"Jeśli prezydent zapyta mnie o zdanie, będę prosił o spotkanie w pół drogi"

Źródło:
TVN24
"Jeśli prezydent zapyta mnie o zdanie, będę prosił o spotkanie w pół drogi"
"Jeśli prezydent zapyta mnie o zdanie, będę prosił o spotkanie w pół drogi"TVN24
wideo 2/22
"Jeśli prezydent zapyta mnie o zdanie, będę prosił o spotkanie w połowie drogi"TVN24

Być może z kwoty znaczącej, dwóch miliardów złotych, połowę udałoby się jednak przekazać na newralgiczne obszary onkologii - sugerował w TVN24 profesor Marian Zembala, który w "Jeden na jeden" komentował sytuację wokół ochrony zdrowia i ustawę gwarantującą dwa miliardy złotych mediom państwowym.

Jeden z najsłynniejszych polskich kardiochirurgów i były minister zdrowia w rządzie PO-PSL, profesor Marian Zembala doznał w czerwcu 2018 roku poważnego udaru. - Dzięki Bogu i ludziom wróciłem do pracy, czuję się potrzebny dla chorych. Dzięki medycynie we Francji, ale przede wszystkim polskiej, dochodzę do siebie - odpowiedział, pytany w "Jeden na jeden" o swoje samopoczucie. - Czuję się coraz bardziej aktywny, staję na własnych nogach, będę mógł służyć chorym, co jest sensem mojego życia - dodał.

W programie opowiadał, jak wygląda polska służba zdrowia nie z perspektywy ministra zdrowia, a pacjenta. - Wobec debaty wyborczej nagle w sposób nierozważny i czasami nieroztropny dezawuujemy wszystko w polskiej ochronie zdrowia. Przestrzegam, żeby mówić tylko rzeczy negatywne, przestrzegam przed tym, to nieobiektywny obraz - mówił. 

- Oczywiście wszyscy mamy świadomość, że nowotwór, zwłaszcza złośliwy, jest wyzwaniem wobec biologii, nauki, a przede wszystkim wobec medycyny. Chce wyraźnie podkreślić, że ostatnie kilkanaście lat to okres poprawy także w zakresie onkologii - ocenił. - Nie jestem onkologiem, ale mam powód, żeby powiedzieć, że nastąpiła bardzo znaczna poprawa nie tylko dostępności, ale i skuteczności leczenia - mówił dalej. - Sukces onkologii to sukces poprzedników i następców - podkreślił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważny apel profesora Mariana Zembali. "Badajcie ciśnienie, ja to zaniedbałem"

Profesor Marian Zembala jest byłym ministrem zdrowia
Prof. Zembala: wróciłem do pracy, czuję się potrzebny dla chorychTVN24

"Być może z kwoty dwóch miliardów złotych, połowę udałoby się przekazać na newralgiczne obszary"

W zeszłym tygodniu Sejm głosami posłów Zjednoczonej Prawicy przyjął nowelizację ustawy, która przewiduje przekazanie prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych w ramach "rekompensaty za utracone wpływy z opłat abonamentowych". Opozycja apelowała, aby pieniądze te przeznaczyć na dofinansowanie onkologii. Nowela czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

- Jeżeli prezydent mnie zapyta, to będę prosił prezydenta, aby był skłonny szukać kompromisowego rozwiązania, spotkania w pół drogi - powiedział w TVN24 profesor Zembala, który pytany był o to, jaką decyzję powinien w tej sprawie podjąć prezydent. Profesor zasugerował, że "być może z kwoty dużej, znaczącej, dwóch miliardów złotych, połowę udałoby się jednak przekazać na newralgiczne obszary onkologii". - Na przykład onkologię dziecięcą - zaproponował.

Zembala mówił, że w jego ocenie, "obywatela, który kocha ten kraj, nie ma wątpliwości", że w zbliżających się wyborach prezydenckich Polacy wybiorą "człowieka, który budzi na tyle zaufania, że scali nasze marzenia i będzie budował". Dodał przy tym, że "Europa potrzebuje Polski, a Polska Europy". - To nie jest pustosłowie - podkreślił. 

"Nie każdy chce uczestniczyć w corridzie"

Profesor pytany był, czy trwająca kampania wyborcza to dobra okazja, aby porozmawiać o tym, czy ochrona zdrowia była priorytetem dla jakiegokolwiek rządu. - Zanim zaczniesz krytykować innych, pokaż i udowodnij, co sam zrobiłeś. Najłatwiej jest mówić: wprowadźmy nowy system, ale kiedy dochodzi do szczegółów, zaczynamy mieć problem z definicjami i standardami - odpowiedział. 

- Sama konstrukcja wyborów zakłada walkę byków, że trzeba zniszczyć przeciwnika, a nie każdy chce uczestniczyć w corridzie. Ja na przykład nie chcę uczestniczyć w corridzie - mówił dalej. 

Zembala tłumaczył, że "nauczono go, żeby być pragmatycznym do bólu". - Widzisz nieprawidłowość, to ją poprawiaj. W zakresie ochrony zdrowia mogę pokazać obszary, które są satysfakcjonujące dla nas i naszych pacjentów. Bo my jesteśmy dla chorych, oni są świętością - powiedział.

Zwrócił uwagę przy tym, że problemów w ochronie zdrowia nie brakuje. - Mamy tylko siedemdziesięciu patomorfologów znających się dobrze na rozpoznawaniu onkologicznym. A potrzebujemy ich w kraju przynajmniej trzystu - mówił. - To zadanie dla środowiska, towarzystw naukowych, żeby zachęcić młodych, zdolnych lekarzy, aby wybierali patomorfologię - przekonywał.

Zembala: sama konstrukcja wyborów przypomina walkę byków
Zambala: sama konstrukcja wyborów przypomina walkę bykówTVN24

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium