Przekazano pocztówkę sprzed 100 lat. Adresowana do tajemniczej Charlotte

Polska

tvn24Pocztówka trafiła do Muzeum Historii Miasta Szczecin

Wyjątkowa pocztówka wysłana dokładnie 100 lat temu trafiła do Muzeum Historii Szczecina. Kartka ze specjalnymi pozdrowieniami z powodu niezwykłej daty została wysłana przez pewnego Niemca do tajemniczej damy, mieszkanki Szczecina o imieniu Charlotte. Teraz chętni mogą oglądać stuletnią pocztówkę w szczecińskim muzeum.

- Latem skontaktowała się z nami pani Christina Wallbaum, która weszła w posiadanie bardzo wyjątkowej kartki. Jej wyjątkowość polegała na trzech dwunastkach, ponieważ została wysłana 12 grudnia 1912 r. i to dodatkowo o godz. 12.12 - powiedziała Katarzyna Jackowska z portalu nachStettin.com.

100 lat czekania

Właścicielka niezwykłej pocztówki zachowała ją do środy 12 grudnia 2012 r. Tego dnia przekazała ją do Muzeum Historii Miasta Szczecin. Na kartce można odczytać serdeczne pozdrowienia, ale największe znaczenie ma ostatnie zdanie: "Droga Lotte, w tym pamiętnym dniu najserdeczniejsze pozdrowienia przesyła ci Hans-Justus. Jeżeli chcesz doczekać tego dnia, musisz poczekać jeszcze 100 lat".

Nadawcą stuletniej pocztówki był Hans-Justus, którego nazwiska nie znamy, nadał ją w Szczecinie, także na szczeciński adres.

Charlotte Ruehrmund, córka pastora, według ustaleń Muzeum mieszkała w Szczecinie do II wojny światowej, przy Deutsche Strasse 52, dzisiejszej ul. Wielkopolskiej 52. Obecnie budynek ten już nie istnieje.

Potem wyjechała, zmarła w Niemczech. Pocztówkę znalazła jej sąsiadka, która po śmierci adresatki porządkowała jej rzeczy. Widokówka przedstawia Bramę Królewską w Szczecinie. Charlotte przechowywała jeszcze jedną pocztówkę od Hansa-Justusa - co może świadczyć, że był on dla niej kimś ważnym.

Odnaleziona po latach pocztówka zainspirowała Katarzynę Jackowską z Portalu nachStettin.com oraz Aleksandrą Wilgocką z Muzeum Historii Szczecina. Obie wymyśliły akcję pod nazwą "Pocztówka wysłana w przyszłość".

Kapsuła czasu w muzeum

Przekazana pocztówka stała się motywacją do akcji nadsyłania kartek ze stemplem 12 grudnia 2012. Biletem wstępu do gmachu była w środę szczecińska pocztówka. Wypisaną kartkę można było podstemplować.

- Te wszystkie kartki zostaną zamknięte w kapsule czasu, która zostanie przechowana w Muzeum Historii Miasta i za 100 lat otworzona ponownie - wyjaśniła Jackowska. Kapsuła 12 stycznia 2013 roku zostanie zainstalowana w Muzeum.

- Akcja zorganizowana przez muzeum jest świetna - chwali pomysł sama Christina Wallbaum. - Jestem zaskoczona, że przyszło tu tak wiele osób, również młodych, tylko po to, by zobaczyć tę kartkę. Życzyłabym sobie, by tak samo było za 100 lat i to wszystko się powtórzyło - dodaje podekscytowana właścicielka pocztówki.

Autor: zś/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24