Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby Komisję Europejską, to ja nie widzę problemu. Kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do propozycji zmian w polskim sądownictwie.
Prezydent, który jest na Węgrzech, odpowiadając na pytania na konferencji prasowej powiedział, że wie, iż "są pewne propozycje zmian w ustawach dotyczących sądownictwa".
Propozycje sensowne, do przyjęcia
- Niektóre z nich uważam za sensowne i myślę, że spokojnie można ich dokonać, natomiast cały pakiet tych propozycji będzie dyskutowany. Oczywiście posłowie będą nad nimi pracowali, potem senatorowie, ostatecznie to, co uchwalą, trafi do mnie jako prezydenta i wtedy podejmę decyzję - mówił Duda. Podkreślił, że "cały szereg propozycji", z którymi się zapoznał, jest "sensowny, do przyjęcia". - Jeżeli te kwestie wzbudzałyby wątpliwości w Brukseli i zmiana pewnych rozwiązań przyniosłaby uspokojenie sytuacji, uspokoiłaby Komisję Europejską, to ja nie widzę problemu. Kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym. One nie mają istotnego wpływu na samą reformę, którą chcemy przeprowadzić, nie likwidują instytucji tej reformy, a to jest dla mnie rzecz najważniejsza - dodał prezydent.
Propozycje zmian
W czwartek poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje między innymi, że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez zasięgnięcia opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.
Tego samego dnia PiS zaproponowało też projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Jak poinformował poseł Ast, przewiduje on opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału. Zaznaczył, że publikacja nastąpi z zastrzeżeniem, iż "orzeczenia były wydane z naruszeniem prawa".
Autor: ads/AG / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24