"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!" - mówił na Placu Piłsudskiego w 1979 r. Jan Paweł II, podczas pierwszej wizyty w Polsce. Teraz w tym miejscu, tuż przed pomnikiem marszałka, stanie nowy pomnik: papieski krzyż. Stołeczny Ratusz oraz Centrum Myśli Jana Pawła II ogłosili w czwartek wyniki konkursu.
Zwycięska praca Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak, to prosty krzyż wyrastający wprost z ziemi, przez otwór w kamiennej posadzce. Autorzy chcą, by wykonano ją z jasnego granitu z kamieniołomu w Strzelinie.
Zmienią cały Plac Piłsudskiego?
Architekci proponują również nowy wzór posadzki na całym placu. Tłumaczą, że w ten sposób bardziej wyeksponują rzeźbę. Nawierzchnia placu nie była przedmiotem konkursu. Jednak jury konkursu przychyla się do opinii projektantów.
- Warto się trzymać tego pomysłu. Jeśli posadzka będzie zmieniana, to najpewniej już po postawieniu krzyża - podkreśla przewodniczący sądu konkursowego naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej stołecznego ratusza Tomasz Gamdzyk.
"Nie chcemy sakralizować tej przestrzeni"
- Projekt jest piękny w swojej prostocie, a jednocześnie bezkompromisowy, wyraźnie widoczne są nawiązania do tradycji krzyża misyjnego, jak i dobrze pamiętanego krzyża z mszy w 1979 roku - powiedział Gamdzyk, uzasadniając werdykt.
Nie chcemy sakralizować tej przestrzeni, krzyż oprócz tego, że jest chrześcijańskim symbolem zbawienia, jest uniwersalnym symbolem europejskiej kultury. Abp. Nycz
Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz sparafrazował słowa Jana Pawła II: - Tutaj wszystko się zaczęło - mówił o Placu Piłsudskiego, podkreślając, że to szczególne miejsce. Tu polski papież odprawiał msze, a po jego śmierci tłumy zbierały się aby uczcić jego pamięć.
- Nie chcemy sakralizować tej przestrzeni, krzyż oprócz tego, że jest chrześcijańskim symbolem zbawienia, jest uniwersalnym symbolem europejskiej kultury - powiedział arcybiskup, odniósł się w ten sposób do narzuconej przez warunki konkursu formy krzyża.
Najlepszy z najlepszych
Na konkurs nadesłano 117 zgłoszeń, zakwalifikowało się 112. Złożono 54 prace, jury rozpatrywało 52. Projekt Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak, był jedynym nagrodzonym, nie przyznano drugiej ani trzeciej nagrody. Wyróżniono natomiast cztery projekty - sąd konkursowy przyznał im po 5 tys. zł. Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum Jana Pawła II, oraz władz Warszawy.
W przyszłym roku mija 30 rocznica pierwszej papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w latach osiemdziesiątych układano krzyż z kwiatów w miejscu, gdzie stał ołtarz, co zmusiło władze do zamknięcia płyty placu pod pretekstem przebudowy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fot. centrumjpII.pl