Prezydent Niemiec otrzymał raport o polskich stratach wojennych. "Bardzo niepoważny gest polityczny"

Źródło:
TVN24, PAP
Zandberg: to był bardzo niepoważny gest polityczny
Zandberg: to był bardzo niepoważny gest politycznyTVN24
wideo 2/6
Zandberg: to był bardzo niepoważny gest politycznyTVN24

Ja to traktuję wyłącznie jako demonstrację i to bardzo poważną demonstrację polityczną - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski z Polski 2050, komentując wręczenie niemieckiemu prezydentowi przez wicepremiera Piotra Glińskiego raportu na temat polskich strat wojennych. Doszło do tego w dniu obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim. - Jeżeli ktokolwiek w rządzie sądzi, że takim gestem wzmocnił, a nie osłabił argumenty Polski, to się po prostu myli - mówił zaś Adrian Zandberg z partii Razem.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi pełną wersję raportu na temat polskich strat w wyniku okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej - przekazał w środę resort. Doszło do tego w dniu obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, kiedy Steinmeier był w Polsce.

Gest ten komentowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 współprzewodniczący partii Razem poseł Adrian Zandberg i Paweł Zalewski z Polski 2050.

Zalewski o "inicjatywie, która na charakter partyjno-polityczny"

Według Zalewskiego "nie było takiej potrzeby", ponieważ "są do tego inne procedury". - Więc ja to traktuję wyłącznie jako demonstrację i to bardzo poważną demonstrację polityczną - powiedział.

- Myślę, że takie kwestie załatwia się po prostu w inny sposób i nie był żadnego powodu, aby po raz drugi wręczać te dokumenty, niezależnie od tego, co myślimy o zasadności (reparacji - przyp. red.). Bo rzeczywiście ja się zgadzam, że Niemcy nie wywiązały się w pełni ze swoich zobowiązań, które spowodowane zostały stratami wojennymi - kontynuował.

Polityk Polski 2050 podkreślił jednak, że "nie powinniśmy wykorzystywać tego typu uroczystości dla inicjatywy, która na charakter partyjno-polityczny".

Zalewski: nie powinniśmy wykorzystywać tego typu uroczystości dla inicjatywy, która na charakter partyjno-polityczny
Zalewski: nie powinniśmy wykorzystywać tego typu uroczystości dla inicjatywy, która na charakter partyjno-politycznyTVN24

"Chodzi o to, aby dać Polakom sygnał, że Unia Europejska i Niemcy są wrogiem"

Został także zapytany o przyjętą we wtorek przez rząd uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji.

- To jest bardzo niebezpieczna kwestia - ocenił, dodając, że nie chodzi o same reparacje. - Tutaj chodzi o coś zupełnie innego, chodzi o to, aby dać Polakom sygnał, że Unia Europejska i w niej Niemcy są tak naprawdę naszym wrogiem. Co jest szaleństwem, biorąc pod uwagę sytuację, w której się znajdujemy - mówił Zalewski.

Wskazywał, że "Polska jest na granicy dwóch systemów międzynarodowych - demokratycznego zachodniego i autokratycznego wschodniego, mamy wojnę na granicy i każda zmiana tej sytuacji, tego porządku musi w konsekwencji odbić się negatywnie na nas".

- Taka sytuacja powoduje, że powinniśmy szukać sojuszu i sojuszników na Zachodzie, tam gdzie oni naprawdę są, czyli w Unii Europejskiej i w Niemczech - dodał.

Zalewski: chodzi o to, aby dać Polakom sygnał, że Unia Europejska i Niemcy są wrogiem
Zalewski: chodzi o to, aby dać Polakom sygnał, że Unia Europejska i Niemcy są wrogiemTVN24

Zandberg: to był bardzo niepoważny gest polityczny

Zandberg ocenił, że "to był bardzo niepoważny gest polityczny". - Jeżeli ktokolwiek w rządzie sądzi, że takim gestem wzmocnił, a nie osłabił argumenty Polski, to się po prostu myli - dodał.

Jego zdaniem "na koniec dnia ludzi interesuje skuteczność". - Ludzie zadadzą sobie pytanie: czy rząd dotrzymał słowa i coś załatwił, czy też okazał się w kolejnej sprawie nieudolny? - przekonywał. - Bo to jest coś, do czego nas przez ostatni rok, półtora, rząd Mateusza Morawieckiego przyzwyczaił. To znaczy do tego, że zawala kolejne sprawy, że najpierw coś zapowiada bardzo spektakularnie, bardzo odważnie, a potem okazuje się, że wychodzi z tego wielkie nic - dodał.

Zandberg: to był bardzo niepoważny gest polityczny
Zandberg: to był bardzo niepoważny gest politycznyTVN24

Zalewski: gest, który miał rozwiązać problem ukraińskiego zboża, miał też podtekst antyunijny

Goście "Faktów po Faktach" komentowali także działania rządu w sprawie ukraińskiego zboża, które w dużych ilościach napływa do kraju. W sobotę rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolno-spożywczych, zaś później zdecydował, że tranzyt zostanie wznowiony 21 kwietnia o północy, czyli w nocy z czwartku na piątek.

Zalewski komentując zamknięcie granicy dla tranzytu powiedział, że "ta decyzja miała charakter jednostronny, a nie musiała mieć".

- Rząd miał ponad rok na rozmowy z Unią Europejską, aby tę kwestię rozwiązać całkowicie zgodnie z prawem i także prawem Unii Europejskiej, bo przecież kwestia polityki handlowej to jest kompetencja Unii Europejskiej - zauważył. - Rząd w ogóle tego czasu nie wykorzystał, a potem pewnym gestem, jednorazowo jakby udał, że zamyka temat, którego wcale nie rozwiązał - dodał polityk Polski 2050. Ocenił przy tym, że "ten gest z soboty, który teoretycznie miał rozwiązać problem ukraińskiego zboża, miał też podtekst antyunijny".

Zandberg: jedyne rozwiązanie jest wspólnym rozwiązaniem europejskim

Poseł Razem wskazywał zaś, że "olbrzymia ilość tego ukraińskiego tak zwanego zboża technicznego do Polski wjechała i w Polsce już jest". - Jakiekolwiek działania w tym momencie podejmowane na granicy - czy zgodne, czy niezgodne z pragmatyka unijną - nie zmienią faktu, że to zboże już tu w Polsce jest. To jest problem, który rząd tu musi rozwiązać  - dodał.

- My uważamy na Lewicy, że jedyne realistyczne rozwiązanie to jest takie, które jest wspólnym rozwiązaniem europejskim, w które zaangażujemy także naszym partnerów - powiedział. Jego zdaniem "dzisiaj mamy sytuację, w której ten problem zakumulowanego w Polsce zboża trzeba rozwiązać wspólnie, sama Polska go nie rozwiąże".

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stwierdzenie, że kilku sędziów zostało wybranych do Trybunału Konstytucyjnego w poprzednich latach "z rażącym naruszeniem prawa" i w konsekwencji uznanie, że "Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego", a Julia Przyłębska nie jest uprawniona do sprawowania funkcji prezesa tego organu - to najważniejsze punkty projektu uchwały w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, którym ma się zająć Sejm. Do treści projektu dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Więcej o proponowanych zmianach mówiła w programie "W kuluarach".

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Źródło:
TVN24, PAP

Od kilku dni w Port-au-Prince, stolicy Haiti, dochodzi do starć gangów z państwowymi służbami. Według CNN w sobotę setki więźniów uciekły z państwowego więzienia w tym mieście. Policja przestrzega, że jeżeli wrogowie odniosą sukces, "to będzie koniec", a "w stolicy nikt nie zostanie oszczędzony". Wcześniej przywódca koalicji gangów, które kontrolują 80 procent stolicy, Jimmy "Barbecue" Cherizier, oznajmił, że ma zamiar obalić premiera Ariela Henry'ego.

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Źródło:
CNN, PAP

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna zalśniła nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zjawisko najlepiej widoczne było w północnej części kraju, gdzie dopisały także warunki atmosferyczne. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach

Zwłoki 62-letniej kobiety zostały znalezione w niedzielę w jednym z mieszkań w Chocianowie (woj. dolnośląskie). - To zdarzenie o charakterze kryminalnym - przekazał asp. Przemysław Rybikowski z KPP w Polkowicach. Ustalane są okoliczności zdarzenia.

Nie żyje 62-letnia kobieta. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

Nie żyje 62-letnia kobieta. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

Źródło:
PAP

"Drogi Elonie Musku, przyczyną założenia NATO, jego istnienia i dalszego trwania są Rosja i inni wrogowie wolnego świata" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na wpis miliardera dotyczący sensu dalszego istnienia NATO.

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

Źródło:
PAP

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Średnia dobowa rosyjskich strat w lutym wynikająca z wojny w Ukrainie była najwyższa od początku pełnoskalowej agresji Moskwy - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Rosja traciła dziennie 983 żołnierzy. Lutowe straty szczególnie dotkliwe odnotowano w lotnictwie.

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius stwierdził w niedzielę, że Rosja prowadzi "wojnę informacyjną" mającą na celu wywołać podziały w jego kraju. Chodzi o opublikowanie przez Moskwę podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie. Rzeczniczka resortu obrony przekazała, że zgodnie z wynikami dotychczasowych dochodzeń "nie są znane żadne inne przypadki podsłuchów". - Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie - zapewniał w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP. Reuters

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Dziesiątki ludzi weszły na kładkę pieszo-rowerową, pomimo że ta jest wciąż jest w budowie i nie można po niej spacerować. "Nielegalne i lekkomyślne" - komentuje zachowanie pieszych czytelnik, który na Kontakt 24 wysłał nagranie z tej sytuacji.

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dziewięć osób zostało rannych w wyniku wypadku polskiego busa na autostradzie w Niemczech niedaleko Drezna, do którego doszło w niedzielny poranek - poinformowały lokalne media. Bus wjechał w tył jadącej przed nim ciężarówki, a następnie wpadł w barierkę.

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Źródło:
tag24, PAP

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl