Polska

Prezydent Duda leci do Bułgarii. "Ważny czas dla zaprzyjaźnionych narodów"

Polska

Wizyta w Bułgarii będzie ostatnią związanąz obchodami 100-lecia niepodległości prezydent.pl
wideo 2/4

Polityka budżetowa i energetyczna UE, rozwój współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego znajdą się wśród tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Bułgarii.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się do Sofii w poniedziałek po południu. We wtorek Duda ma tam odbyć serię spotkań, m.in. z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w trakcie rozmów politycznych prezydent "poruszy szereg kwestii związanych ze sferą bezpieczeństwa, współpracą regionalną i europejską oraz relacjami dwustronnymi".

- Prezydenci będą rozmawiać między innymi o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz o bułgarskich planach modernizacji wojska - zapowiedział Szczerski.

O Bałkanach i UE

Bardzo ważnym aspektem wizyty - dodał - będzie także "tematyka bałkańska". - W trakcie rozmów z władzami Bułgarii prezydent z pewnością podzieli się swoją oceną aktualnego rozwoju wydarzeń na Bałkanach oraz będzie chciał poznać perspektywę bułgarskich partnerów - doprecyzował prezydencki minister.

Jak mówił, wśród tematów rozmów prezydentów Polski i Bułgarii znajdą się także stanowiska obu krajów związane z polityką w UE m.in. w zakresie polityki budżetowej i energetycznej Unii. - Bułgaria zabiega m.in. o dołączenie do strefy Schengen, w czym Polska aktywnie ją wspiera. Ta solidarność musi być jednak uzupełniona również konkretnymi, wspólnymi projektami infrastrukturalnymi, które będą miały przełożenie na jeszcze większą dynamikę wzrostu wzajemnych relacji gospodarczych - zaznaczył Szczerski.

O Trójmorzu

Kolejnym tematem poruszonym przez Dudę podczas rozmów w Sofii będą - według szefa gabinetu prezydenta - plany związane z rozwojem współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz krajów wschodniej flanki NATO. Jak podkreślił, Bułgaria jest "istotnym partnerem Polski" w tych formatach.

Po rozmowach z prezydentem Bułgarii Duda wystąpi z nim na wspólnej konferencji prasowej. Ponadto polski prezydent ma też w Sofii zaplanowane rozmowy z premierem Bojko Borisowem oraz przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cwetą Karajanczewą.

Ostatnia wizyta w tym roku

Po południu Duda i Radew wezmą udział w finisażu wystawy "Ojcowie Niepodległości" w Instytucie Polskim w Sofii. Wcześniej prezydent i pierwsza dama złożą kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz wezmą udział w ceremonii wprowadzenia do obiegu ilustrowanej karty pocztowej z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że wizyta pary prezydenckiej w Bułgarii będzie ostatnią z zaplanowanych na ten rok wizyt zagranicznych prezydenta związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie pierwszą z cyklu wizyt "wiążących się ze stuleciem nawiązywania stosunków dyplomatycznych przez odrodzone państwo polskie".

- W styczniu będziemy obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Sofią, w listopadzie Polska świętowała stulecie odzyskania niepodległości, a Bułgaria 140 lat temu wyzwoliła się spod panowania tureckiego. To zatem ważny i symboliczny czas dla obu naszych zaprzyjaźnionych narodów - dodał Szczerski.

Autor: pqv\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości