Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć, jak interpretować klauzulę sumienia - mówił na antenie TVN24 prof. Andrzej Zoll, były prezes TK. - Mam nadzieję, że jak najszybciej to zrobią - dodał. - Wolność sumienia jest dobrem podstawowym, to wartość konstytucyjna - tłumaczył. Prof. Zoll wypowiadał się w związku ze sprawą prof. Bogdana Chazana, który odmówił pacjentce aborcji w przypadku dopuszczalnym prawem, powołując się na klauzulę sumienia. Nie wskazał też placówki, w której zabieg mógłby być wykonany.
Czy da się jednoznacznie sformułować przepis prawa, kiedy ma on wprost mówić o sumieniu? - Nie - odpowiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich.
Jak dodaje, sprawa sumienia jest niezwykle skomplikowana. - Każdy ma inne sumienie, inaczej odczuwa, co jego zdaniem jest dobre a co złe. Kieruje się swoim własnym, indywidualnym światopoglądem, kodeksem etycznym - tłumaczy Zoll.
Ma uwolnić, a ogranicza?
Właśnie dlatego, zdaniem Zolla, klauzula sumienia, czyli prawo które wprost odwołuje się do sumienia, zamiast uwalniać sumienie, może je ograniczyć. - A wolność sumienia jest dobrem podstawowym, to wartość konstytucyjna - tłumaczy.
Zaznacza, że lekarz nie może powołać się na klauzulę sumienia, jeśli u pacjenta jest zagrożenie życia i zdrowia lub jeśli zachodzi inny wypadek, wymagający natychmiastowego działania. Wskazał na enigmatyczność sformułowania "inny wypadek" i kłopoty z jego jednoznaczną interpretacją.
Stad, jak zaznaczył prof. Zoll, biorą się diametralne różnice w interpretacjach. - Chciałbym, żeby Trybunał Konstytucyjny jak najszybciej rozstrzygnął ten problem. Żeby od strony prawnej było to jednoznaczne - dodaje.
Lekarz może powołać się na sumienie
Pytany, kto ważniejszy: pacjent i jego zdanie, czy lekarz i jego sumienie, Zoll zwrócił uwagę, że "w świetle prawa międzynarodowego i konstytucji nie można zmusić lekarza do czynności sprzecznej z jego sumieniem". - I jeżeli taka sytuacja ma miejsce i dochodzi do zagrożenia życia pacjenta, pacjentki, lekarz może powołać się na swoje sumienie. Ustawodawca jednak zastrzega: lekarz ma obowiązek poinformować gdzie realnie taki zabieg może być wykonany - podkreślił Zoll.
Autor: bieru / Źródło: tvn24