PiS ma większość i prezydenta, mogą uchwalać ustawy, natomiast nie mogą dokonywać zamachu na ustrój państwa, na którym wszystko się opiera - powiedział w "Tak jest" prof. Wiktor Osiatyński. Prawnik skomentował w ten sposób nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, która weszła w życie w grudniu ubiegłego roku.
- Zmiana ustawy o TK jest niekonstytucyjna, ponieważ gwałci art. 10 Konstytucji, który mówi, że ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej - przekonywał w TVN24 prof. Osiatyński.
W ten sposób uzasadniał, że nowe przepisy autorstwa PiS zmierzają w rezultacie do zmiany obowiązującego w Polsce ustroju.
- Próba zmiany tego ustroju ustawą większości parlamentarnej jest deliktem konstytucyjnym i naruszeniem samej istoty demokracji konstytucyjnej - poodkreślił.
- PiS ma większość i prezydenta, mogą uchwalać ustawy, mogą dzielić budżet, mogą przejmować politykę państwa, natomiast nie mogą dokonywać zamachu na ustrój państwa, na którym wszystko się opiera - tłumaczył prof. Osiatyński.
Co zmieniła ustawa o Trybunale?
Nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS weszła w życie w grudniu zeszłego roku.
Wśród zmian, które wprowadziła, jest m.in. podwyższenie liczebności tzw. pełnego składu Trybunału z 9 do 13 sędziów. Zgodnie z nowelizacją orzeczenia w takim składzie mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą większością. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być w TK według kolejności wpływu (wcześniej to Trybunał samodzielnie ustalał swoją wokandę).
Pojawiła się też zmiana, która pozwala odtąd prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości na wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu TK. Od teraz Trybunał nie może też samodzielnie złożyć z urzędu swojego sędziego - musi przygotować w tej sprawie wniosek dla Sejmu.
Nową ustawę o TK zaskarżyli do Trybunału grupa posłów PO, posłów PSL i Nowoczesnej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz pierwsza prezes Sądu Najwyższego. W piątek o zaskarżeniu ustawy zdecydowała Krajowa Rada Sądownictwa.
Autor: ts/tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24