Prezydent odsyła Borusewicza do Wikipedii

 
Prezydent i Marszałek Sejmu nie są w najlepszej komitywie
Źródło: PAP
Marszałek Senatu poprosił prezydenta o sprecyzowanie, co w pytaniu referendalnym oznaczają takie pojęcia jak "komercjalizacja" czy "szpital". Prezydent w odpowiedzi, do której dotarł TVN24, nie bez sarkazmu, odsyła go do "popularnej, zwłaszcza wśród młodzieży" Wikipedii i słownika języka polskiego.

Platforma Obywatelska chce przeprowadzić gruntowną reformę zdrowia, m.in. przekształcić je w spółki prawa handlowego. Prezydent uważa, że w tej sprawie potrzebne jest referendum. Zgodę musi wydać Senat. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uznał jednak, że pytanie, które zaproponował Lech Kaczyński: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?" nie jest precyzyjne. Poprosił więc o wyjaśnienie pojęć: "komercjalizacja", "prywatyzacja", "placówki służby zdrowia" i "szpital".

Warto przy tym dodać, że ze stron popularnej, zwłaszcza wśród młodzieży, encyklopedii internetowej Wikipedia (www.wikipedia.pl) można dowiedzieć się, iż "komercjalizacja" to ogół zmian mających na celu oparcie czegoś na zasadach komercyjnych (handlowych). Natomiast "prywatyzacja", to akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prezydent Lech Kaczyński

Do słownika i na stronę internetową

Odpowiedź prezydenta - choć uprzejma - niepozbawiona jest drobnych uszczypliwości. Lech Kaczyński, w sygnowanym przez siebie liście, przytacza akty prawne, w których jest wyjaśnienie poszczególnych zwrotów. Jednak zdaniem prezydenta, zaglądanie do nich nie jest konieczne, bo wystarczy spojrzeć do słownika albo Wikipedii, by zorientować się, co to jest "prywatyzacja". Prezydent nie omieszkał podać dokładnego adresu internetowego społecznościowej encyklopedii.

(CZYTAJ CAŁY LIST LECHA KACZYŃSKIEGO DO BOGDANA BORUSEWICZA)

Rozstrzygną we wtorek

Marszałek Borusewicz zapowiedział, że sprawa referendum będzie rozpatrzona zgodnie z planem w przyszły wtorek. Według ustawy to Senat zatwierdza lub odrzuca prezydencki projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. Senatorowie mają dwa tygodnie na decyzję w tej sprawie. Według Lecha Kaczyńskiego, referendum dotyczące kierunku reformy ochrony zdrowia powinno się odbyć 10-11 stycznia 2009 roku.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Czytaj także: