TVN24 | Polska

Projekt w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej skierowany do dalszych prac w komisjach

TVN24 | Polska

Autor:
js/dap
Źródło:
PAP
Sejm skierował do komisji projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender"
Sejm skierował do komisji projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender"TVN24
wideo 2/7
TVN24Sejm skierował do komisji projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender"

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach sejmowych obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" dotyczący wypowiedzenia konwencji stambulskiej. W przygotowanie projektu zaangażowane były Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris.

Sejm odrzucił w głosowaniach dwa wnioski - o odrzucenie projektu i o skierowanie go niezwłocznie do drugiego czytania - złożone podczas marcowej debaty nad tą propozycją. Oznacza to, że projekt trafił teraz do prac w sejmowych komisjach sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 188 posłów, przeciw było 250 - w tym troje posłów Koalicji Obywatelskiej: Joanna Fabisiak, Riad Haidar oraz Killion Munyama. Z kolei 10 posłów wstrzymało się od głosu.

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender"
Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" w pierwszym czytaniuTVN24

Natomiast za wnioskiem o niezwłoczne skierowanie do drugiego czytania tego projektu, bez odsyłania go do komisji, głosowało 40 posłów - w tym 11 z Konfederacji oraz 27 ze Zjednoczonej Prawicy, między innymi Zbigniew Ziobro, Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Sebastian Kaleta oraz Michał Woś. Przeciw takiemu wnioskowi głosowało 400 posłów, zaś siedmiu wstrzymało się od głosu.

"Tak dla konwencji antyprzemocowej, nie dla legalizacji przemocy w rodzinie"

Przed głosowaniami wielu posłów opozycji trzymało tabliczki z napisem: "Tak dla konwencji antyprzemocowej, nie dla legalizacji przemocy w rodzinie". - Zawsze się można trochę powygłupiać - powiedział prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Debata nad projektem

Pierwsze czytanie tego projektu, który został złożony w Sejmie pod koniec zeszłego roku, odbyło się w połowie marca. W przygotowanie projektu zaangażowane były - Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris. Projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.

- Wartością dodaną konwencji stambulskiej nie jest żaden przepis dotyczący ochrony osób słabych przed przemocą. Ani wprowadzenie tej konwencji, ani jej wypowiedzenie nie zmieni żadnego przepisu Kodeksu karnego (...). Wypowiedzenie tej konwencji chroni nas jedynie przed tym, co ona tak naprawdę wnosi (...), przed ideologią gender - przekonywał 17 marca Marek Jurek, przedstawiając projekt w imieniu jego autorów. Jak dodawał, chce aby przyjęciu tej ustawy towarzyszyło jednocześnie zawarcie "narodowego porozumienia antyprzemocowego".

Zgodnie z obywatelskim projektem ustawy miałby zostać powołany ponadto zespół do opracowania konwencji o prawach rodziny. Jego kadencja trwałaby trzy lata, zaś w jego skład mieliby wejść przedstawiciele resortów spraw zagranicznych, sprawiedliwości, rodziny, a także między innymi reprezentanci organizacji pozarządowych i kościołów.

Podczas marcowej debaty nad tym projektem KO, Lewica oraz Polska 2050 opowiedziały się za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu. Dalszych prac nad projektem chciał PiS. Konfederacja opowiedziała się za wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Koalicja Polska zapowiadała zaś, że da swym posłom "wolną rękę" w głosowaniach.

Cała rozmowa z prawniczką Kamilą Ferenc o tym, jakie znaczenie ma konwencja stambulska
Cała rozmowa z prawniczką Kamilą Ferenc o tym, jakie znaczenie ma konwencja stambulskaTVN24

Konwencja stambulska

Konwencja Rady Europy z 2011 roku o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

W lipcu ubiegłego roku minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Do wypowiedzenia tego dokumentu wzywali też inni politycy Solidarnej Polski.

Jeszcze latem ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według premiera dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.

W sobotę z konwencji stambulskiej wycofała się Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan dekretem unieważnił akt ratyfikacji konwencji.

Autor:js/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości