Fotoradar złapie cię na czerwonym

Kosztowne czerwone
tvn24Fotoradar będzie łapał

Przejeżdżanie na czerwonym świetle może wkrótce okazać się bardzo kosztowne. Inspekcja Transportu Drogowego montuje już wyspecjalizowane fotoradary, które rejestrują zbyt późny wjazd na skrzyżowane. I to fotoradary nieoznakowane. Materiał "Polski i Świata".

Już nie tylko patrole, już nie tylko wideo-rejestratory i fotoradary - kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle namierzą specjalne czujniki.

- Będzie to pierwsze tego typu urządzenie, jakie zamontujemy w ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym - mówi Łukasz Majchrzak, Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Ostrzeżenia nie będzie

Montaż pierwszego urządzenia ruszył właśnie na krajowej "trójce" w Polkowicach na Dolnym Śląsku.

Z góry kamery nagrają każde auto, które przejedzie na czerwonym świetle. Film momentalnie trafi do centrali systemu w Warszawie, a kilka dni później kierowca znajdzie w skrzynce mandat. Oprócz Polkowic rejestratory powstaną też w 19 innych miejscach. Inspekcja wytypowała najniebezpieczniejsze skrzyżowania na drogach krajowych. Co ciekawe, w przeciwieństwie do fotoradarów, nic nie ostrzeże kierowców przed kamerami, bo... zabrakło znaków.

- Nie ma wzoru znaku informującego o zamontowanym rejestratorze wjazdu na czerwonym świetle - wyjaśnia Alvin Gajadhur z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Niektórzy kierowcy mają obawy. Żalą się, że nie zawsze mają szansę zjechać ze skrzyżowania na czas.

Odliczanie

Wielu kierowców, ale i nie tylko, ma pomysł jak poradzić sobie z tymi, którzy przejeżdżają przez skrzyżowania na czerwonym świetle. Wystarczy zamontować sekundniki, które odliczają czas do zielonego i czerwonego światła.

W tym przypadku nikt nie ma wątpliwości, czy ktoś wjechał na czerwonym specjalnie czy nie. Sekundniki z powodzeniem działają w wielu miastach. Kierowcy z Wrocławia dziś już nie wyobrażają sobie skrzyżowań bez zegarów. Chwali je nawet Komenda Główna Policji. Nie wszystkie miasta dają się jednak namówić na ich zakup.

Gdzie powstaną rejestratory wjazdu na czerwonym?tvn24

Autor: nsz\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości