Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek to miesiąc bliżej pozbycia się epidemii

Autor:
js\mtom
Źródło:
TVN24, PAP
Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek, to miesiąc bliżej pozbycia się epidemii
Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek, to miesiąc bliżej pozbycia się epidemii
TVN24
TVN24Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek, to miesiąc bliżej pozbycia się epidemii

Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w portugalskim Porto, gdzie w piątek odbył się Szczyt Społeczny Unii Europejskiej. W sobotę na nieformalnym posiedzeniu zbiera się Rada Europejska.

W programie obrad są dyskusje na temat walki z pandemią COVID-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku. Planowana jest wideokonferencja unijnych przywódców z premierem Indii Narendrą Modim. W piątek wieczorem zakończył się w Porto Szczyt Społeczny UE z udziałem władz instytucji unijnych oraz 24 szefów państw członkowskich. Uczestnicy spotkania podpisali Porozumienie Społeczne z Porto.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Premier: zdecydowanie opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów

Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę przed południem dziennikarzom, że pierwszy gorąco dyskutowany temat w piątek, gdzie były różnice zdań, to kwestia uwspólnotowienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. - Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej w bezpieczny sposób produkowane – powiedział.

Dodał, że "to słowo uwspólnotowienie jest najbardziej właściwe, ponieważ nam chodzi o to, żeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w Unii Europejskiej mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne".

Podkreślał, że "każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii". - Jednocześnie wiemy, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata, a przecież jest to pandemia globalna. Globalna to znaczy rzeczywiście musimy zaszczepić przynajmniej 70-80 procent populacji całego świata" – zaznaczył premier.

Morawiecki: im szybszy wzrost gospodarczy, tym łatwiej wypracować odpowiedni model społeczny

Jak mówił, unijne dyskusje toczą się również wokół "optymalnego modelu społecznego". - Z ogromną dumą przedstawiam nasze osiągnięcia, nasz model społeczny, gdzie w centralnym punkcie znajduje się rodzina – powiedział Morawiecki. Dodał, że wskazywał również "na zasadność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego, ponieważ im szybszy jest wzrost gospodarczy przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny, czyli ten główny temat dyskusji w Porto".

Zachęcamy wszystkich partnerów, aby przyspieszyli eksport dawek. Jeśli chodzi o własność intelektualną, nie sądzimy, że w krótkim terminie jest to magiczne rozwiązanie, ale jesteśmy gotowi zaangażować się w te kwestie tak szybko, gdy konkretna propozycja znajdzie się na stole. Wszyscy wiemy, że musimy zrobić wszystko co możliwe, aby zwiększyć produkcję szczepionek na całym świecie

Morawiecki powiedział, że Polska stawia "na szybki wzrost gospodarczy". - Do tego bardzo się przyda europejski program odbudowy, w wyniku którego chcemy dokonać największego w historii Polski "szarpnięcia" w programach inwestycyjnych, największego wzrostu w pogromach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych. I to też przedmiot rozmów w Portugalii – dodał.

Premier przekazał, że w trakcie spotkania uzgadniane są zasady, według których to właśnie europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać. Dodał, że "przede wszystkim mają na tym skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa". - W taki sposób chcemy dokonać też repolonizacji całego prawa zamówień publicznych, żeby małe i średnie firmy - co jest zgodne z prawem Unii Europejskiej - miały pewnego rodzaju preferencje. I to też temat, który tutaj z kilkoma premierami dyskutowałem – mówił.

Michel: musimy zwiększyć produkcję szczepionek na całym świecie

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział z kolei w Porto, że "po pierwsze robimy w Europie postępy, jeśli chodzi o produkcję szczepionek i ich dystrybucję". - Drugim ważnym punktem, który poruszyliśmy wczoraj, jest kwestia zielonych certyfikatów. Zdecydowaliśmy, że 25 maja na następnym szczycie UE powrócimy do tego tematu, aby znaleźć wspólne porozumienie w tej ważnej kwestii. Trzeci punkt do międzynarodowa solidarności – dodał Michel.

Dodał, że UE podjęła decyzję, aby eksport szczepionek był możliwy. - Zachęcamy wszystkich partnerów, aby przyspieszyli eksport dawek. Jeśli chodzi o własność intelektualną, nie sądzimy, że w krótkim terminie jest to magiczne rozwiązanie, ale jesteśmy gotowi zaangażować się w te kwestie tak szybko, gdy konkretna propozycja znajdzie się na stole. Wszyscy wiemy, że musimy zrobić wszystko co możliwe, aby zwiększyć produkcję szczepionek na całym świecie – mówił szef Rady Europejskiej.

Autor:js\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości