorniczej usłyszało 17 osób.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24