Sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych.
Sejmowe komisje zajmowały się w projektem w czwartek. Wcześniej, ze wstępnej informacji na stronie Sejmu wynikało, że posłowie mieli się nim zająć w piątek.
Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 55 posłów połączonych komisji. Przeciw były dwie osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wniosek o odrzucenie projektu po tym, jak głos zabrali eksperci, złożyli: Alicja Chybicka (PO) i Tomasz Latos (PiS).
Głosowanie poprzedziły wypowiedzi m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorza Cessaka, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzeja Matyi, Ewy Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.
Mazurek: nasza decyzja jest taka, że szczepienia będą obowiązkowe
- Mówiliśmy o tym, że projektów obywatelskich nie będziemy odrzucać w pierwszym czytaniu, dzisiaj była szansa (na komisji - red.), żeby posłuchać ekspertów. Nasza decyzja jest taka, że szczepienia będą obowiązkowe. Nic w tej kwestii się nie zmieni, nie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami - oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Jak dodała, szczepienia obowiązkowe funkcjonują "bodajże od 60 lat i będą utrzymane w takiej formie jak dotychczas".
Poinformowała, że klub PiS nie pracuje nad zmianami dotyczącymi tej kwestii. - Z tego co wiem, to ministerstwo zdrowia również nie - zaznaczyła.
Mazurek dopytywana przez dziennikarzy, czy Sejm jeszcze na tym posiedzeniu może się zająć projektem antyszczepionkowym odparła, że na razie wiążących decyzji nie ma.
Sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie projektu
Sejmowa większość nie zgodziła się kilka tygodni temu na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w pierwszym czytaniu. Skierowano go do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Za procedowaniem w komisjach głosowało wówczas 252 posłów, 158 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.
Stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne. Podkreślono w nim, że realizacja programu szczepień ochronnych odgrywa ważną rolę w kształtowaniu zdrowia publicznego, zapobiegając występowaniu chorób zakaźnych i ich następstw.
"STOP NOP" chce likwidacji obowiązku szczepień
Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili publicznie m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Przedstawicielka wnioskodawców Justyna Socha ze Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" mówiła w Sejmie, że reprezentuje "zdeterminowanych rodziców". Jej zdaniem system szczepień "powinien zostać zmieniony".
Projekt zakłada likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Obowiązek szczepień ochronnych pozostawiono dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii.
Zbierają podpisy przeciw niezaszczepionym
W przestrzeni publicznej obecna jest także inna obywatelska inicjatywa "Szczepimy, bo myślimy", która zakłada wprowadzenie jako kryterium przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola lub żłobka, wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych. Trwa zbieranie podpisów pod projektem.
W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie.
Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku zanotowano 3437 odmów, w roku 2017 – 30 089 odmów.
W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są według ustalonego kalendarza.
Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. przeciwko rotawirusom.
Autor: asty,kb/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock