Prokurator nie zablokuje wydania listu żelaznego. Fiasko reformy Zbigniewa Ziobro

Źródło:
tvn24.pl
"Uwaga!" TVN jako jedyna uczestniczyła w policyjnych akcjach podczas, których zatrzymano dilerów
"Uwaga!" TVN jako jedyna uczestniczyła w policyjnych akcjach podczas, których zatrzymano dilerów
Uwaga TVN
"Uwaga!" TVN jako jedyna uczestniczyła w policyjnych akcjach podczas, których zatrzymano dilerówUwaga TVN

Po roku od zmian w Kodeksie postępowania karnego sądy odwracają jedną z reform Zbigniewa Ziobry. Minister i prokurator generalny zarazem chciał, by sprzeciw oskarżyciela wiązał ręce sądu, który nie mógłby w takiej sytuacji przyznać poszukiwanym przestępcom "listu żelaznego". Jak dowiedział się tvn24.pl, dwa sądy uznały, że taki przywilej prokuratora naruszałby zasadę równości stron postępowania.

Policjanci tropią Grzegorza S. już od trzech lat: zarówno w kraju, jak i poprzez Europejski Nakaz Aresztowania, obowiązujący na terenie 27 państw unijnych. Jak dotąd bez skutku.

"Jest jak duch"

Śledczy chcą go postawić przed sądem w związku z jego działaniami w zorganizowanej grupie przestępczej, która kierowała jedną z najbardziej "zaawansowanych" sieci handlujących dopalaczami.

- Zamówienia składało się w sklepach online, a towar trafiał do paczkomatów. Grupa miała na swoich usługach właściciela wirtualnego kantoru, który zysk zmieniał w kryptowaluty i wypłacał członkom grupy - mówi nasz rozmówca z policji.

Kilku wspólników S. już zostało oskarżonych i bierze udział w procesie. Prokurator odebrał im milionowe kwoty, u jednego z podejrzanych zabezpieczył także luksusowego astona martina.

Od jednego z członków grupy zabezpieczono samochód marki Aston Martinpolicja.pl

- To, w jaki sposób Grzegorz S. jeden z całej grupy wymknął się nam, nie daje mi spokoju. Do dziś jest duchem - mówi policjant, który pracował nad śledztwem pod nadzorem prokuratorów z pionu przestępczości zorganizowanej i korupcji.

Sprzeciw prokuratora

Grzegorz S. chce jednak wrócić do kraju. Przez swoich mecenasów zaczął się starać o "list żelazny". Jego przyznanie w praktyce oznaczałoby dla niego, że po latach przestanie być ścigany. List da mu gwarancję, że nie trafi za kratki aresztu do końca procesu - o ile będzie się stawiał na wszystkie wezwania. Nie daje żadnych gwarancji, że po skazującym wyroku nie trafi za więzienny mur. 

Dla policji oznaczałoby to koniec kosztownych, dotąd bezskutecznych przecież poszukiwań.

- Prokurator, przed Sądem Okręgowym w Szczecinie, wyraził sprzeciw wobec decyzji o przyznaniu mojemu klientowi listu żelaznego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania karnego sąd odrzucił więc wniosek. Odwołaliśmy się od tej decyzji do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i wygraliśmy. Sądy odwracają reformę, przywracają w ten sposób równość stronom postępowania karnego - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl mecenas Janusz Kaczmarek, reprezentujący Grzegorza S.

"Rzeczpospolita prokuratorska"

Zmiana, o której mówi Kaczmarek, weszła w pakiecie nowelizacji kodeksów: karnego i postępowania karnego, którą posłowie Zjednoczonej Prawicy przegłosowali wiosną ubiegłego roku. Precyzyjnie: chodzi o artykuł 281 Kpk, który otrzymał nowe brzmienie paragrafu drugiego: "W postępowaniu przygotowawczym list żelazny może być wydany na wniosek prokuratora albo przy braku jego sprzeciwu". 

Już wtedy liczne autorytety prawne krytykowały ograniczenie roli sądu.

Istna "Rzeczpospolita Prokuratorska". Przy takim ukształtowaniu przepisów sąd jest sprowadzony do jakiegoś ozdobnika. Równie dobrze ustawodawca mógłby zostawić wydanie listu żelaznego w gestii prokuratora i wyszłoby na to samo

- To kolejne marginalizowanie sądów, które są sprowadzane do jakiegoś ciała przyklepującego decyzje prokuratury będącej z kolei na łańcuszku polityków - mówił sędzia Rafał Lisak z Sądu Okręgowego w Krakowie. 

Reforma o rocznej przydatności

Pod koniec maja - nieco w ponad rok od wejścia w życie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego - Sąd Apelacyjny w Szczecinie odwrócił decyzję wydaną w pierwszej instancji. Przyznał Grzegorzowi S. list żelazny, uzależniając go od wpłacenia 50 tysięcy złotych poręczenia majątkowego na konto prokuratury.

- Jeszcze ważniejsze jest rozbudowane uzasadnienie, w którym cytowane jest o miesiąc wcześniejsze postanowienie wydane w takiej samej sprawie przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Ku ogromnej satysfakcji obydwa postanowienia odwracają reformę, odbierając nieuzasadnioną przewagę prokuraturze w postępowaniu karnym - mówi tvn24.pl mecenas Kaczmarek.

Nierówność stron

Z lektury pisemnych uzasadnień wynika, że obydwa sądy zwróciły uwagę na niekonsekwencję ustawodawcy. 

"Pomimo literalnej zmiany przepisu (...) ustawodawca nie zdecydował się na zmianę trybu procedowania w jego przedmiocie, w dalszym ciągu zaliczając kwestię wydania listu żelaznego do czynności sądowych. W postępowaniu przygotowawczym nie powierzył decyzji w tej materii prokuratorowi" - napisała sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Małgorzata Janowska.

Obydwa sądy apelacyjne - i w Gdańsku, i w Szczecinie - zwróciły też uwagę na fakt, że skoro ustawa nadal oddaje sądowi rozstrzyganie w sprawie listu żelaznego, to sprzeciw prokuratora nie może krępować niezawisłej decyzji sądu.

"Rozumienie przepisu artykułu 281 paragraf 2 k.p.k w ten sposób, iż sprzeciw prokuratora miałby charakter wiążący dla sądu okręgowego, prowadziłby do niespójności systemowej, jednocześnie byłby wyrazem uprzywilejowania prokuratora względem podejrzanego" - tak z kolei brzmi fragment argumentacji sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Sławomira Steinborna. 

Pytania do resortu

Wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Sprawiedliwości, czy przygotowywana jest kolejna nowelizacja Kodeksu postępowania karnego dotycząca "listów żelaznych". Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.

Natomiast mecenas Radosław Baszuk poproszony o komentarz dotyczący postanowień dwóch sądów mówi: - W ten sposób zaczyna się tworzyć linia orzecznicza. Osobiście jestem bardzo usatysfakcjonowany postanowieniami sądów apelacyjnych, które odwołują się do siebie, i co ważniejsze - odwołują się wprost do Konstytucji.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: policja

Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Wierzę, że Putin sam podejmuje wszystkie ważne decyzje, dlatego uważam, że musiał przynajmniej wyrazić zgodę na atak na Julię i na mnie" - napisał w oficjalnym oświadczeniu były rosyjski podwójny agent Siergiej Skripal. Pierwszy raz od ataku zabrał głos w ramach śledztwa dotyczącego śmierci kobiety, która zmarła po zatruciu nowiczokiem w Wielkiej Brytanii.

Sergiej Skripal zabrał głos pierwszy raz od ataku. "Putin musiał wyrazić zgodę"

Sergiej Skripal zabrał głos pierwszy raz od ataku. "Putin musiał wyrazić zgodę"

Źródło:
Reuters, Independent

- Martwię się, że rozwój sztucznej inteligencji może mieć też negatywne konsekwencje, w szczególności gdy zyskamy dostęp do rzeczy bardziej inteligentnych niż my sami. Nikt tak naprawdę nie wie, czy będziemy w stanie je kontrolować - stwierdził brytyjsko-kanadyjski naukowiec Geoffrey E. Hinton krótko po tym, jak przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nazywany ojcem sztucznej inteligencji badacz ocenił, że branża nie wie jeszcze, jak uniknąć "katastrofalnych scenariuszy".

Dostał Nobla, ostrzega przed swoimi odkryciami. Mówi o "katastrofalnych scenariuszach" 

Dostał Nobla, ostrzega przed swoimi odkryciami. Mówi o "katastrofalnych scenariuszach" 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kardynał Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy, rozpoczął w poniedziałek wizytę w Moskwie. Jak przekazał Watykan, jej celem są dalsze wysiłki na rzecz powrotu ukraińskich dzieci do rodzin i wymiany więźniów.

Wysłannik papieża w Moskwie. Watykan wyjaśnia

Wysłannik papieża w Moskwie. Watykan wyjaśnia

Źródło:
PAP

"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy. Jej bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim" - oświadczył w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: Bezpieczeństwo granicy polskiej i europejskiej nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim

Tusk: Bezpieczeństwo granicy polskiej i europejskiej nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Węgierski rząd rozważa zamrożenie wydawania nowych licencji Airbnb w Budapeszcie i podniesienie podatków od krótkoterminowego wynajmu mieszkań w stolicy - przekazał minister gospodarki Marton Nagy, cytowany przez Reutersa.

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Źródło:
Reuters

Ponad 60 samolotów, w tym myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia amerykańskich głowic nuklearnych, bierze udział w corocznych ćwiczeniach nuklearnych NATO Steadfast Noon. Loty, które odbywają się nad Europą Zachodnią, potrwają dwa tygodnie.

NATO pręży muskuły. "Jasny sygnał dla każdego przeciwnika"

NATO pręży muskuły. "Jasny sygnał dla każdego przeciwnika"

Źródło:
PAP

Na ateńskim lotnisku zatrzymano Beny'ego Steinmetza. Izraelski miliarder jest ścigany międzynarodowym listem gończym między innymi w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej - poinformował portal eKathimerini.

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Źródło:
PAP

MSZ Ukrainy odniosło do słów Jareda Leto, aktora i wokalisty zespołu Thirty Seconds to Mars, które wypowiedział w czasie koncertu w Serbii. "Nie może być żadnych ustępstw wobec Rosji, kiedy próbuje ona rozwiązać 'problem' istnienia Ukrainy" - napisano.

Ukraińskie MSZ reaguje na słowa Jareda Leto. "Obraza"

Ukraińskie MSZ reaguje na słowa Jareda Leto. "Obraza"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda

Kamil L., youtuber posługujący się pseudonimem Budda, został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Wraz z nim funkcjonariusze zatrzymali dziewięć innych osób. Dzień wcześniej celebryta poinformował o zakończeniu swojej internetowej kariery.

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Źródło:
Radio Kraków, tvn24.pl, PAP

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

Władze małych greckich wysp obawiają się konsekwencji kryzysu demograficznego, pogłębiającego się w całym kraju. - Na wyspie nie ma żadnych dziewcząt, a przynajmniej nie ma więcej niż dwóch kobiet poniżej 30. roku życia. Tak samo jest z chłopcami. Musimy szukać zachęt, które sprowadzą młodych chłopców i dziewczęta z powrotem na wyspę - mówi burmistrz wyspy Ajos Efstratios.

Problem z dziewczętami i chłopcami na greckich wyspach. "Musimy szukać zachęt"

Problem z dziewczętami i chłopcami na greckich wyspach. "Musimy szukać zachęt"

Źródło:
Euronews

Głównym zadaniem Tarczy Wschód jest skuteczne odstraszenie potencjalnego przeciwnika, żeby wojny tu nie było. Traktujmy to jako inwestycję w pokój i w bezpieczeństwo - powiedział premier Donald Tusk na poligonie w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie). Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "budowa elementów fortyfikacyjnych Tarczy Wschód rozpocznie się już w 2024 roku".

"Tarcza Wschód rusza na serio". Premier i minister obrony na poligonie

"Tarcza Wschód rusza na serio". Premier i minister obrony na poligonie

Źródło:
PAP

Do mieszkańców Wieliczki nie dojeżdżają śmieciarki, bo miasto nie ma podpisanej umowy na wywóz odpadów. Powód? Radni nie zgodzili się na podwyżki opłat, a burmistrz nie podpisał nowej umowy na odbiór odpadów. Teraz władze miasta, z radnymi, próbują na szybko rozwiązać śmierdzący problem.

Mieszkańcy utoną w śmieciach? Miasto przestało odbierać odpady

Mieszkańcy utoną w śmieciach? Miasto przestało odbierać odpady

Źródło:
tvn24.pl

50-latek podczas wędkowania w zbiorniku Betoniarnia w Szałszy (woj. śląskie) stracił przytomność i wpadł z pomostu do wody. Mężczyzna zmarł kilka godzin później w szpitalu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny.

Nie żyje wędkarz, który wpadł do wody

Nie żyje wędkarz, który wpadł do wody

Źródło:
PAP

Jeśli obecne trendy demograficzne się utrzymają, do 2035 roku liczba pracowników spadnie o 2,1 miliona - przekazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków odpływ szczególnie dotknie przemysł, edukację oraz rolnictwo, przyczyniając się do znacznego spowolnienia gospodarczego. Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku - ocenił GUS w swojej ostatniej analizie.

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Źródło:
PAP

Krakowscy urzędnicy nie wstrzymali budowy kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem, czego domagała się prokuratura; śledczy skarżą decyzję do wojewody. Prokuratura sprawdza, czy inwestycja ruszyła zgodnie z prawem. Zarzuca urzędnikom, że pozwolenie na budowę wydano bez niezbędnej decyzji środowiskowej i że taka zabudowa jest sprzeczna z Konwencją UNESCO. Urząd odpiera zarzuty.

Prokuratura bada legalność budowy kładki, miasto odmówiło wstrzymania prac

Prokuratura bada legalność budowy kładki, miasto odmówiło wstrzymania prac

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Lublinie oskarżyła lekarkę Agatę Ł. o narażenie czteroletniego pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Lekarka nie zakwalifikowała chłopca do leczenia w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, w wyniku czego doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Dziecko zmarło w szpitalu w maju 2022 roku.

Lekarka oskarżona w sprawie śmierci dziecka

Lekarka oskarżona w sprawie śmierci dziecka

Źródło:
PAP

Były funkcjonariusz Stasi, czyli Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD, Manfred N. został skazany na 10 lat więzienia za zamordowanie Czesława Kukuczki w 1974 roku w Berlinie. Stwierdzono, że przestępstwo zostało zaplanowane przez Stasi, a Manfred N. "bezlitośnie go dokonał".

Były funkcjonariusz Stasi zabił Polaka, został skazany po 50 latach

Były funkcjonariusz Stasi zabił Polaka, został skazany po 50 latach

Źródło:
PAP

W poniedziałek przeprowadzono ogromne ćwiczenia wojskowe, w których Pekin symulował okrążenie Tajwanu, odcięcie go od świata i rozpoczęcie uderzenia na wyspę. W ćwiczeniach wziął udział co najmniej jeden z dwóch chińskich lotniskowców oraz bezprecedensowa ilość sprzętu wojskowego, m.in. 125 samolotów wojskowych. Pekin przekazał, że to "surowe ostrzeżenie" dla tajwańskich separatystów, z kolei Tajpej nazwał ćwiczenia prowokacją i postawił swoje siły wojskowe w stan gotowości.

Okrążenie, blokada i "korytarze uderzeniowe". Bezprecedensowe manewry Chin wokół Tajwanu

Okrążenie, blokada i "korytarze uderzeniowe". Bezprecedensowe manewry Chin wokół Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę mającą poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych, w tym określić ich status pracowniczy.

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Na piątkowym (11 października) przejeździe pociągu Polregio na trasie Pszczółki-Sopot (woj. pomorskie) miało dojść do nietypowego zdarzenia. Pasażerowie mieli zauważyć w jednym z wagonów jadowitego pająka. Informacja o tym została przekazana dzień później za pośrednictwem infolinii. Zwierzę nie zostało odnalezione.

Niecodzienny pasażer pociągu Polregio

Niecodzienny pasażer pociągu Polregio

Źródło:
tvn24.pl

Do 10 lat więzienia grozi prezesowi firmy, która w nierzetelny sposób realizowała umowę na obsługę autostrady A2 na terenie województwa łódzkiego. Jak informuje policja, przedsiębiorstwo miało za mało pługopiaskarek, nie utylizowało we właściwy sposób zabitych na trasie zwierząt i montowało zużyte elementy infrastruktury drogowej.

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Źródło:
tvn24.pl

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii w 2024 roku - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W uzasadnieniu wskazano, że naukowcy otrzymali nagrodę za "badania nad tym, jak powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".

Nobel z ekonomii przyznany

Nobel z ekonomii przyznany

Źródło:
PAP

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że przekazano jej projekt budowy nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 roku, budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Źródło:
PAP
Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Szkoła jest miejscem, gdzie jak w soczewce widać, jak jesteśmy nieufnym narodem. A zaufanie jest nam koniecznie potrzebne, żeby budować dobrą przyszłość naszego państwa - mówi Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka "Cała nadzieja w szkole".

Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Źródło:
tvn24.pl

Dwa weekendowe sondaże dla stacji ABC i CBS wskazują na niewielką przewagę procentową Kamali Harris nad Donaldem Trumpem, trzeci - dla NBC - prognozuje remis. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych najnowszych sondaży i aktualną średnią ich wyników przed wyborami prezydenckimi. Te już 5 listopada.

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Aktualizacja:
Źródło:
538, tvn24.pl, BBC

W poniedziałek rano w Rybniku został przeprowadzony odstrzał nutrii. Nie poskutkowały protesty mieszkańców i próby utworzenia azylu dla tych zwierząt. Na miejscu była policja – by zapobiegać "próbom zakłócenia porządku publicznego".

Odstrzał nutrii w Rybniku. "Wszystkie nasze działania jak krew w piach"

Odstrzał nutrii w Rybniku. "Wszystkie nasze działania jak krew w piach"

Źródło:
tvn24.pl

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24