Programy ochrony małoletnich przed nadużyciami, które mają powstać w każdej diecezji, opracowanie dokumentu prezentującego podejmowane działania prewencyjne i zebranie danych o skali pedofilii w polskim Kościele to inicjatywy związane z ochroną dzieci przed nadużyciami, o których poinformował w środę prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.
- Wiemy, że temat nie jest łatwy. Chodzi o to, żebyśmy się wzajemnie uwrażliwili przede wszystkim na krzywdę ofiar, ale także na budowanie takiego systemu, w którym dzieci, młodzi ludzie będą czuli się bezpiecznie. To jest główny priorytet – podkreślił Polak na konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe obrady 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku. Arcybiskup Polak przypomniał, że temat nadużyć wobec małoletnich pojawiał się już w pracach KEP, a impulsem do ponownego jego podjęcia był między innymi sierpniowy List do Ludu Bożego papieża Franciszka, w którym stanowczo potępił on przypadki pedofilii w Kościele.
Dokument
Odnosząc się do planowanych inicjatyw, Polak zapowiedział, że dokument, który będzie między innymi zawierał informacje o podejmowanych w Kościele polskim działaniach, związanych z ochroną małoletnich przed nadużyciami, ma powstać do końca listopada.
Wyjaśnił zarazem, że nie będzie to dokument prawny, podobny do obowiązujących już "Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia".
- Będzie to dokument, który bardziej ma nam służyć do komunikacji ze społeczeństwem, pokazać nie tylko, jaka jest nasza wola, ale też, jakie działania za tym idą, jakie są kierunki tych działań, co udało się nam zrobić, co widzimy w pewnej perspektywie – zaznaczył arcybiskup. Jak podkreślił prymas, w sprawie nadużyć seksualnych duchownych Kościół "nie jest na końcu drogi".
Zebranie danych
- Nie możemy powiedzieć, że wszystko opracowaliśmy i teraz jest tylko czas wcielania w życie tych rzeczy, ale jesteśmy ciągle w pracy. Jest to ciągle podejmowanie tego zagadnienia i troska konkretna, która musi rozwijać się dalej – ocenił. Prymas dodał, że planowane jest - o czym także zdecydowali biskupi podczas płockich obrad KEP - zebranie danych statystycznych na temat przypadków nadużyć wobec małoletnich.
- Dlatego, że chcemy przede wszystkim także sami wiedzieć, jaka jest skala tych nadużyć w Kościele w Polsce, i to, myślę, musi służyć potem budowaniu na tej bazie dobrego programu prewencyjnego – zauważył Polak. Wyraził przy tym nadzieję, że opracowanie takie będzie między innymi pomocne w kontaktach z ofiarami. - Myślę, że to będzie pomagało nam również w pewnej komunikacji z ofiarami, z troską o ofiary, z tym, żebyśmy potrafili tę rzeczywistość ująć i pokazać (...). To jest kierunek, który podczas tej konferencji został nakreślony, został potwierdzony – oświadczył prymas.
"Zadanie domowe"
Jak podkreślił, biskupi wyjeżdżają z Płocka z zebrania plenarnego "z zadaniem domowym", wymagającym pracy i zaangażowania, zarówno duchownych, jak i świeckich we wszystkich diecezjach w kraju.
- W skali Polski przeprowadzenie takiego systemu prewencji i szkoleń wymagać będzie dużego zaangażowania, także trenerów z Centrum Ochrony Dziecka, ale nie jesteśmy też bezradni, dlatego że dzięki szkoleniom, które były prowadzone przez ojca Adama Żaka (koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP – red.) i jego zespół, już mamy dość dużą grupę specjalistów, którzy będą takie szkolenia mogli przeprowadzić. Więc patrzymy na to z nadzieją. Być może takie szkolenia będą się odbywać w każdej diecezji – zapowiedział prymas. Zebranie plenarne KEP, które odbywało się w płockim Wyższym Seminarium Duchownym, było m.in. przygotowaniem do 15. Zgromadzenia Plenarnego Biskupów, jakie odbędzie się od 3 do 28 października w Rzymie pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Biskupi omawiali m.in. zaangażowanie Kościoła w Polsce w Światowe Dni Młodzieży, które w styczniu 2019 r. będzie gościła Panama. Dyskutowano również o duszpasterstwie rodzin.
Autor: mjz//kg / Źródło: TVN24, PAP