Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na czwartek szefa Solidarności Piotra Dudę - powiedziała w środę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak dodała, Duda poprosił jednak o przesunięcie terminu spotkania.
Jak poinformowała Trzaska-Wieczorek, szef Solidarności w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomirem Rybickim poprosił o "przesunięcie terminu spotkania do czasu, aż uzyska szerszy mandat do rozmowy z prezydentem od członków inicjatywy Platforma Oburzonych".
Spotkanie prezydenta i przewodniczącego NSZZ "Solidarność" miałoby odbyć się w Pałacu Prezydenckim.
Platforma Oburzonych
Rzecznik Krajowej Komisji NSZZ "S" Marek Lewandowski, pytany o zaproszenie z Pałacu Prezydenckiego, powiedział: "Było to trochę zaskakujące ze strony pana prezydenta, choć doceniamy ten gest". Przypomniał, że w minioną sobotę na zaproszenie "Solidarności" pod hasłem "Platforma Oburzonych" w Gdańsku spotkali się przedstawiciele prawie stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych z całego kraju.
Uzgodniono wtedy m.in., że do nich wszystkich zostanie rozesłane przesłanie kierowane do prezydenta RP z apelem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendum. Chodzi o to, by obywatele mieli możliwość decydowania w kluczowych dla kraju sprawach, a wnioskowane przez nich referenda były obligatoryjne. Zgodnie z obowiązującym prawem takie obywatelskie wnioski o referendum rozpatruje Sejm.
- Na razie wpłynęło dopiero kilka stanowisk; jak tylko wpłyną wszystkie, będziemy gotowi do spotkania - dodał Lewandowski. Jego zdaniem, będzie to możliwe dopiero po świętach wielkanocnych.
Ponadto Komisja Krajowa "Solidarności" zdecydowała we wtorek o zorganizowaniu we wszystkich województwach akcji wspierających strajk ostrzegawczy, który odbędzie się 26 marca w regionie śląsko-dąbrowskim.
Strajk generalny na Śląsku
26 marca na Śląsku ma dojść do strajku generalnego. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ogłosił strajk w ubiegłym tygodniu, wobec braku porozumienia z przedstawicielami rządu m.in. w sprawie uelastycznienia czasu pracy, założeń ustawy antykryzysowej, wsparcia dla przemysłu energochłonnego oraz utrzymania emerytur pomostowych.
Autor: zś/tr/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | wikipedia.org