Prokuratura podsłuchiwała polityków PO i Wassermanna?
Prokuratura pod rządami Prawa i Sprawiedliwości podsłuchiwała polityków Platformy Obywatelskiej i współpracownika Zbigniewa Wassermanna - donosi RMF FM. Oficjalny powód to podejrzenie korupcji w krakowskim samorządzie.
Podsłuchiwanych było 14 krakowskich polityków PO. Głównym podejrzanym - zdaniem RMF FM - był Tomasz Szczypiński. Obok niego, rejestrowano rozmowy m.in. ówczesnego senatora PO, Andrzeja Gołasia, byłego dyrektora gabinetu wojewody Alfreda Szylko, a także ważnych radnych miasta z PO, Bogusława Kośmidra, Kajetana d’Obyrna i pełnomocnika prezydenta do spraw inwestycji, Krzysztofa Adamczyka. Według stacji, ich nazwiska trudno skojarzyć z aferą korupcyjną, w którą zaangażowany był Szczypiński. Podsłuchy działały od marca do sierpnia 2007 roku.
Na liście podsłuchiwanych znalazł się także działacz PiS, Paweł Kuglarz, kojarzony ze Zbigniewem Wassermannem. Były koordynator ds. służb specjalnych często z nim rozmawiał o wewnętrznych sprawach PiS oraz konflikcie ze Zbigniewem Ziobrą.
Sprawa "przypomniała" się po ośmiu latach
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że sprawa korupcji, w związku z którą założono podsłuchy, dotyczy wydarzeń sprzed ośmiu lat, wróciła jednak kilka dni przed wyborami. Wtedy to ówczesny szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro ogłosił, że poseł PO, Tomasz Szczypiński dostanie zarzuty korupcji.
Były poseł Platformy oskarżany jest przez śledczych o wzięcie w 1999 roku 120 tysięcy złotych łapówki. Sprawa ma związek z niekorzystnym dla miasta zakupem drogich działek w krakowskiej dzielnicy Chełm.
Źródło: RMF FM, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Santorini od wielu dni nawiedza wzmożona aktywność sejsmiczna. Do tej pory ponad 10 tysięcy osób opuściło grecką wyspę w obawie przed wstrząsami i możliwymi osunięciami ziemi. Region odwiedził premier kraju Kiriakos Mitsotakis, zapewniając, że priorytetem władz będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom.
10 tysięcy ludzi już uciekło. To może być nowy wulkan
W nadchodzących dniach pogodę w Polsce kształtował będzie wyż Elvira. Przyniesie pogodną i słoneczną aurę. Odczuwalne będą natomiast nocne spadki temperatury, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. W nocy i nad ranem termometry mogą wskazać miejscami poniżej -10 stopni.
Antycyklon Elvira sprawi, że noce i poranki będą lodowate
W obliczu dotkliwych strat Korei Północnej w wojnie w Ukrainie rosną wątpliwości co do opłacalności wysłania kolejnych żołnierzy na front - wskazuje singapurski dziennik "Straits Times". Tymczasem z doniesień medialnych wynika, że wiadomości o poległych żołnierzach, mimo silnej cenzury, zaczęły docierać do mieszkańców Korei Północnej.
Kim Dzong Un "na rozdrożu". Wieści o zabitych rozchodzą się w Korei Północnej
Francuski sąd zdecydował, że nazwa jednej z dzielnic miasta Biarritz musi zostać zmieniona. Jak uzasadniono, może ona naruszać "godność człowieka", bo odwołuje się do rasowego pochodzenia. Władze miasta zapowiadają apelację.
Piątek to drugi dzień wizyty europejskich komisarzy w Gdańsku. Premier Donald Tusk - na konferencji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - powiadomił, że zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, aby szefowie tych resortów "przedstawili szybki plan natychmiastowej reakcji na przestępczość zorganizowaną, agresywną w wykonaniu obcokrajowców". - Spodziewajcie się państwo w najbliższych dniach zdecydowanych akcji - zapowiedział.
Walka z przestępczością zorganizowaną obcokrajowców. Zapowiedź premiera
Poznańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie działań prokuratorów w związku ze śmiercią ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dotyczą one przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych za co grozi nawet 10 lat więzienia.
Sprawa śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Jest śledztwo w sprawie prokuratorów
Donald Trump zaatakował kultowy w Stanach Zjednoczonych program publicystyczny "60 Minutes", który jego zdaniem powinien zostać "zamknięty", a jego pracownicy "wyrzuceni". Chodzi o wyemitowany w październiku ubiegłego roku wywiad z Kamalą Harris, który jego zdaniem został "sfałszowany".
Premier Donald Tusk napisał, że "'zamach stanu' w Polsce" odnotowano "na czołówkach mediów tylko w Rosji, Białorusi i na Węgrzech". Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski złożył w środę zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zamachu stanu między innymi przez szefa rządu i ministrów.
Premier o skutkach zawiadomienia prezesa TK. "Akcja groteskowa, a jednak groźna"
To była seria wypadków na A2 między Magdeburgiem a Berlinem. W ostatnim, o 4 nad ranem, udział brała furgonetka z polską rejestracją. Wjechała w ciężarówkę na końcu korka. 52-letni kierowca został zabrany do szpitala. Jego dwaj pasażerowie zginęli na miejscu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia wypadku. MSZ poinformował po godzinie 13, że wśród ofiar śmiertelnych są Polacy.
Furgonetka z polską rejestracją wjechała w korek na autostradzie w Niemczech. MSZ potwierdza: wśród ofiar Polacy
Brak przesłanek prawnych do twierdzenia, że w Polsce doszło do zamachu stanu - oceniają eksperci prawa, komentując zawiadomienie złożone przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego do prokuratury. A raczej: do konkretnego prokuratora. Bo kto, przez kogo i w jakiej sprawie uruchomił tę akcję, dużo mówi o jej drugim, politycznym dnie.
"Zamach stanu" według Święczkowskiego. Eksperci: polityczny performance
54-latek z Francji otrzymał grzywnę w wysokości 200 euro za rozmowę telefoniczną z użyciem zestawu głośnomówiącego na dworcu kolejowym. Mężczyzna odmówił zapłaty mandatu i zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media oświadczenie w tej sprawie wydały francuskie koleje państwowe.
Mandat za tryb głośnomówiący na dworcu kolejowym. Przewoźnik wyjaśnia
- Nie potrafię opisać, co czuję. Mieliśmy się pobrać 25 lipca - powiedziała w rozmowie ze szwedzkimi mediami narzeczona 29-latka, który zginął w strzelaninie w Örebro. Kobieta dodała, że partner zdążył jeszcze do niej zadzwonić po tym, jak został postrzelony. - Powiedział, że bardzo mnie kocha - przekazała.
29-latek został postrzelony, przed śmiercią zdążył zadzwonić do narzeczonej
Ruszył proces Serhija S., który na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych miał planować podpalenia fabryki we Wrocławiu. Wcześniej Sąd Okręgowy we Wrocławiu nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego. Wyrok ma zostać ogłoszony za dwa tygodnie. Prokurator chce pięciu lat więzienia, obrona uniewinnienia.
Na zlecenie rosyjskiego wywiadu miał planować podpalenie fabryki we Wrocławiu
Reporter, wydawca, doradca i przyjaciel byłego wiceprezydenta, a ostatnio również współgospodarz konserwatywnego talk-show i podcastu. Kim jest Thomas Rose, mianowany przez Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce?
Kim jest nowy ambasador USA w Polsce. Sylwetka Thomasa Rose'a
Zakończyły się poszukiwania 38-letniego Łukasza Wnuka - samorządowca i muzyka disco polo z powiatu zwoleńskiego. Mężczyzna wyszedł z domu w niedzielne popołudnie i nie kontaktował się z bliskimi. Policja poinformowała, że w czwartek został odnaleziony.
Odnaleźli zaginionego samorządowca i muzyka disco polo
- Źródło:
- PAP
Wczoraj zdecydowałem o tym, aby nie angażować pana Błażeja Spychalskiego w żadne działania, które w jakikolwiek sposób prowadziłyby do reprezentowania prezydenta Rzeczypospolitej - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Jego były rzecznik i obecny doradca społeczny usłyszał dzień wcześniej zarzuty w sprawie śledztwa nieprawidłowości w Collegium Humanum.
Prezydent "zaskoczony". Reaguje na zarzuty dla Spychalskiego
Państwo polskie, któremu poświęciłem 20 lat mojego życia, dzisiaj w taki sposób za moją ciężką pracę się odpłaciło - mówił po usłyszeniu zarzutów były rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Chodzi o śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum.
Spychalski: tak odpłaciło mi się państwo polskie za moją ciężką pracę
"Buy Canadian", czyli "Kupuj kanadyjskie", to hasło, które zyskuje na sile po tym, jak Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł na sąsiadów. Choć na razie zamiary te zostały odłożone, to Kanadyjczycy poważnie potraktowali apele polityków i wspierają rodzimą produkcję. Kolejne organizacje dołączają do kampanii.
Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera
- Źródło:
- PAP
Amerykański raper Kanye West udzielił wywiadu, w którym poinformował, że według nowej diagnozy jest osobą w spektrum autyzmu. Gwiazdor podkreślił, że wcześniejsza diagnoza wskazująca na chorobę afektywną dwubiegunową, była "błędna".
Kanye West: diagnoza choroby afektywnej dwubiegunowej była "błędna". Usłyszał nową
- Źródło:
- CNN, "Guardian" TVN24
Quiksilver, Volocom i Billabong, kultowe marki dla pokolenia milenialsów szukających ubrań inspirowanych surferami i skateboardingiem, zamykają wszystkie swoje sklepy - przekazał portal stacji CNN. Decyzję podjęto po ogłoszeniu upadłości przez firmę Liberated Brands, właściciela marek. CNN podaje, że według prognoz wskazują, że w 2025 roku zamknie się ponad 15 tysięcy sklepów, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.
Kultowe marki zamykają swoje sklepy. Przegrały z inflacją i fast fashion
- Źródło:
- CNN
Prezydent USA Donald Trump zdecydował o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) po wystawieniu przez ten Trybunał nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu. MTK potępił tę decyzję, zaznaczając, że nie przestanie realizować misji przywracania sprawiedliwości na świecie. Szef Rady Europejskiej Antonio Costa oświadczył, że ruch Trumpa zagraża niezależności Trybunału i podważa cały międzynarodowy system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.
Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. Jest odpowiedź
Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy
Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.
Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.
Kapituła Nagrody Mariusza Waltera ogłosiła listę nominowanych za rok 2024. Do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku nominowany jest Jakub Sobieniowski, dziennikarz "Faktów" TVN. Na liście nominowanych w kategorii Wydarzenie roku w mediach znalazł między innymi Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych "Siła kłamstwa" w TVN24. Oto lista nominowanych.