Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy "Stop LGBT"

Autor:
js
Źródło:
TVN24
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy "Stop LGBT"
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy "Stop LGBT"TVN24
wideo 2/3
TVN24Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy "Stop LGBT"

Sejm zdecydował o skierowaniu obywatelskiego projektu ustawy, określanego przez jego autorów jako "Stop LGBT" do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych. Po ogłoszeniu wyników słychać było okrzyki "hańba". Projekt zakłada m.in. zakaz organizacji marszów równości.

Głosowało 439 posłów. 235 posłów głosowało przeciw, 203 było za odrzuceniem projektu. 1 osoba wstrzymała się od głosu. Projekt został skierowany do komisji administracji i spraw wewnętrznych. 

Przeciw odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu głosowało 222 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, jeden PSL-Koalicji Polskiej, siedmiu posłów Konfederacji, trzech klubu Kukiz’15 i dwóch posłów niezależnych.

"Za" odrzuceniem projektu głosowało: 119 posłów Koalicji Obywatelskiej, 44 Lewicy, 20 PSL-Koalicji Polskiej, trzech posłów Konfederacji, ośmioro posłów Polski 2050, pięcioro posłów Porozumienia i czworo posłów koła Polskie Sprawy. 

Poseł PSL Koalicji Polskiej Marek Biernacki wstrzymał się od głosu. Nie głosowało 21 posłów, w tym sześcioro z klubu PiS, siedmioro z KO, trzech z Lewicy, dwóch z PSL-Koalicji Polskiej oraz po jednym z Konfederacji, Kukiz’15 i jeden poseł niezależny. 

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYNIKI GŁOSOWANIA

Po ogłoszeniu wyników na sali było słychać okrzyki "hańba". 

Debata w Sejmie

W Sejmie w czwartek odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, określanego przez jego autorów jako "Stop LGBT". Zakłada on między innymi zakaz organizacji parad równości. Uzasadnienie przedstawił pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w tej sprawie Krzysztof Grzegorz Kasprzak z Fundacji "Życie i Rodzina". Po jego przemówieniu prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ocenił, że było to "najbardziej obrzydliwe wystąpienie", jakie w ciągu ostatnich lat swojej obecności w izbie usłyszał.

Co zawiera projekt ustawy "Stop LGBT"?

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw został złożony w Sejmie na początku sierpnia. Nazywany jest on projektem ustawy "Stop LGBT". Takiego sformułowania w stosunku do niego użyła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, kiedy w sierpniu przedstawiała jego główne założenia. Godek jest wpisana jako zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie tego projektu. Pełnomocnikiem jest zaś Krzysztof Grzegorz Kasprzak, także członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina.

Celem projektu jest między innymi zakaz organizacji parad równości. W projekcie ustawy znajduje się zapis mówiący o tym, że "cel zgromadzenia nie może dotyczyć" między innymi:

- "kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" - "propagowania rozszerzenia instytucji małżeństwa na osoby tej samej płci" - "propagowania związków osób tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób" - "propagowania traktowania związków osób tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób w sposób uprzywilejowany" - "propagowania rozwiązań prawnych mających na celu uprzywilejowanie związków osób tej samej płci"

W projekcie znajduje się również zapis, który mówi że w trakcie zgromadzenia zabrania się między innymi "wykorzystywania symboli religijnych oraz przedmiotów związanych z praktykowaniem obrzędów religijnych w sposób mogący obrazić uczucia religijne innych osób, w tym poprzez ich artystyczne przetworzenie", "uczestnictwa w przebraniach o erotycznym lub seksualnym charakterze" czy "uczestnictwa nago”. 

Autor:js

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości