Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości są zaproszeniem do wdzięczności i radosnego świętowania, a także refleksji nad tym, że odzyskana wolność jest dla nas zadaniem - podkreślił prymas Polski abp Wojciech Polak.
Prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z PAP mówił, że Polacy pragną wspólnie podziękować za to, że sto lat temu "wybuchła Polska po 123 latach niewoli i rozbiorów".
- Jest to motyw do radosnego świętowania, ale także do refleksji nad tym, w jaki sposób – mówiąc słowami świętego Jana Pawła II – odpowiadamy na ten dar wolności. Jest on przecież wciąż naszym zadaniem, czyli przestrzenią do zagospodarowania - dodał.
Według arcybiskupa Polacy cenią sobie wolność i niepodległość, ponieważ później na rodaków czekała kolejna "dziejowa próba, czyli straszna noc hitlerowskiej okupacji i niewoli".
- Przechodziliśmy też powojenny czas komunizmu, czyli pozornej wolności i niepodległości. Niewątpliwie rok 1989 przyniósł nam wyzwolenie i otwarcie, nowej, wolnej przestrzeni w naszym życiu osobistym i społecznym - powiedział arcybiskup. Dodał, że odzyskana wolność jest wciąż "zadaniem" i można używać jej dobrze lub źle.
- Prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie. Tylko tak pojęta wolność jest prawdziwie twórcza, tak pojęta wolność buduje nasze człowieczeństwo, buduje więzi międzyludzkie. To powinniśmy sobie nieustannie powtarzać - przekonywał.
"Źródłem patriotyzmu jest miłość Ojczyzny"
Prymas Polski zwrócił uwagę, że najlepsze współczesne ujęcie katolickiej nauki społecznej można znaleźć w dokumencie biskupów polskich "Chrześcijański kształt patriotyzmu".
- Wyjaśnia on przede wszystkim, że źródłem patriotyzmu jest miłość Ojczyzny - mówił Polak.
Dodał, że idąc za słowami papieża Piusa X biskupi wskazują, że że patriotyzm jest obowiązkiem i że wiąże się z nakazem czwartego przykazania bożego ("Czcij ojca swego i matkę swoją" - red.).
- Oczywiście (biskupi) przypominają, że miłość ojczyzny, będąc wielką wartością, nie jest wartością absolutną. Miłość ojczyzny, a więc patriotyzm, wyraża się przede wszystkim przez postawę służby i odpowiedzialności za los konkretnych ludzi. Wyraża się zatem w trosce o dobro wspólne. Biskupi przestrzegają też, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji czy przemocy wobec innych - mówił.
"Wolna niedziela jest prawem człowieka"
Pytany o handel w niedziele, prymas Polski powiedział, że każdy człowiek powinien mieć prawo do wolnego siódmego dnia tygodnia, aby budować więzi rodzinne oraz umacniać relacje społeczne. - Wolna niedziela jest prawem człowieka - podkreślił arcybiskup Polak.
Dodał, że postulat nie jest związany z 100. rocznicą niepodległości. - Nie traktowałbym tych prac legislacyjnych jako jakiegoś ukoronowania obchodów stulecia - zaznaczył.
Sprowadzenie pomnika jest możliwe
Abp Polak odniósł się także do wyroku francuskiej Rady Stanu, podtrzymującej wcześniejszy wyrok sądu w Rennes, który nakazuje zdjęcie krzyża z pomnika Jana Pawła II, bądź przeniesienie tego pomnika na teren prywatny.
- Informację o decyzji francuskiego sądu przyjąłem z ubolewaniem - powiedział.
- Wydaje mi się, że w kraju, w którym szanuje się wolność i pluralizm światopoglądowy, można by oczekiwać poszanowania pluralizmu w przestrzeni publicznej - dodał. Premier Beata Szydło mówiła o możliwości sprowadzenia pomnika do Polski. Odnosząc się do tego, prymas podkreślił, że rozwiązanie tej sytuacji powinno być dokonane na miejscu we Francji tak, aby zachować zasady poszanowania pluralizmu w przestrzeni publicznej. - O tym, że jest to możliwe, świadczą przecież krzyże na wieżach wspaniałych francuskich katedr i kościołów - zauważył.
Autor: MKK//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta